Zgodba tedna
Zidar v slepi ulici
Ivan Zidar, lastnik in predsednik uprave največjega slovenskega gradbenega podjetja SCT, je poosebljenje tranzicije slovenskega gospodarskega in političnega okolja v minulih desetletjih. Nekdanji miljenček dveh komunističnih krvnikov, Josipa Broza Tita in Ivana Mačka Matije, je postal prijatelj nekdanjega nadškofa, zdaj kardinala Franca Rodeta, ta mu je pripravil celo avdienco pri samem papežu. Iz menedžerja, ki so ga novinarji častili kot pol boga, je postal obsojanja vredni novodobni tranzicijski tajkun. Do tega se ni prikopal le s svinjarijami, kot bi se izrazila Zdenka Cerar, ampak je v postopku zaradi suma kar precej kaznivih dejanj. Zapleti ob novem šentviškem predoru so dokončno razgalili neizmeren napuh in brezsramnost nekdaj nedotakljivega gospodarja, ki je zdaj po mnenju nekaterih že na nepovratni poti na Dob.
Intervjuji
Zofija Mazej Kukovič, ministrica za zdravje
Pred nekaj tedni je bila predvsem zaradi njenega vztrajanja vendarle končana desetletna gradnja pediatrične klinike v Ljubljani. Politično predvolilno izkoriščanje zdravstvenih tem občuti kot zlorabo na račun pacientov. Čakanje pred ambulantami bi rada skrajšala na največ eno uro. Opozarja na še vedno precej nezdrav način življenja Slovencev. Pojasnjuje, zakaj potrebujemo v Ljubljani in Mariboru nova klinična centra. Kot pravi, so sistem javnega naročanja v zdravstvu na ministrstvu bistveno izboljšali, je pa še veliko rezerv pri nabavah potrošnih materialov. V naslednjih petih letih naj bi se število zdravnikov in drugega zdravstvenega osebja povečalo za desetino; hkrati bi rada izboljšala tudi njihov odnos do bolnikov.
Katarina Kresal, predsednica LDS
Prva dama LDS se vidi v vladi s kolegi iz Zares in SD, resorje pa naj bi razdelili na podlagi razmerja sil. O sodelovanju s SDS ne razmišlja zaradi njenega načina vladanja. Z Matjažem Švaganom naj bi dobro sodelovala; zanika tudi, da naj bi v Zagorju želel kandidirati Aleš Gulič, kot so poročali nekateri mediji. Sporni kip Janeza Drnovška si namerava ogledati, vendar ne v predvolilne namene. Za tajkune pa je prepričana, da pred Janševo vlado niso obstajali in da se z vojno proti njim skuša prikriti druge probleme. Zatrjuje, da z Boškom Šrotom ni povezana, niti prek njegovega nadzornika Toneta Turnška, ki sodeluje v gospodarskem odboru LDS.
Alenka Rebula - Tuta, psihologinja
Slovenske bralce je osvojila s svojo zadnjo knjigo Blagor ženskam, ki bo kmalu spet na trgu s petim ponatisom. Prevajajo jo v nemščino, v načrtu je prevod v italijanščino. Vedra, suverena in nežna gospa ni presenetila toliko z vsebino, temveč bolj z načinom predstavitve pozitivne psihologije, ki se v svetu vse bolj uveljavlja. Prepričljiva je, ker preprosto podaja načela sodobne psihologije in pedagogike ter ponuja preskušene formule, ki jih je preizkusila sama. Njena kritika družbe ni revolucionarna, s streljanjem z besedami, s stisnjenimi pestmi, zobmi in ranami, temveč s suverenostjo posameznika, ki ve, kaj hoče narediti iz svojega življenja ter ne podlega različnim pripisanim modelom in pričakovanjem okolja in družbe. Prepričana je, da svet potrebuje višjo in sodobnejšo obliko inteligence, kjer so združeni razum, čustva in znanje. Nosilec takšne inteligence pa je lahko le svoboden, ustvarjalen in suveren posameznik.
Slovenija
Spopad osebnosti
Predvolilna kampanja poteka v poudarjanju osebnosti strankarskih liderjev, kar bo prišlo še bolj do izraza, ko bodo začeli nastopati na televizijskih soočenjih. Na POP TV so tako kopja prejšnji teden že prekrižali predsedniki vseh parlamentarnih strank. Janez Janša je v njem še utrdil položaj, ki mu pripada kot predsedniku vlade, Gregor Golobič pa bi v finišu kampanje lahko ogrozil že nekaj časa nesporno prvenstvo Boruta Pahorja na levi sredini.
Reportaža
Jemen – biser arabskega sveta
Med begom iz peklensko vroče Tihame se ustavimo na serpentini drzno speljane ceste med terasami kave in kata. Višinomer na uri kaže 2454 metrov. Vozniku pomignem na v meglice zavite tritisočake ter hudomušno vprašam: »Si prepričan, da smo še zmeraj v Jemnu?« »Ne, ne,« odgovori. »Tisto prej spodaj je bila Afrika. To je Jemen!« Jemen je država, velika kot Francija, kateri odštejemo površino ene Slovenije. Obsega jugozahodni del Arabskega polotoka in je ena najrevnejših držav na svetu, čeprav povsod naletimo na nasmejane obraze in je tiste hude, v nebo vpijoče revščine malo. To pripisujejo dejstvu, da je pomoč revežem tudi verska dolžnost, zakat, eden izmed stebrov islama.
IME TEDNA
- Milan Dekleva
SLOVENIJA
- Zlata doba opozicije
- Reševanje policista Bavčarja
PRO & CONTRA
- Prehrana srednješolcev: Janez Mežan in Eva Kardelj Cvetko
TRIBUNA
- Dr. Dimitrij Rupel
DENAR
- Zvišanje premij
GLOBUS
- Hladna vojna 2: Vzpon Rusije
ZNANOST
- Hrana v smeteh
ZDRAVJE
- Bitka za rojstva
KULTURA
- Spletna art samopostrežba
ESTRADA
- Katja Jevšek in Milka Krapež
FILM
- To je Anglija
ŠPORT
- Manjkata dober rezultat in desetka
KOLUMNE
- Boštjan M. Turk: Buda na zrnu graha
- Rado Pezdir: Vrednostno nevtralne volitve?
- Saša Veronik: Kultura? Zvonko Avsenik