Revija Reporter
Slovenija

Tako se tlakuje pot v pekel: vlada Bratuškove nas je zadolžila za 8,35 milijarde evrov

Andrej Černic

9. avg. 2014 5:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ponarodeli rek Alenke Bratušek »vi don't nid mani, vi džast nid tajm« se je izkazal za povsem napačnega. Njena vlada je Slovenijo zadolžila za 8,35 milijarde evrov v nekaj manj kot 18 mesecih. Program, ki ga je v prejšnjih dneh predstavil Miro Cerar, pa je prav pri nekaterih ključnih vprašanjih preveč neoprijemljiv. Slovenija bi tako lahko le v dveh letih dosegla rekordno neto zadolženost okoli deset milijard evrov. Tako se tlakuje pot v pekel.

Številka 8,35 milijarde evrov je vrednost neto zadolžitve Slovenije v omenjenem obdobju, to pomeni dejanska zadolžitev minus odplačani obroki starih dolgov. Če bi v pretres vzeli samo dejansko zadolževanje, je seštevek še višji. V letu 2013 si je Slovenija izposodila sedem milijard evrov, v prvih štirih mesecih letos še za slabih pet milijard evrov. Skupaj torej 12 milijard evrov. Odplačilo dolga je bilo lani v višini 1,9 milijarde evrov, letos pa je Slovenija do aprila poplačala za 1,8 milijarde evrov dolgov. Skupaj 3,7 milijarde evrov. Če od celotne zadolžitve (12 milijard) odštejemo odplačilo dolgov (3,7 milijarde), dobimo znesek neto zadolževanja (8,35 milijarde evrov). To pa še ni vse: Slovenija svojih javnofinančnih voda še ni umirila. Na voljo ima še nekaj možnosti za novo zadolževanje: za leto 2014 je še možna zadolžitev v višini 2,55 milijarde evrov. Če bi se to uresničilo, bi se Slovenija v dveh letih zadolžila za dobrih 14 milijard evrov oziroma dobrih 40 odstotkov BDP (pri tej oceni upoštevamo dejansko zadolžitev in ne njene neto vrednosti po izplačilu letnih obrokov).

Za naslednje leto program financiranja še ni izdelan, na podlagi zakona o izvrševanju proračunov za 2014 in 2015 pa je doslej predvidena možna zadolžitev v višini 2,7 milijarde evrov.

VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE.