Revija Reporter
Slovenija

Zdravko Počivalšek zavrnil navedbe, da bi ga klical Milan Kučan

STA

25. feb. 2020 22:00 Osveženo: 23:10 / 25. 2. 2020

Deli na:

"Izkazalo se je za utemeljeno, da predčasne volitve niso edini izhod iz politične krize, v kateri se nahajamo. Zmagal je dialog in prevladal razum," pa je v izjavi novinarjem dejal Počivalšek.

Facebook

Člani sveta SMC so danes podprli vstop v vlado pod vodstvom prvaka SDS Janeza Janše, so sporočili prek Twitterja. Poslanec Jani Möderndorfer je ob odhodu s seje pojasnil, da je edini glasoval proti.

"Če se bodo postopki za imenovanje nove vlade odvili po pričakovanjih, se bomo vseh odprtih problemov lahko lotili kmalu in z zanesljivo politično podporo," so v SMC navedli na Twitterju.

"Izkazalo se je za utemeljeno, da predčasne volitve niso edini izhod iz politične krize, v kateri se nahajamo. Zmagal je dialog in prevladal razum," pa je v izjavi novinarjem dejal Počivalšek. Slovenija po njegovem mnenju potrebuje operativno in zrelo vlado, ki bo kos izzivom, ki nas čakajo.

Poudaril pa je, da to ne bo koalicija ene stranke, ne bo koalicija enega predsednika, pač pa koalicija štirih strank, v katerih se bo delalo s konsenzom. To bo po njegovih navedbah vlada, za katero je na zadnjih volitvah glasovalo 47 odstotkov volivcev, ob čemer verjame, da bo taka vlada delala za koristi 100 odstotkov vseh, ki živimo v Sloveniji.

"V Sloveniji nas je premalo, da bi se delili na vsaki točki, kjer moramo skupaj spraviti potencial za napredek, nas je pa ravno dovolj za to, da bomo kos izzivom, ki jim moramo nasloviti v prihodnjem obdobju. SMC z vstopom v tako koalicijo ne bo zapustil svojih temeljev in prvin, ki jih je zagovarjal: Socialno, liberalno in trajnostno," je zagotovil Počivalšek.

Dodal je še, da ne obljubljajo čudežev, če bodo realizirali projekt nove vlade, ampak verjamejo, da bodo delali v dobro vseh državljanov.

O kadrovskem razrezu v prihodnji vladi ni želel govoriti, pač pa napoveduje, da bodo to storili po podpisu koalicijske pogodbe. Kdaj to bo, ni želel napovedati.

Na vprašanje ravnanja vlade glede arbitraže pa je Počivalšek napovedal, da bodo vse zadeve na vladi koalicijsko usklajevali, tako tiste, ki so navedene v koalicijski pogodbi, kot tiste, ki niso. Spomnil je, da je bil v času pogajanj v kontaktu z večino članov, tudi s častnim predsednikom in prvim predsednikom stranke Mirom Cerarjem, ki pa ga na današnji seji sveta ni bilo.

Cerar je že pred nekaj tedni povedal, da ne želi sodelovati v Janševi vladi. Odločitev, ali se bo vrnil v DZ, bo po Počivalškovih navedbah sprejel Cerar sam.

Počivalšek je še zatrdil, da je poslanska skupina enotna, ne glede na to, da imajo marsikdaj pri marsičem različne poglede. Verjame, da bo tako tudi v prihodnje.

SMC

FB

Nekateri poslanci SMC naj bi sicer od LMŠ prejeli ponudbo, naj se raje približajo LMŠ, kot pa da podprejo Janševo vlado. Ponudili naj bi jim kandidaturo v izvoljivih okrajih. Vodja poslanske skupine Igor Zorčič je po današnjih pogovorih pri predsedniku republike Borutu Pahorju potrdil pritiske na stranko glede sodelovanja v Janševi vladi. Podrobnosti ni razkril.

Počivalšek je danes dejal, da bi o pritiskih povedal, če bi jih imel. "Bil sem pod pritiskom odločitve in pod težo pogovorov z našimi člani, poslanci, člani sveta, lokalnimi odbori. V zadnjem obdobju sem se ukvarjal predvsem s tem," je pojasnil. Zavrnil je navedbe v nekaterih medijih, da bi ga klical Milan Kučan.

Prvaki strank SDS, SMC, NSi in DeSUS so sicer v ponedeljek parafirali osnutek koalicijske pogodbe, programsko so usklajeni, tudi kadrovski razrez naj bi bil dogovorjen. Vse potencialne partnerice so podprle vstop v koalicijo.