S štetjem kadrovskih menjav pod sedanjo vlado želi SDS po Virantovem mnenju povedati, da je to "še ena od lepih besed predsednika vlade Boruta Pahorja, ki je bila snedena". Sedanja vlada, kot poudarja, ne kadruje prav nič drugače kot katerakoli od preteklih. "Ne zamerim jim kadrovanja, zamerim pa jim sprenevedanje o kadrovanju," je dejal.
SDS je po njegovem mnenju ponudila dober paket ukrepov za blažitev gospodarske krize. Kot je prepričan, "glede na javnofinančno stanje verjetno vsi niso bili realni, nekateri pa bi bili nujni, ker podpirajo gospodarstvo". Med slednjimi je omenil skrajšanje plačilnih rokov države, vračilnih rokov za preveč plačani DDV, povečanje investicijskih olajšav in pospešeno odpravljanje birokratskih ovir.
Na vprašanje, ali bo jesen politično vroča, je Virant odgovoril, da "bo vroča socialno, s tem pa tudi politično". "Zaskrbljujoča je rast števila brezposelnih. Blizu 90 tisoč jih je že, bližamo se psihološki meji 100 tisoč in to je gotovo resen problem. Mislim, da vlada nima kompasa, nima jasne strategije reševanja krize," je dejal.
Škarje in platno pri odobravanju kreditov so bili v rokah vodstva NLB, ki je bilo nastavljeno že prej in ga Janševa vlada ni zamenjala, verjetno zato, da se ne bi stopnjevali očitki o kadrovskem cunamiju, je dejal Virant, sicer bivši minister za javno upravo. Kot je prepričan, prejšnja vlada za to ni vedela, saj bi sicer ravnala drugače.
Mnogi slovenski tajkuni so bili po njegovem mnenju pametnejši od vsakokratne politike. "Janševa vlada tajkunov sicer ni ustvarila, je pa gotovo zamudila priložnost, da prepreči nastanek nekaterih tajkunskih pojavov. Recimo odobravanje kreditov za menedžerske prevzeme z nikakršnimi ali s smešnimi zavarovanji. Verjetno bi bila nujna zamenjava vodstva NLB takoj po predzadnjih volitvah," ugotavlja.
Na vprašanje, kako se
bo razpletel tajkunski klobčič in ali ga sedanja vlada razpleta, je
odgovoril, da "vlada s tem nima kaj dosti". "Nekateri tajkuni so že na
toplem. Tisti, ki jim je uspelo poplačati kredite še pred gospodarsko
krizo, si
lahko danes veselo manejo roke. Z nekaterimi pa je opravila recesija," meni.
"Na plačni sistem sem ponosen. Nihče si ne more predstavljati, kako težko ga je bilo uveljaviti. Še danes komaj verjamem, da nam je uspelo in smo celo ostali živi," je dejal bivši minister za javno upravo. Ob tem je poudaril, da ideja novega plačnega sistema ni njegova, "nastala je leta 2002, kot sporazum med tedanjo Drnovškovo vlado in sindikati javnega sektorja".
"Prejšnjim vladam ga ni uspelo spraviti v prakso, nam pa. Dosegli smo podpis vseh kolektivnih pogodb v javnem sektorju hkrati. Dlje ko smo se pogajali in delali na uvedbi sistema, bolj sem bil prepričan, da je dober, ker je enoten, pregleden in ker temelji na socialnem dialogu. Nikoli pa si nisem delal utvar, da je idealen," pojasnjuje.
Po njegovem je treba "manjše anomalije, ki gotovo obstajajo", popravljati postopoma in v dialogu s sindikati. "Če pa je kje prišlo do izrazitega odstopa ali preboja pravičnih plačnih razmerij, se je to zgodilo z zadnjo potezo Pahorjeve vlade pri sodnikih. Mi niti slučajno nismo naredili nobene takšne napake," je prepričan bivši minister.
Na vprašanje, kako ocenjuje delo svoje naslednice, ministrice Irme Pavlinič Krebs, je odgovoril, da o njenem delu težko sodi, "ker kakšnih vidnejših potez še ni bilo". "Nastop na znameniti vladni seji, ki so jo pomotoma neposredno prenašali, mi je povedal, da se bori za znižanje števila zaposlenih v upravi, kar je prav," meni Virant. Pri plačnem sistemu pa ji, kot pravi, zameri, "da je spustila skozi spremembe zakona, ki dvigujejo plače sodnikom in ukinjajo del plače za delovno uspešnost".
Ob tem je tudi dodal, da opaža, da "kljub predvolilnim kritikam plačnega sistema Pahorjeva vlada njegovega koncepta ni spremenila niti za dlako".