Usoda manjšinske vlade Boruta Pahorja pred glasovanjem o zaupnici ostaja še negotova. Zaenkrat so mu podporo napovedali poslanci SD, da bodo glasovali proti, pa napovedujejo v SDS. Tudi poslanci Zaresa ne bodo podprli zaupnice, pri čemer bo večina poslanske skupine glasovala proti.
Podporo listi ministrskih kandidatov in s tem zaupnici vladi je v imenu poslanske skupine SD napovedal Dušan Kumer. Po njegovih besedah pogoji za delovanje manjšinske vlade v zadnjih mesecih dopuščajo preveč možnosti in priložnosti za različne, tudi zlonamerne špekulacije ter predvolilno demagogijo. Zato v poslanski skupini Pahorjevo potezo ocenjujejo kot edino možno, korektno in odgovorno potezo.
Današnja odločitev o zaupnici sicer po njegovi oceni ni usodnega pomena za nikogar. Katera koli vlada se bo namreč morala v prihodnjih mesecih soočiti z realnostjo. Gospodarska kriza pa je osrednja točka, okoli katere se mora ustvarjati nacionalni interes za njeno postopno omilitev in izhod iz nje. "Vse drugo je cenena politika, ki samo nervira in ustvarja takšne ali drugačne frustracije, tako pri nas politikih kot v javnosti," pravi Kumer.
Poslanci bodo po njegovi oceni danes sprejeli pomembno odločitev, ki bo končala negotovost "in maske bodo danes padle". "Verjamem, da marsikomu to ni v interesu, ker bi želel še naprej glodati to kost negotovosti, ustvarjati meglo ali si izmišljati puhlice ter tako po nepotrebnem vznemirjati ljudi, pa četudi le v cilju doseganja javne všečnosti in samopromocije," še pravi Kumer.
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa pravi, da so v času, "ko nič ne deluje in ko sta se razmahnila klientelizem in korupcija", predčasne volitve edina sprejemljiva pot. Tako že dolgo ni več nobene dileme, da poslanci SDS ne bodo podprli ne zaupnice ne kateregakoli vladnega ukrepa ali kadrovskega predloga. "Čas je spremembe, Slovenija si zasluži več," je poudaril Tanko.
Opozoril je tudi, da "državi ne gre in ne gre, vlada ima daleč najnižjo podporo v zgodovini države, podtaknjene afere pa so se danes sprevrgle v svoje nasprotje". Pri tem je Tanko omenil afero Patria, saj meni, da se je Pahor z njeno pomočjo povzpel na oblast. Ocenjuje, da je bilo treba predsednika SDS Janeza Janšo za vsako ceno premagati na volitvah, na novih pa mu je treba preprečiti zmago.
Tanko še ocenjuje, da sedanja politična elita ni v tem mandatu izboljšala niti enega parametra iz zapuščine prejšnje vlade. Kot pravi, so mnoge države v krizi, pa vendar je ta kriza zadela Slovenijo precej bolj. Pahor pa je poskušal "z retoričnimi biseri prepričevati javnost, da so razmere drugačne, kot dejansko so. "Lahko govorimo o pahorizmih, sladkih zavajanjih," pravi Tanko, ki Pahorjevi vladi očita, da je vlada "v celoti prekopirala grški pristop".
Vodja poslanske skupine poslancev Zares Franco Juri pa je zatrdil, da je enotno stališče poslanske skupine, da zaupnice ne bodo podprli, večina pa jih bo glasovala proti. Kot pravi, se je ugibalo o tem, ali bodo kalkulacije poslancev spremenile načelna stališča, a med poslanci Zares pogojev za odstopanje od stališč, ki so se oblikovala po njihovem odhodu iz koalicije, ni. "Če se bo danes začela pot do predčasnih volitev, bomo to sprejeli z mirno vestjo," je dejal.
Juri je znova pojasnil, da njihovemu odhodu iz koalicije niso botrovale le nekatere napačne odločitev premiera, temveč tudi vsebinska nesoglasja, ki so od začetka obremenjeval odnose z drugimi koalicijskimi strankami. Pri tem je omenil Pahorjevo popuščanje izsiljevanju stranke SDS, brezbrižnost pri zaposlovanju v javnem sektorju, različna stališča o Teš 6 ter nedorečenost zunanje politike.
Čeprav se je vlada glede na objektivne okoliščine razmeroma dobro odrezala, pa ne uživa več potrebnega zaupanja državljanov, opozarja Juri. Zato s svojim vztrajanjem na oblasti zmanjšuje možnost uspeha politične opcije, ki ji pripada, na naslednjih volitvah, je še prepričan.