Parlamentarna mandatno-volilna komisija (MNK) naj bi danes obravnavala predlog za imenovanje štirih članov nadzornega sveta Slovenske tiskovne agencije (STA), ki ga je v DZ poslala vlada, ki opravlja tekoče posle. V SDS pa so predlagali umik te točke z današnje seje komisije, nato pa še 45 minut odmora za posvetovanje poslanske skupine.
"Po mnenju poslanske skupine SDS ni prav nobene potrebe, da vlada v državno institucijo nacionalnega interesa, kot je STA, v času, ko nima več mandata, predlaga nove člane," je dejal njen vodja Jože Tanko. Po njegovih besedah menijo, da gre za "prvovrstno zlorabo praktično vseh regulativ", ki so na tem področju.
To pa po njegovem mnenju kaže, da se vlada bistveno bolj kot drugim zadeva posveča kadrovskim zadevam, ki so še ostale. Pozval je, naj se počaka dva meseca, da se iztečejo volitve in bomo dobili novo vlado, ki bo dejansko lahko "kompetentno, z mandatom" predlagala nove člane nadzornega sveta STA. Ni namreč potrebe in je "nehigienično", je dodal, da se ta predlog obravnava na zadnjih sejah komisije in državnega zbora ter se stvari postavi za cel mandat naprej.
Podporo predlogu za umik te točke z dnevnega reda so napovedali tudi v SLS in SNS. Silven Majhenič (SNS) je dejal, da se ne morejo strinjati, da se na zadnji seji opravi ta imenovanja in da je prav, da se to prepusti parlamentu v novi sestavi.
"Dejstvo je, da bi se moral DZ kakšnih ne nujno potrebnih imenovanj odreči v tem kratkem obdobju do volitev," je soglašal tudi vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik in dodal, da enako velja za nenujne organizacijske spremembe v samem DZ.
Poslanci SD, Zares in LDS pa so se po drugi strani zavzeli, da mandatno-volilna komisija danes obravnava vladni predlog za imenovanje nadzornikov STA. Franco Juri (Zares) je poudaril, da predloga SDS za umik ne bodo podprli, ker "se nahajamo še v času, ko ta državni zbor deluje s polnimi pooblastili".
Opozoril je, da so se tudi na kolegiju dogovorili, da do 20. oktobra ni nobenega razloga, da bi delovali zunaj ustaljenih okvirov. Ob tem pa je poudaril, da danes odločajo o ljudeh, ki bodo vodili nadzorni svet STA in da absolutno ne gre za političen poseg v delovanje te pomembne medijske institucije. "Nekoliko hecno, celo komično" pa je po njegovem, da ti očitki prihajajo s strani stranke, "za katero smo ravnokar ugotovili, da je v prejšnji volilni kampanji zlorabila državo, davkoplačevalski denar in etiko".
Tudi vodja poslancev SD Dušan Kumer je poudaril, da državni zbor dela s polnimi pooblastili in da ni razloga, da ta točka ne bi bila uvrščena na dnevni red komisije in nato DZ. Podobno meni vodja poslancev LDS Borut Sajovic. Kot pravi, je treba naloge, ki so jim zadane, opraviti pošteno in korektno.
Generalni direktor direktorata za medije na ministrstvu za kulturo Vojko Stopar je opozoril, da zakon o STA, ki je začel veljati 12. julija, predvideva, da se v treh mesecih po uveljavitvi zakona imenuje nadzorni svet agencije. Vlada pa je pač spoštovala zakonski rok in zato predlagala štiri člane sicer petčlanskega nadzornega sveta.
Nadzorni svet STA bo namreč štel pet članov, štiri na predlog vlade z absolutno večino izvoli DZ, enega člana pa izvoli svet delavcev STA.
Po 45-minutni prekinitvi je večina na komisiji zavrnila predlog SDS za umik obravnave predloga za nadzornike STA. V nadaljevanju so določili dnevni red seje v celoti, nato pa je že pri prvi točki (pregled poteka uresničitve sklepov 25. nujne seje komisije) sledila nova prekinitev. Tanko je namreč znova zahteval 45-minutni odmor za posvetovanje poslanske skupine.