Revija Reporter
Slovenija

Terorist, ki je v finskem Turkuju z nožem moril ženske, naj bi šel čez Slovenijo

Reporter, STA

5. sep. 2017 16:36 Osveženo: 16:37 / 05. 9. 2017

Deli na:

Napad se je zgodil na trgu Puutori v središču mesta.

Reuters

Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je danes spregovorila tudi o zadnjih terorističnih napadih v Evropi.

Predsednik komisije Branko Grims je po seji dejal, da pristojne službe ocenjujejo, da Slovenija ni več varen otok v Evropi, je pa nevarnost sorazmerno nizka. Ob tem je napovedal vnovično odpiranje balkanske migrantske poti.

Kot je dejal poslanec SDS Grims, Evropa takšne serije terorističnih napadov, kot so jo zabeležili v zadnjih tednih, še ni videla. "Bilo jih je okoli 20, za mnoge manjše, manj uspešne, večina ni slišala," je povedal, obenem pa spomnil na odmevna napada, ki sta se zgodila sredi avgusta.

V Barceloni je namreč napadalec s kombijem zapeljal na ulico Rambla ter ubil 16 in ranil več sto ljudi, v finskem Turkuju pa je napadalec z nožem ubil dve ženski. V zvezi z napadom, v katerem je bilo ranjenih še osem ljudi, je finska policija aretirala sedem ljudi, med njimi 22-letnega Abderrahmana Bouananeja, ki je priznal, da je izvedel napad, zavrnil pa obtožbe terorizma. Tuje agencije so poročale, da naj bi pred vstopom na Finsko, kjer je zaprosil za azil, več mesecev bival v Nemčiji. Grims pa je danes dejal, da je šel napadalec "po podatkih, ki so javno objavljeni" v začetku leta 2016 kot migrant preko Slovenije.

Grims je ob tem poudaril, da "za radikalni islam ni prostora v Evropi" in da morajo "tisti, ki prisegajo na nasilje", oditi.

Postregel je tudi z nekaj podatki o tokovih ilegalnih migracij. Po njegovih besedah je policija letos zabeležila 1203 ilegalne prehode meja, kar je precejšnje povečanje. Na slovenskih tleh se trenutno nahaja 260 prosilcev za azil, zapolnjenih pa je okoli 40 odstotkov kvot iz naslova premestitev, h katerim se je zavezala vlada.

Obenem je razkril, da bi se varnostna situacija lahko v kratkem precej zaostrila. "Ukrepi, ki jih je začela izvajati Italija in z njo EU preko Sredozemlja, so strahovito pozni, vendar so pravi. V eni sami noči so pobrali praktično vse čolne nevladnim organizacijam, ki so v resnici organizirano vozile migrante v Evropo, in ilegalnim tihotapcem iz Afrike. Pretok je tako bistveno okrnjen, rezultat tega pa je, da se krepi pritisk na balkansko pot, ki se ponovno odpira, in sicer v dveh delih: preko Romunije in severnega dela Madžarske proti severu, drugi del pa žal preko Hrvaške proti Sloveniji," je pojasnil Grims.

Zato po njegovih besedah pristojne službe "pričakujejo precej okrepljen tok ilegalnih migrantov in napovedujejo dodatne ukrepe za zaščito ljudi in najpomembnejše infrastrukture". Ob tem ocenjujejo, da nevarnost za Slovenijo obstaja, je pa ta sorazmerno nizka, je še dejal poslanec.