Revija Reporter
Slovenija

V Sloveniji 8 okuženih, med njimi tudi 2 zdravnika. Minister Šabeder: Okuženi zdravniki so najslabši možni scenarij

STA, E.M.M.

6. mar. 2020 18:25 Osveženo: 20:23 / 06. 3. 2020

Deli na:

V Sloveniji število okužb z novim koronavirusom raste.

Profimedia

Informacija o novem primeru okužbe je prišla iz ZD Metlika. Kot navajajo na spletni strani zdravstvenega doma, bodo V ZD Metlika preventivno do nadaljnjega sprejemali le nujne primere. Potrjen je bil primer okužbe s COVID-19. Osmi primer okužbe z novim koronavirusom, so za STA potrdili tudi na ministrstvu za zdravje. Po neuradnih informacijah STA je okuženi zdravnik v zdravstvenem domu. Tudi on naj bi bil na potovanju v tujini in se je v Slovenijo vrnil preko Italije. Bolnike, ki so bili z njim v stiku, naj bi že pozvali, da se javijo pristojnim službam. V stiku naj bi bil po neuradnih podatkih s približno 54 osebami, zaposlenimi in pacienti.

Obvestilo o primeru okužbe z novim koronavirusom v ZD Metlika.

Posnetek zaslona

Trenutno poteka iskanje kontaktov, ki jih je po zadnjih informacijah ministra za zdravje Aleša Šabedra bilo nekaj čez 40, med drugim je bil v stiku z večino osebja v zdravstvenem domu. Njih in bolnike bodo testirali in v primeru pozitivnega rezultata tudi izolirali.

Okuženi zdravniki so po oceni Šabedra "najslabši možni scenarij", ki bi se lahko zgodil. Izpostavil je, da so se zdravstveni delavci okužili v tujini in ne med delom. Ob tem je pozval vse zdravniške organizacije in zdravnike, da najprej poskrbijo za svojo varnost in preventivo, šele nato za zdravje pacientov. "Primeri, ki so se nam zgodili, se ne smejo ponoviti," je opozoril.

Okuženi zdravniki so po oceni ministra za zdravje Aleša Šabedra "najslabši možni scenarij", ki bi se lahko zgodil.

Primož Lavre

Poleg tega so se danes na vladi odločili, da bodo  nove podatke o okuženih sporočali le še enkrat dnevno in sicer ob 14. uri.

Okužbo z novim koronavirusom so danes potrdili tudi pri še eni zaposleni v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor. Okužena zdravnica je partnerka 32-letnega kliničnega farmacevta, pri katerem so okužbo potrdili v četrtek pozno zvečer, sama pa je dobila navodila za samoizolacijo. V Sloveniji je tako po do sedaj znanih podatkih potrjenih 8 primerov okužb.Kot je znano so bile 3 okužbe potrjene med skupino popotnikov, ki so se pred dnevi vrnili iz Maroka. Četrti in peti okuženi sta moški in ženska, ki sta potovala po Italiji. Šesti okuženi je 32-letni moški iz okolice Maribora, sicer zaposlen v UKC Maribor kot klinični farmacevt. Tudi on se je okužil na potovanju v tujini, medtem ko je z manjšo skupino ljudi potoval po severni Italiji.

UKC Maribor: Okužbo z novim koronavirusom so danes potrdili tudi pri še eni zaposleni v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor. Okužena zdravnica je partnerka 32-letnega kliničnega farmacevta, pri katerem so okužbo potrdili v četrtek pozno zvečer, sama pa je dobila navodila za samoizolacijo.

Bobo

Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil epidemiolog Zoran Simonovič z mariborske enot Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), se je 32-letnik okužil na potovanju v tujini. Od minulega petka do ponedeljka je v manjši skupini potoval po severni Italiji. Ob prihodu domov še ni imel težav, povišanja telesna temperatura pa se je pri bolniku pojavili v sredo.

Od takrat ni več obiskoval mest, kjer bi se nahajalo večje število ljudi, prav tako ni bil v službi. Bris so mu odvzeli na vstopni točki, na rezultat pa je počakal doma. Epidemiološka služba je bila v četrtek okoli 22. ure obveščena o pozitivnem rezultatu testiranja in takoj poiskala tesne stike, ki so dobili ustrezna navodila.

