Stres: Zakoni zavezujejo in omejujejo, da ne bi bili svobodni samo eni, ampak vsi
21. dec. 2012 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


V teh dneh, ko slišimo vsakovrstne izjave in pozive, se je potrebno dobro zavedati tega, da zakoni državljane zavezujejo in omejujejo njihovo samovoljo zato, da ne bi bili svobodni samo eni, ampak vsi, je v včerajšnji maši za domovino dejal ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres. Tedaj se taka država imenuje pravna država, je poudaril.
Ko bomo čez nekaj dni obhajali državni praznik dan samostojnosti in enotnosti, bomo obhajali praznik dveh velikih in temeljnih vrednot, torej samostojnosti in enotnosti, je poudaril nadškof.
Po njegovem je samostojen in zrel narod samostojen samo toliko, kolikor so samostojni in zreli ljudje, ki ga sestavljajo. Resnično samostojna, zrela in svobodna oseba pa ne ravna muhasto in neodgovorno, temveč razumno in moralno odgovorno, je dejal in nadaljeval, da je tako tudi v državi, ki jo sestavljajo svobodni in odgovorni državljani.
V anarhičnem brezvladju vladata brutalna moč in nasilje, je nadaljeval, "to pa vodi v nasprotje od svobode, v strah, hlapčevanje in suženjstvo". Zato obe, samostojna in svobodna človeška osebnost ter samostojna in svobodna država, predpostavljata in terjata jasno zavest o tem, kaj je prav in res ter urejeno in dosledno ravnanje v skladu z razumom in zahtevami pravičnosti, je prepričan Stres.
Samostojnemu narodu ne pišejo zakonov drugi, drugi mu prav tako ne predpisujejo njegovih dolžnosti in pravic, je dodal. Samostojen narod si pravila in pravni red postavlja sam, oziroma bolje rečeno, s svojim razumom ta pravni red in zakone odkrivajo in si jih dajejo njegovi člani sami, je menil.
Po Stresovih besedah je marsikatera kritika na račun pomanjkljive vladavine prava pri nas utemeljena. "Toda pravne države ne bomo vzpostavljali z nespoštovanjem obstoječega pravnega reda in še manj z dogajanjem ulice".
Samo en prostor je, kjer se lahko pride do pravih rešitev, je zato dejal ljubljanski nadškof. Ta je povsod tam, kjer poteka razumen pogovor in iskreno iskanje resnice, povsod tam, kjer imajo sogovorniki pred seboj jasno predstavo o tem, kaj je res in kaj je prav, je ocenil Stres.
Edinost in enotnost pa po njegovem pomenita življenje in obstoj, needinost pa razkroj, propad in smrt. Vsakdo, ki si iskreno želi skupne blaginje in dobrega za vse soljudi, si bo želel njihove enotnosti, sožitja in sodelovanja, pravi Stres, ki meni, da se samo sovražniki poslužujejo načela "deli in vladaj, spri ljudi in jih naščuvaj druge proti drugim".
Pravi državnik je po njegovem samo tisti, ki so mu potrebe in blagor skupnosti na prvem mestu ter si zato z vsemi močmi prizadeva za medsebojno sodelovanje, sožitje in spoštovanje. V težkih trenutkih, v katerih živimo, je potreba po enotnosti še toliko večja, je sklenil ljubljanski nadškof.
Včerajšnje maše za domovino so se med drugim udeležili predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič, predsednik SLS Radovan Žerjav, predsednica NSi Ljudmila Novak, notranji minister Vinko Gorenak, državni sekretar na notranjem ministrstvu Robert Marolt, generalni direktor policije Stanislav Veniger, predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm, nekateri poslanci in nekateri veleposlaniki.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke