Revija Reporter
Slovenija

Tamara Griesser-Pečar: Slovenija se ne približuje pravni državi, ampak drsi nazaj v preteklost (FOTO)

Reporter

25. avg. 2014 16:47 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Velika sramota za demokratično in pravno državo je, da ima kot edina v v zahodnocivilizacijskem krogu in osrčju Evropske unije političnega zapornika, na 67. dan zapora Janeza Janše opozarjajo v Odboru 2014. Tudi danes so zato pred sodiščem v Ljubljani prižigali sveče.

V odboru pravijo: "Vsaka uspešna demokracija temelji na odprti družbi, ki varuje človekove pravice in temeljne svoboščine. Dogodki ne dolgo nazaj so pokazali, da v Sloveniji temu ni tako pa čeprav svobodo izražanja zagotavlja tako najvišji zakon v državi - Ustava Republike Slovenije, kot tudi Splošna deklaracija človekovih pravic. Vsekakor ne smemo pozabiti, da tudi pravica dostopanja do informacij javnega značaja predstavlja enega izmed najpomembnejših postulatov vsake demokratične družbe in je kot temeljna človekova pravica zapisana v številnih mednarodnih pravnih aktih.

Ker sodišča sodijo v imenu ljudstva, torej v imenu vsakega izmed nas, je Odbor 2014 zahteval imena sodnikov, ki so sodili v primerih, kjer je prišlo do kršenja Ustave ali do kršenja človekovih pravic in temeljnih svoboščin državljank in državljanov. Zahtevana imena je Odbor 2014, v zakonitem roku, tudi pridobil, kar kaže, da del pravne države le deluje v skladu z zakoni in predpisi in daje upanje, da bo Slovenija kmalu postala uspešna in pravna država.

Uvodoma so se vztrajniki z minuto molka poklonili danes umrlemu policistu.

Alenka Jeraj je spomnila: "Komunizem je povzročil več žrtev kot fašizem in nacizem, zato je potreben boj proti le-tem."

"Vsi sodniki, ki so kršili človekove pravice naših državljanov, bodo za to morali odgovarjati!" je prepričana Jerajeva.

"Slovenija ni pravna država, niti se ji ne približuje, ampak drsi nazaj v preteklost," je ugotavljala Tamara Griesser-Pečar. Opozorila je tudi, da je pred kratkim stopila v veljavo novela o arhivih, ki onemogoča sezname z imeni, ki so kršila čl. pravice.

"Sodstvo mora biti v pravni državi strogo neodvisno in ločeno od zakonodajne in izvršilne oblasti," je odločna Griesser-Pečarjeva, ki ugotavlja, da mediji v Sloveniji niso neodvisni, ampak podpirajo zgolj eno politično opcijo. "Vredni smo pravne in evropske države!"

Simona Pavlič pa je vprašala: "S kakšno pravico Janši in njegovi družini nalagajo takšno breme?"

"Nihče nima pravice, da otroku brez razloga odvzame očeta. Družina mora biti sveta stvar!" je prepričana Pavličeva.