Število delovno aktivnih v ribištvu se je lani povečalo
26. avg. 2015 9:23 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Kot posledica večjega ulova v morskem gospodarskem ribolovu in proizvodnje v akvakulturi se je lani v primerjavi z letom 2013 za šest odstotkov povečalo tudi število delovno aktivnih oseb v ribištvu, in sicer za devet odstotkov v ribolovu ter za štiri odstotke v akvakulturi, kažejo podatki statističnega urada.
V letu 2014 se je ulov v morskem gospodarskem ribolovu glede na leto prej povečal za sedem odstotkov, proizvodnja v akvakulturi pa za 17 odstotkov, kažejo podatki statističnega urada.
V akvakulturi, ki zaobjema gojenje vseh vodnih organizmov (rib, mehkužcev, alg), sta se tako proizvodnja kot število delovno aktivnih sicer izraziteje povečala v marikulturi (gojenje morskih organizmov) kot v sladkovodnem ribogojstvu. V prvi panogi se je število delovno aktivnih tako povečalo za osem, v sladkovodnem ribogojstvu pa le za tri odstotke.
Med delovno aktivnimi osebami v morskem gospodarskem ribolovu so tudi v lanskem letu prevladovali samozaposleni profesionalni ribiči s polnim delovnim časom. Teh je bilo 57 odstotkov od vseh delovno aktivnih oseb v morskem gospodarskem ribolovu, a hkrati za skoraj sedem odstotnih točk manj kot v letu 2013. Druge delovno aktivne osebe so se ukvarjale še s kakšno drugo gospodarsko dejavnostjo ali so bile delovno aktivne v ribištvu, vendar ne na krovu ribiškega plovila.
Medtem ko se je v letu 2013 število delovno aktivnih oseb na področju akvakulture povečalo izraziteje v sladkovodnem ribogojstvu kot v marikulturi, je bilo lani obrnjeno. V marikulturi se je število delovno aktivnih povečalo za osem odstotkov, v sladkovodnem ribogojstvu pa za tri odstotke. V celotni akvakulturi se je število delovno aktivnih oseb povečalo za štiri odstotke, med temi se je bolj povečalo število zaposlenih (za sedem odstotkov) in tistih s polnim delovnim časom (za pet odstotkov).
Obseg slovenske ribiške flote sicer ostaja na podobni ravni. Po podatkih ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je bilo v Sloveniji v letu 2014 registriranih 169 ribiških plovil, njihova skupna bruto tonaža je bila 597 bruto ton, skupna moč glavnih motorjev pa 8492 kilovatov. Registriranih ribiških plovil je bilo za 0,6 odstotka manj kot leto prej, njihova skupna bruto tonaža je bila nižja za 0,2 odstotka, skupna moč glavnih motorjev pa je bila večja za 0,8 odstotka.
Proizvodne zmogljivosti za vzrejo sladkovodnih rib so se v primerjavi s prejšnjim letom povečale za tri odstotke, njihova skupna prostornina je v letu 2014 znašala 63.000 kubičnih metrov, medtem ko se druge zmogljivosti niso spremenile, so še zapisali na statističnem uradu.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke