KAZALO
Zgodba tedna
»Remek delo« pred sodbo volivcev
Začel se je prvi teden kampanje za uveljavitev že ratificiranega arbitražnega sporazuma in proti njemu. Tako pozicija kakor opozicija sta predlagali referendum, zato ne manjka tistih, ki menijo, da sta odgovornost s tem preložili na ramena volivcev. Morda tudi zaradi teh očitkov v kampanji ne bo oglasov, zgibank, zatlačenih v poštne nabiralnike, plakatov … Zato pa toliko več groženj kar z govorniških odrov na državnih proslavah. Prvi dan se je z njimi izkazal premier Pahor, ki za svoje, kot se je sam pohvalil, »remek delo« ko je bil čas za to, ni potreboval širšega soglasja, zdaj pa zahteva da opozicija in nasprotniki povedo, kaj je alternativa.
Intervjuji
Danilo Slivnik, politični analitik
Z Danilom Slivnikom, dolgoletnim novinarjem in odgovornim urednikom, smo se pogovarjali o arbitražnem sporazumu in političnem dogajanju v Sloveniji. Meni, da utegne sporazum podpreti veliko privržencev opozicije, prav tako ga lahko zavrne veliko privržencev sedanje vladajoče koalicije, saj so ga kritizirali tudi nekateri strokovnjaki. Po njegovem bi se s Hrvati dalo doseči boljši dogovor o meji, najbolj optimalna rešitev pa bi bila podobna sporazumu Drnovšek-Račan. Večji preizkus za Pahorjevo vlado bodo lokalne volitve, pri tem pa pripominja, da je glavni razlog za njeno malo priljubljenost gospodarska kriza. Če se bodo izboljšale gospodarske razmere, se bo lahko izboljšala tudi podpora Pahorjevi vladi, zato se bo morala največja opozicijska stranka še precej potruditi za zmago na volitvah. Govoril je tudi o razmerah v medijih, zlasti pri Delu, kjer sta po njegovem glavna krivca za sedanje razmere nekdanji laški tajkun Boško Šrot in nekdanja predsednica upravnega odbora Andrijana Starina Kosem. O nekdanjemu tesnemu sodelavcu Janezu Markešu pa se mu ne zdi vredno govoriti
Alojz Rebula, pisatelj in prevajalec
Za slovenskega pripovednika Alojza Rebulo je beseda ena od metafor za njegovo osvobajanje. Ko razmišlja o »jeziku, ki je življenje samo«, ne misli le na slovensko besedo, temveč so mu blizu vsi plemeniti zapisi, tako Dante s svojo Božansko komedijo kot Prešeren in Kosovel, pesnik Oton Župančič pa ga je navdušil s prevodi Shakespearjevih del. Pri velikem poetu in Slovencu Edvardu Kocbeku postavlja v ospredje njegov partizanski dnevnik Tovarišija, ki je zanj zagotovo najboljše, kar je slovensko pero napisalo v petdesetih letih minulega stoletja na Slovenskem. V polpreteklo zgodovino je Rebula z velikim literarnim opusom doslej že večkrat segel, z zadnjim romanom Skrivnost kostanjevega gozda pa jo je hotel predstaviti še malo drugače, s sproščeno svobodnostjo.
Stanislav Pejovnik, rektor Univerze v Ljubljani
Opozarja na prepočasno prilagajanje zakonodaje bolonjski prenovi visokošolskega študija, zato bi lahko nekateri imeli celo devet let status študenta. Čeprav smo po sredstvih na študenta med zadnjimi v Evropski uniji, je Univerza v Ljubljani še vedno med najboljšimi na svetu, pravi njen rektor. V zvezi z vprašanjem študentskega dela poudarja, da je treba preprečiti socialno izključenost. Univerza se sicer spoprijema z množičnim vpisom, premajhnim številom profesorjev, prostorsko stisko in s skoraj odpisano raziskovalno opremo. Dr. Pejovnik še vedno vodi Gibanje za pravičnost in razvoj, pripravljajo se na ureditev spominske sobe nekdanjega predsednika Janeza Drnovška v Ljubljani.
Slovenija
Turboprivatizacija Hita
Na ministrstvu za finance so pripravili osnutek strategije razvoja iger na srečo v Sloveniji, ki so ga v pretežno državni igralniški družbi Hit zavrnili in jo imajo celo za grožnjo svojemu preživetju. Župani na Goriškem ocenjujejo strategijo za pripravo na turboprivatizacijo te družbe.
Reportaža
CAMARGUE
»Vive Sainte Sara, vive Sainte Sara – Naj živi sveta Sara!« neutrudno odmeva 24. maja z vseh strani ta dan daleč premajhnega provansalskega mesteca Saintes Maries de la Mer. Začetek najbolj slavnostnega dela tradicionalnega romanja pospremi nepregledna množica Romov in drugih obiskovalcev, ki za nekaj dni priderejo na jug Francije z vseh koncev Evrope. Sveče, relikvije, slike in kip svetnice, goreče molitve, glasba in nepopisna gneča že tričetrt stoletja na enak način zaznamujejo veliki dogodek. Vse odkar je bilo Romom omogočeno, da javno častijo svojo zavetnico sveto Saro.
IME TEDNA
- Bine Kordež
SLOVENIJA
- Poraz protikartelne politike
PRO&CONTRA
- Malo delo: Zoran Kotolenko in Katja Šoba
SLOVENIJA
- Zadolženi stadion
- Umrli zato, ker so želeli živeti v Sloveniji
GLOBUS
- Bankrot Grčije, propad evra
SLOVENIJA
- Patronat za podjetje Makro 5
- Hostije krvavijo, vino se spreminja v kri
TEHNIKA
- Stoletje zaostanka
KULTURA
- Revolucionarna Frida
FILM
- Revolucija v pajkicah
ESTRADA
- Poligraf: Lara Jankovič
- Tretji rojstni dan
- Ekran
- Maručin horoskop
KOLUMNE
- Boštjan M. Turk: Kdo za koga?
- Vinko Vasle: Za domovino s Titom nazaj!
- Marinka Fritz Kunc: Gospod minister Zalar, ali smo pred zakonom res vsi enaki?
- Saša Veronik: Čvrsta glava in telo tudi
- Zlata Krašovec: Premier prevzema odgovornost – so what (pa kaj)?