Revija Reporter
Slovenija

Študenti, ki prevažajo druge študente, morda delajo na črno?

3. jun. 2011 12:23 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Po novici, da je inšpektor oglobil voznika, ki je je prek strani prevoz.org nudil poceni prevoz študentu, so na inšpektoratu pojasnili, da so primeri, ko študentje kot fizične osebe nudijo prevoze za plačilo in to oglašujejo, lahko delo na črno. Opravljanje dejavnosti brez registracije ni dovoljeno, pa je dejala državna sekretarka Anja Kopač Mrak.

Po novici, da je inšpektor oglobil voznika, ki je je prek strani prevoz.org nudil poceni prevoz študentu, so na inšpektoratu pojasnili, da so primeri, ko študentje kot fizične osebe nudijo prevoze za plačilo in to oglašujejo, lahko delo na črno. Opravljanje dejavnosti brez registracije ni dovoljeno, pa je dejala državna sekretarka Anja Kopač Mrak.

Spletna stran prevoz.org, prek katere si zlasti študentje, ki se med konci tedna vračajo v domače kraje, za relativno ugodno ceno poiščejo prevoz do doma, deluje že nekaj časa.

V sredo in danes pa je v medijih odjeknila novica o inšpektorju, ki se je predstavljal za študenta, nato pa ob plačilu oglobil voznika, ki je prevoz nudil prek omenjene spletne strani. Prevoz.org je zato storitev zdaj začasno zamrznil.

"Storitev prevoz.org je namenjena medsebojni pomoči študentov in drugih, ki iščejo alternativo javnemu prevozu. Ker ne želimo, da podobno izkušnjo doživi še kdo, smo storitev do razjasnitve vseh okoliščin začasno onemogočili," so zapisali. Za morebitne dodatne informacije o tem, kako v nadaljnje s štoparji in skupno uporabo avtomobilov, so uporabnike usmerili na pristojna ministrstva.

Na tržnem inšpektoratu so na vprašanje v zvezi s tem konkretnim primerom odgovorili, da iz vprašanja ni razvidno, zoper katerega študenta je bil izveden inšpekcijski postopek in da iz njihovih evidenc o inšpekcijskih zadevah prav tako ni razvidno, da bi bili obravnavani ponudniki s spletne strani prevoz.org.

Ob tem so navedli, da veljavni zakon o zaposlovanju in delu na črno primere, ko posameznik kot fizična oseba opravlja dejavnost oz. delo in ni vpisan ali priglašen kot to določa ta zakon ali drugi zakoni, šteje kot delo na črno.

"Če študentje kot fizične osebe nudijo prevoze za plačilo in to oglašujejo, bi lahko šlo za delo na črno," so pojasnili na inšpektoratu in navedli, da bi to lahko pomenilo, da niso registrirani za to dejavnost. "Vsekakor pa bi bilo potrebno z inšpekcijskim pregledom ugotoviti, ali je ponudba na spletni strani prevoz.org takšna, da izpolnjuje pogoje za opravljanje dela na črno - to je opravljanje pridobitne dejavnosti," so dodali.

Kazen za tovrstnega kršitelja po besedah inšpektorata znaša 208,65 evra, v primeru opravljanja dela na črno pa inšpektor z upravno odločbo tudi prepove opravljanje dejavnosti.

Da opravljanje dejavnosti brez registracije ni dovoljeno, je novico na današnji novinarski konferenci o noveli zakona o preprečevanju zaposlovanja in dela na črno v Ljubljani komentirala tudi državna sekretarka na ministrstvu za delo Anja Kopač Mrak. Dodala je, da ta primer sicer nima nobene zveze z novelo, o kateri bomo državljani odločali na nedeljskem referendumu.

Odzvali so se tudi nekateri drugi. Poslanec SDS Miro Petek je na ministrico za gospodarstvo Darjo Radić in ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika že naslovil poslansko vprašanje o tem, kako se izvaja veljavni zakon o preprečevanju dela na črno.

Prav tako ga med drugim zanima, ali je "oglobljanje dobronamernih voznikov primeren in učinkovit način boja proti delu na črno v času krize" in ali "tovrstno kaznovanje ne omejuje medštudentske pomoči, glede na dejstvo, da je večina uporabnikov teh prevozov študentov".

"Inšpektorji so se ponovno odločili loviti in kaznovati družbeno skupino, ki je že tako najbolj na udaru. Študentje s plačevanjem bencina in trošarin po svojih močeh prispevajo svoj prispevek v državno blagajno niso pa krivi, da je ta blagajna prazna. Inšpektorji morajo iskati in kaznovati tiste, ki oškodujejo državni proračun z veliko večjimi vsotami, ne pa tistih, ki si z nekaj evri porazdelijo stroške prevoza," pa so ob tej priložnosti zapisali v podmladku SDS.

Kritični so tudi v podmladku SLS, kjer menijo, da državni inšpektorji razkazujejo svojo moč tam, kjer je najenostavneje - "pri študentu, bodoči gonilni sili razvoja Slovenije". "Vladajoči očitno ne razumejo koncepta solidarnosti, vzajemnosti in človeških odnosov, pa tudi neškodljivih poskusov prebijanja slovenskega študenta skozi mesec," so dodali.