Revija Reporter
Slovenija

Stres: Politična kriza ogroža našo skupno prihodnost

STA

16. jan. 2013 12:04 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres je ob aktualni politični krizi vse politične dejavnike pozval, da na prvo mesto odločno postavijo skupno dobro državljank in državljanov ter da takoj poiščejo takšen izid iz krize, ki bo ohranjal doseženo raven reform in jih razvijal naprej v začrtani smeri.

Edino ta smer "nas lahko izpelje iz negativnega stanja, ki je nastalo kot posledica dve desetletji trajajočega, a le deloma uspešnega prehoda iz totalitarne družbene ureditve v demokratično, pravno varno in socialno pravično državo", je v današnji izjavi za javnost poudaril ljubljanski nadškof metropolit in predsednik Slovenske škofovske konference Stres.

Politična kriza, ki je zajela Slovenijo, namreč po njegovih besedah zbuja resno zaskrbljenost. "Po tem, ko je vse kazalo, da smo stopili na pot gospodarskega okrevanja in družbene stabilizacije, so čez noč postali ogroženi napori in dosežki vladne koalicije, s tem pa so ogrožene tudi reforme, za katere vemo vsi, da so nujno potrebne," je dejal Stres.

Dodal je, da številni ekonomisti prav tako svarijo pred hudimi posledicami, "ki jih bomo utrpeli kot posamezniki in kot država, če se bosta verodostojnost gospodarskih reform in politična stabilnost v državi ponovno zamajali".

Stres ob tem ne pristaja na očitke, da se Cerkev s takšno izjavo spušča na področje, na katerega se ne bi smela. Kot je dejal, so del civilne družbe in ni razloga, da ne bi predstavila svojih stališč. Opozarjajo na resnost položaja ter pozivajo k odločitvam za skupno dobro.

Kot pravi Stres, gre tu za moralno in ne politično kategorijo. Ne more pa Cerkev dajati poduka političnim strankam ali razsojati med njimi. Zato se tudi ni opredeljeval o tem, kako bi morali v konkretni situaciji ravnati posamezne stranke in predsednik vlade Janez Janša.

Je pa Stres ob ugotovitvah protikorupcijske komisije, ki Janši ter ljubljanskemu županu in Zoranu Jankoviću očita kršenje zakonodaje, dejal, da vsakdo velja za nedolžnega, dokler mu ni v sodnem postopku, s pravnomočno obsodbo dokazano nasprotno.

Komisija za preprečevanje korupcije izdaja mnenje, ki je družbeno odmevno, edina pot, po kateri lahko Janša in Janković dokončno pokažeta neutemeljenost obtožb, pa je sodna pot, je menil Stres. Dokler do tega ne pride, gre za stvar njune osebne odločitve, njune vesti, ali se čutita kriva ali ne. Njima je prepuščeno, kaj bosta naredila, "mi ju bomo pa potem lahko sodili na volitvah," je še dodal.

Objavljamo Stresovo izjavo:

Politična kriza ogroža našo skupno prihodnost

Politična kriza, ki je zajela Slovenijo, zbuja resno zaskrbljenost. Po tem, ko je vse kazalo, da smo stopili na pot gospodarskega okrevanja in družbene stabilizacije, so čez noč postali ogroženi napori in dosežki vladne koalicije, s tem pa so ogrožene tudi reforme, za katere vemo vsi, da so nujno potrebne. Številni ekonomisti nas prav tako svarijo pred hudimi posledicami, ki jih bomo utrpeli kot posamezniki in kot država, če se bosta verodostojnost gospodarskih reform in politična stabilnost v državi ponovno zamajali. Zato pozivamo vse politične dejavnike, ki v teh dneh sprejemajo usodne odločitve, da postavijo skupno dobro državljank in državljanov ter vse narodne in politične skupnosti odločno na prvo mesto in takoj poiščejo takšen izid iz krize, ki bo ohranjal doseženo raven reform in jih razvijal naprej v začrtani smeri. Edino ta nas lahko izpelje iz negativnega stanja, ki je nastalo kot posledica dve desetletji trajajočega, a le deloma uspešnega prehoda iz totalitarne družbene ureditve v demokratično, pravno varno in socialno pravično državo.

Vse verne državljane vabimo, da se združimo v goreči molitvi za domovino.

msgr. dr. Anton Stres
ljubljanski nadškof metropolit
predsednik SŠK