Na Reporterju smo prišli do ugotovitev Svetovnega judovskega kongresa (World Jewish Congress - WJC) glede novinarja spletnega portala RTV Borisa Vaseva. WJC je mednarodna federacija judovskih skupnosti in organizacij, ki med drugim spremlja pojave antisemitizma v posameznih državah. V svojem zadnjem poročilu o Sloveniji so izdelali poseben dokument o Borisu Vasevu, novinarju spletnega portala RTV Slovenija.
Vasev je sicer diplomiral na temo, ali je palestinsko gibanje Hamas versko ali nacionalno – osvobodilno gibanje, pri čemer je ugotovil slednje. Hkrati je povsem zamolčal njihove številne teroristične napade na izraelske civiliste v zadnjih 30 letih. Tako ZDA kot EU štejejo Hamas za teroristično organizacijo. Vasev pa se je v uvodu svojega diplomskega dela posebej zahvalil (tudi) Hamasu za pomoč.
Vasev je sicer diplomiral na temo, ali je palestinsko gibanje Hamas versko ali nacionalno – osvobodilno gibanje, pri čemer je ugotovil slednje. Hkrati je povsem zamolčal njihove številne teroristične napade na izraelske civiliste v zadnjih 30 letih.
Pri Svetovnem judovskem kongresu pišejo, da gre za skrajno levičarskega novinarja, »ki izkoristi vsako priložnost za neupravičeno kritiko, neosnovane obtožbe in hujskanje zoper Izrael«. Izraelu naj bi odrekal pravico do obstoja in opravičeval raketne napade Hamasa na to državo. Dodali so, da Vasev ohranja vtis nekorektnega in pristranskega propagandista, ki uporablja vulgarne in žaljive izjave. Poleg njegovih člankov za RTV problematizirajo še njegove zapise na omrežju twitter (X).
Na vodstvo RTV Slovenija (predsednik uprave je Zvezdan Martič) smo vprašali, kako komentirajo očitke WJC zoper njihovega novinarja. Ali ta s svojimi članki na spletni strani RTV in zapisi na twitterju krni videz nepristranskosti javnega zavoda RTV Slovenija? Pojasnjujejo, da v okviru RTV Slovenija deluje samostojen in neodvisen institut varuha pravic gledalcev in poslušalcev, »ki skrbi, da se ustvarjalci programskih vsebin držijo poklicnih meril in standardov in je tudi tisti, ki strokovno obravnava morebitne vsebinske zdrse na programih RTV Slovenija«.
Dodali so, da se javni zavod »distancira od vsakršnih mnenj, ki jih zaposleni izražajo v svojem zasebnem življenju. Zaposlene sicer nenehno spodbujamo, naj nastopajo profesionalno, spoštljivo in v skladu z vrednotami RTV Slovenija, ob tem pa se zavedamo, da je izražanje mnenj posameznika ustavno zagotovljena pravica.«
Gre za sprenevedanje. Pred leti so namreč v okviru RTV sprejeli dokument »Poklicna merila in načela novinarske etike v programih RTV Slovenija«. Pravila se ne nanašajo zgolj na delo novinarjev na sami RTV, ampak tudi na njihovo ravnanje zunaj zavoda. 21. točka teh Poklicnih meril izrecno določa, da novinar s svojim javnim delovanjem v prostem času ne sme ogrožati ugleda in dobrega imena javnega zavoda.