Med njimi je bila tudi njegova partnerka, ki so ji odvzeli bris, ostala je v samoizolaciji. Pristojni so pozitivne rezultate njenega testiranja dobili tik po koncu današnje novinarske konference in ga sporočili javnosti.

Šesti okuženi je po besedah predstojnice oddelka za nalezljive bolezni in vročinska stanja UKC Maribor Nine Gorišek hospitaliziran v mariborskem kliničnem centru in je dobrem stanju z blažjo klinično sliko.

V UKC so, kot je pojasnila, tudi ponoči izvedli vse potrebne ukrepe in omogočili varno delo. Identificirali so nekaj zdravnikov in medicinskih sester, ki so bili z njim v tesnem stiku. Za te delavce so našli delovna mesta, kjer ne bodo prihajali v stik z bolniki.

Okužbi šestega obolelega po zagotovilih Goriškove ni bil izpostavljen noben bolnik. Poudarila je, da v času službe še ni imel bolezenskih znakov.

Šesti okuženi je sicer  ravnal po protokolu, to pomeni, da je najprej poklical svojo osebno zdravnico, ta pa ga je napotila na testiranje na vstopno točko. Tam se je zglasil kmalu zatem, ko je bila ta odprta. Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor je namreč včeraj v Mariboru na lokaciji med Mercator centrom Tabor in Cesto proletarskih brigad 21 odprl vstopno točko za obravnavo in odvzem brisov pri bolnikih s sumom na okužbo s koronavirusom. Tam so v ta namen namestili štiri bivalnike.

Simona Repar Bornšek, državna sekretarka na Ministrstvu za zdravje, je poudarila, da tudi zdravstvenim delavcem svetujejo, da ne hodijo na kongrese, izobraževanja in druge večje prireditve.

Bobo


"Prihod koronavirusa smo pričakovali, sprejeli smo ustrezne ukrepe in jih tudi izvajamo, nekatere ukrepe dopolnjujemo. Priporočila in protokoli ostajajo enaki," je danes poudarila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek. Tako še naprej ni razloga za odpovedi javnih prireditev, svetujejo pa samozaščitno ravnanje, bolne osebe pa naj ne hodijo na prireditve. Enaka ostajajo tudi priporočila za izobraževalne ustanove, za katere trenutno ni predvideno zapiranje. Zdravstvenim delavcem svetujejo, da ne hodijo na kongrese, izobraževanja in druge večje prireditve.



Danes so se tudi dogovorili, da v vseh bolnišnicah in socialno-varstvenih domovih prepovejo obiske. Dovoljene pa bodo izjeme, na primer pri umirajočih bolnikih. Pri tem po besedah državne sekretarke računajo na strokovno in etično odločitev posameznika.

V zadnjih dneh so tudi zelo obremenjene telefonske linije, na katerih je mogoče dobiti informacije. Po besedah Repar Bornškove pripravljajo posebno informacijo točko z več linijami. Epidemiologi tudi spremljajo informacije o morebitni mutaciji virusa, klinični pomen teh mutacij pa še ni znan, je pojasnil Simonovič.

Do 15. ure so v Sloveniji testirali 489 oseb, število testiranj pa se je močno povečalo v četrtek s preverjanjem kontaktov prvega okuženega. Ostaja 16 vstopnih točk, na katerih lahko prihaja do zastojev, saj potrebujejo nekaj časa za prezračevanje prostora. Pristojni zato vse, ki prihajajo na testiranja, pozivajo, da upoštevajo navodila in po potrebi počakajo doma. V primeru hujših težav bolnika na vstopno točko pripeljejo z reševalnim vozilom.


V Sloveniji epidemiologi sicer še vedno beležijo pojavnost gripe, ki je vrhunec dosegla pred nekaj tedni, število obolelih pa sedaj postopoma upada. Vse, ki prebolevajo akutno bolezen dihal, ne samo tisti, ki sumijo na okužbo z novim koronavirusom, so ob tem pozvali, naj ostanejo doma in poskrbijo za čim manj stikov.

O epidemiji, ki jo na predlog epidemiološke službe NIJZ razglasi minister za zdravje, po besedah Simonoviča za zdaj še ne morejo govoriti.

novo , sta