Zgodba tedna
V omrežju Vrhunčeve vile
Poletje gre proti koncu, in tudi poslovna elita se je vrnila s počitnic. Gotovo si ima tudi v bolj sproščenem okolju veliko povedati v teh težkih kriznih časih, ko so pred njo nove priložnosti, novi položaji in dovolj še nerazdeljenega plena. Tudi letos je znani odvetnik Miro Senica na vrtu svoje vile pripravil srečanje, na katerem so prijetno hladen večer zalili s šampanjcem, se spoznavali in se »(o)mrežili«. Mreženje je namreč tisto, ki jim daje in omogoča informacije, moč, ugled, medsebojno zaupanje, svetovalne pogodbe, plače.
Intervjuji
Janez Škrabec, lastnik in direktor Rika
Janez Škrabec pravi, da si kapitalističnega sistema ni izmislil, v njem skuša le najbolje živeti. Lani je po načrtih Borisa Podrecce obnovil vilo Beli dvor na Bledu. Na svoje objekte ne glede kot na lastnino, temveč kot na še eno od sredstev pri uresničevanju poslovnih interesov skupine Riko. Vztrajati namerava na ruskih trgih, saj je Rusija tako velika država, da lahko kar znotraj nje spoznava nove kulture, okolja in nove priložnosti. Riko že nekaj let pripravlja v sodelovanju z rusko vlado velik projekt posodobitve ruske ribolovne flote, in sicer v sodelovanju s hrvaškimi ladjedelnicami. »Glede na to, da so se odločili za privatizacijske postopke, smo dvignili razpisno dokumentacijo, da se seznanimo z njihovim stanjem in perspektivo. Zanima nas dolgoročno sodelovanje, nikakor pa ne nakup,« pojasnjuje Škrabec zadnje informacije o njihovih namenih za nakup hrvaških ladjedelnic.
Zvonko Černač, podpredsednik in poslanec SDS
Kot predsednik komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je Zvonko Černač prepričan, da mu Sova ne prisluškuje in da tudi njegovim strankarskim kolegom tega ne počne. Zaupa njenemu direktorju, ne zaupa pa tistim obveščevalcem, ki Sovo zlorabljajo za politične namene. Z novim podpredsednikom največje opozicijske stranke smo se pogovarjali tudi o parlamentarnih preiskavah, o aferi Patria, komisarju Janezu Potočniku in vladni politiki.
Saša Pavček, igralka
Čeprav je njen ustvarjalni opus Saše Pavček že zavidanja vreden, ostaja še naprej preprosta in skromna. Morda celo preveč skromna za svet, ki mu danes celo v umetnosti, kot pravi, vladata denar in slava. Morda je zato njen skoraj naivni, a hkrati realni pogled na umetnost in svet še toliko bolj izjemen.
Slovenija
Talibani v Ljubljani
Ko je novi ameriški predsednik Barack Obama odločil, da je treba zloglasno taborišče Guantanamo na Kubi zapreti do januarja naslednje leto, so bile ZDA pred veliko težavo. Kam z zaporniki, ki so razbremenjeni vseh sumov? Še najmanj si jih želijo v ZDA, na pomoč so jim že priskočile evropske zaveznice, ki so pripravljene sprejeti del nekdanjih osumljencev za terorizem. Slovenija za zdaj o njihovem sprejetju še »razmišlja«, za to je le vladna stranka Zares.
Reportaža
Samostan Melk
Samostana Melk pomeni za vsakega poznavalca umetnosti in za vsakogar, ki ima vsaj nekaj smisla za lepoto, mnogo več, kot meni priložnostni obiskovalec. Melk je mojstrovina obdobja v umetnostni zgodovini, ki je tipično avstrijsko, baroka. Velika odlika gradbenika Jakoba Prandtauerja je bila v tem, da je svoje umetnine postavil v naravno okolje tako, da sta se narava in umetnost spojili v čudovito celoto.
IME TEDNA
- Damjana Žišt
PRO & CONTRA
- Čakalna vrsta za vrtce: Marija Fabčič in dr. Alenka Kovšca
SLOVENIJA
- Križaničeve hitre misli
- Neprepričljiva tožba
- Dinozaver iz črne vdove
EKONOMIJA
- Staro za novo po ameriško
PRILOGA IZOBRAŽEVANJE
- Pri petdesetih v šolo
GLOBUS
- Slovo zadnjega leva
TEHNIKA
- Podaljšane oči
KULTURA
- Na novi misiji
FILM
- Pasti ljubezni
ESTRADA
- Poligraf: Boštjan Nachbar
- Mirela že doma
KOLUMNE
- Gregor Virant: Cenene in prazne besede
- Rado Pezdir: Obraz sadista
- Vinko Vasle: S pokopališča poroča naš posebni dopisnik!
- Saša Veronik: Naš Piranski zaliv
- Janez Suhadolc: Fondarija