Revija Reporter
Slovenija

Stric Pahorjeve šefinje kabineta do spornega posla z Darsom

17. jun. 2010 13:55 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Tomaž Kastelic, strica vodje premierovega kabineta Simone Dimic, je na Darsovem razpisu zmagal z nepopolno ponudbo, kar je protikorupcijska komisija označila za korupcijo. Razpis je bil sicer po posredovanju revizorjev razveljavljen.

Tomaž Kastelic, strica vodje premierovega kabineta Simone Dimic, je na Darsovem razpisu zmagal z nepopolno ponudbo, kar je protikorupcijska komisija označila za korupcijo. Razpis je bil sicer po posredovanju revizorjev razveljavljen.

Komisija za preprečevanje korupcije je pri oddaji javnega naročila, ko državna institucija ni izločila nepopolnega ponudnika, ugotovila korupcijo. Šlo naj bi za ponudbo Tomaža Kastelica, strica vodje premierovega kabineta Simone Dimic, na Darsovem razpisu za izvedbo sistema nadzora in vodenja prometa na avtocestnem odseku Pesnica - Slivnica.

Kot je komisija za preprečevanje korupcije zapisala v načelnem mnenju, danes objavljenem na njenih spletnih straneh, je državna institucija, ki iz postopka javnega naročanja ni izločila nepopolne ponudbe, temveč jo je celo izbrala, ravnala koruptivno. Komisija, ki jo vodi Drago Kos, imen ne navaja, po poročanju spletnega portala 24ur.com pa naj bi šlo za podjetje Traffic Design v lasti Kastelica.

Kosova komisija je prejela prijavo o sumu korupcije v zvezi s postopkom javnega naročanja, v katerem je naročnik sprejel sklep, da je ponudba enega od ponudnikov popolna, Državna revizijska komisija pa je kasneje na zahtevek za revizijo, podan s strani neizbranega ponudnika, ugotovila, da je bila ponudba izbranega ponudnika nepopolna. Po mnenju prijavitelja je bila odločitev naročnika namerna, in sicer s ciljem, da javno naročilo dobi drugo, že predhodno znano podjetje.

Komisija ugotavlja, da je naročnik na portalu javnih naročil pravilno objavil obvestilo o naročilu opreme, na katerega so se odzvali trije ponudniki. Po preučitvi vseh treh ponudb je naročnik izbral enega ponudnika, ki je po njegovem mnenju oddal popolno in ekonomsko najugodnejšo ponudbo.

Na odločitev naročnika sta oba neizbrana ponudnika po ugotovitvah komisije za preprečevanje korupcije pravilno in pravočasno podala zahtevek za revizijo. Državna revizijska komisija je oba zahtevka obravnavala in ugotovila, da je bila ponudba izbranega ponudnika neprimerna in kot takšna tudi ni bila popolna. Državna revizijska komisija je tudi ugotovila, da določena oprema, ki jo je ponudil izbrani ponudnik, ni ustrezala tehničnim zahtevam, ki jih je naročnik navedel v razpisni dokumentaciji.

Kot poudarja Kosova komisija, bi moral naročnik skladno z zakonom o javnem naročanju izločiti, česar pa naročnik ni storil, temveč je odločil, da je ponudba izbranega ponudnika popolna. S tem je naročnik kršil določila zakona in omogočil pridobitev koristi izbranemu ponudniku, saj je bil kljub nepravilni ponudbi v postopku javnega naročanja izbran kot najugodnejši ponudnik, takšno ravnanje pa ustreza definiciji korupcije.

Podjetje Traffic Design se je, kot navaja 24ur.com, prijavilo na razpis za izvedbo sistema nadzora in vodenja prometa na avtocestnem odseku Pesnica - Slivnica, ki ga je vodil Dars. Dars je decembra 2009 izbral podjetje Traffic Design, kasneje pa sta neizbrana ponudnika, ljubljanska Javna razsvetljava in francoski Securite et Signalisation) podala zahtevo za revizijo postopka. Državna revizijska komisija je po pregledu zahtevka ugotovila, da ponudba Traffic Design res ni bila popolna, zato jo je označila za neprimerno in razveljavila razpis. Posel naj bi bil sicer vreden okoli osem milijonov evrov.