Revija Reporter
Slovenija

Superinšpektorji nad delo na črno?

STA

7. jun. 2013 13:45 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Socialni partnerji so se na današnji seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) strinjali, da je treba ukrepati zoper sivo ekonomijo, je ob robu seje za STA povedala ministrica za delo Anja Kopač Mrak. Kot je pojasnila, bo treba s ciljem okrepiti nadzor morda razmisliti tudi o neki novi krovni instituciji, ki bo povezala vse inšpekcijske službe.

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je danes predstavnike delodajalcev in sindikatov seznanila s prioritetami resorja na področju preprečevanja sive ekonomije.

Kot je pojasnila, so med njimi čim hitrejše sprejetje zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno - predlog naj bi bil pripravljen še ta mesec - ter reforma inšpekcije dela.

Ob tem se je zavzela za boljšo koordinacijo vseh inšpekcij v Sloveniji, saj naj bi tako bolje delovala tudi inšpekcija dela.

Po besedah Kopač Mrakove je treba krepiti tudi inšpekcijski svet, ki naj bi koordiniral te inšpekcijske službe, "če pa to ne bo dovolj učinkovito, pa je treba morda razmišljati o neki krovni instituciji, ki bo povezala vse inšpekcijske službe". Slednje sicer presega njene pristojnosti kot resorne ministrice, je opozorila.

Ministrica je poudarila, da je treba nujno ustaviti padanje števila zaposlenih v inšpekcijskih službah. Če namreč ne bo dovolj inšpektorjev, ne bo mogoče izvajati nadzora, ki je ključen za preprečevanje dela in zaposlovanja na črno.

Poleg tega bodo morali ljudje spremeniti odnos do tega področja. Treba se bo zavedati, da gre pri delu in zaposlovanju na črno za izpodjedanje socialne države oz. denarja za javne službe, tudi vrtce in šole, je sklenila.

Potem ko jim to ni uspelo minuli teden, so člani ESS danes med drugim obravnavali poročilo o dejavnostih in učinkih preprečevanja dela in zaposlovanja na črno za leto 2012.