Revija Reporter
Slovenija

Tamara Vonta: Zbrali smo obsežen nabor dokazov, kako je SDS financirala politično propagando

Marko Medvešek
1 865

15. jul. 2025 9:36 Osveženo: 9:41 / 15. 7. 2025

Deli na:

Tamara Vonta vodi komisijo DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja strank – državni zbor je potrdil vmesno poročilo komisije, ki močno bremeni SDS.

Jure Klobčar

Stranka SDS je med letoma 2020 in 2022 z javnim denarjem domnevno nezakonito financirala s stranko povezane medije, ugotavlja vmesno poročilo preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja strank.

Poročilo so prejšnji teden z 51 glasovi za in osmimi glasovi proti podprli tudi poslanci državnega zbora: za so bili poslanci koalicije, SDS je glasovanje bojkotirala, proti so bili v NSI, Demokrati, med katerimi sta bila dva še ne tako davno člana SDS, pa so se vzdržali.

Predsednica komisije Tamara Vonta pravi, da je komisija zbrala obsežen nabor dokazov, da SDS neposredno ali posredno obvladuje medija Nova24TV in Demokracija, preko lastništva, kadrovanja in uredniškega nadzora. Trdi, da sta omenjena medija v obdobju od leta 2020 do 2022 delovala »izključno v korist SDS, brez kritične distance do takratne vlade in s sistematičnim napadanjem opozicije«. Analiza medijskih vsebin je pokazala, da medija Nova24TV in Demokracija nista spoštovala osnovnih novinarskih standardov, širila sta dezinformacije in manipulirala z dejstvi, pogosto z namenom politične diskreditacije.

Denar za oba medija je prišel večinoma iz Madžarske, izdatno pa so ju z denarjem zalagala tudi državna podjetja. Vonta je izpostavila predvsem Telekom Slovenije, ki je po prihodu SDS na oblast z Novo24TV sklenil večmilijonsko pogodbo, s katero je televiziji izplačeval nesorazmerno visoko nadomestilo za distribucijo programov. Čeprav so nekateri zaposleni vodstvo Telekoma opozarjali, da je pogodba za podjetje škodljiva, uprave, ki jo je nastavila vlada Janeza Janše, to ni ustavilo. Dodatna sredstva so obema medijema prikapljala z Darsa, Pošte Slovenije, Slovenskih železnic in številnih ministrstev.

»V obdobju od 2020 do 2022 je prišlo do intenzivnega političnega kadrovanja v državna podjetja, s čimer so bila ta prisiljena sklepati oglaševalske pogodbe z izbranimi mediji,« je Vonta razložila, kako so se financirali mediji iz sfere SDS. Ti mediji so nato v času volitev 2022 izvajali intenzivno politično propagando, pri čemer so številni prispevki predstavljali prikrito oglaševanje za kandidate SDS. V medijih namreč niso bili označeni kot plačane vsebine, fotografije iz člankov pa so se nato pojavile tudi na volilnih plakatih. Taka praksa je nezakonita in tudi računsko sodišče je v reviziji kampanje SDS izdalo mnenje s pridržkom. Vonta je izpostavila, da so bile pri tem uporabljene fiktivne listine, neupravičena plačila in nedovoljeni prispevki. Ko se je po volitvah zamenjala oblast, se je državna pipica zaprla in plače v teh medijih so se znižale, njihovo poslovanje pa je strmoglavilo.

Še dodatne zlorabe javnih sredstev so se dogajale pri financiranju podjetij za vzdrževanje vodotokov, saj so sredstva namesto za zaščito ljudi in okolja končala v medijskih podjetjih, povezanih s SDS. Najbolj bode v oči primer skupine Nivo, ki je v času Janševe vlade prejela občutno višja državna sredstva za vzdrževanje vodotokov, istočasno pa je nakazovala denar Janši naklonjenim medijem, zlasti družbi Nova obzorja, izdajateljici revije Demokracija. Šlo naj bi za denar za oglaševanje v teh medijih, a komisija je ugotovila, da so bila nakazila izvedena brez jasnega poslovnega interesa in pogosto brez realne oglaševalske storitve. Gre za še eno obliko financiranja politične propagande, kar je nemoralno in nevarno, je bila v predstavitvi poročila kritična Vonta.