Sta Vladimirju Vodušku nastavila past direktorja?
17. jul. 2012 8:36 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Priprti novinar Vladimir Vodušek obtožuje direktorja zreškega Uniorja in šmarškega Rhydona, da sta z zvezami na policiji in sodstvu izposlovala njegovo aretacijo in s tem prikrila svoja nezakonita dejanja. Danes bo tudi znana tudi usoda pritožbe zoper odločitev preiskovalnega sodnika, ki je Vodušku pripor podaljšal za cel mesec.
Vladimir Vodušek zavrača policijske izjave o izsiljevanju direktorjev Gorazda Korošca (Unior Zreče) in Vinka Stiplovška (Rhydon iz Šmarja pri Jelšah). V izjavi, ki jo je dal časniku Finance, je dejal, da je aretacija posledica »dejstva, da imajo določene osebe vpliv na policijo in sodstvo v Celju in so svoje zveze izkoristile, da bi uničile Info TV in s tem prikrile svoja nezakonita dejanja. Poleg pranja denarja gre še za druge stvari v povezavi z denarjem za odkupe zemljišč.« Kot meni, mu je bil pripor odrejen, da javnosti tega ne bi mogel povedati.
Na vprašanja Financ je odgovoril po osebi, ki ga lahko obišče v priporu. Vodušek pravi, da se je zgodba, ki je na koncu privedla do njegove aretacije, začela nekoliko prej, kot je to predstavila policija. Info TV je dobil dokumente o poslovanju med podjetjema Rhydon in Unior, po katerih naj bi bile »izplačevane velike količine denarja na podlagi fiktivnih računov, saj naj bi denar dvigali v gotovini in vračali akterjem poslov«. Dokumente iz zaupnega vira so, kot zatrjuje Vodušek, preverjali pri Stiplovšku: »Dobili smo njegovo potrditev, da je vse resnica, a je prosil, naj Info TV tega ne objavi, ker ima tujega partnerja in bi to škodilo podjetju.« S Korošcem iz Uniorja Vodušek nikoli ni komuniciral.
»Pozneje me je po telefonu odvetnik Jernej Mlinarič vprašal, ali imam kakšne dokumente, ki bi lahko zanimali gospoda Korošca,« trdi Vodušek in pravi, da so se po predaji dokumentov pogovarjali samo še o oglaševanju. Uniorjevi odvetniki so mu, kot pravi Vodušek, predlagali oglaševanje v obdobju štirih do petih let za pet tisoč evrov na mesec, kar je cena po ceniku Info TV.
Sam naj bi preverjal po telefonu, kdo naj bi bil v imenu Uniorja podpisnik te pogodbe. Nato so ga poklicali iz Uniorja, oseba se je predstavila kot Rudi, »zaupnik direktorja Korošca«, ki se je želel dobiti na sestanku. Dobila sta se na Trojanah, kjer je po Voduškovem Rudi dejal, da ima Korošec »težave s plačili in prepričevanjem uprave glede oglaševanja in bi želeli izvesti plačilo v gotovini«. Vodušku je bilo »čudno, glede na to, da vedno poslujemo prek nakazil, kot narekuje zakon«. Ob aretaciji se je izkazalo, da je »Rudi« pooblaščeni tajni sodelavec policije.
Je Vodušek hujši zločinec kot Tovšakova in Zidar?
Kot je znano, so Voduška na Trojanah policisti aretirali, ko naj bi od tajnega policijskega sodelavca prejel 50.000 evrov. Preiskovalni sodnik je zaradi ponovitvene nevarnosti zoper Voduška odredil enomesečni pripor, na kar se je Voduškov zagovornik Boštjan Penko pritožbi. O pritožbi bo danes odločilo višje sodišče v Celju.
V zvezi z zadevo Vladimir Vodušek sem pisec teh vrstic dal izjavo kot predsednik Združenja novinarjev in publicistov. Ker je bil Vodušek med ustanovnimi člani združenja, so novinarski kolegi, ki so člani Društva novinarjev Slovenije, začeli njegovo aretacijo povezovati z našim združenjem. Po isti logiki bi jo lahko povezovali tudi z Delom, POP TV in TV Slovenijo, kjer je Vodušek delal pred prihodom na Info TV. Vodušek se je kmalu po ustanovitvi ZNP razšel z nekaterimi člani in v združenju ni več sodeloval. Zaprosil je za izpis iz članstva, zato tudi ni član združenja.
Vsekakor pa sem cenil njegovo vodenje oddaje Vroči stol. Je ena od redkih oddaj, ki jih je bilo vredno gledati. Sestava omizja je bila vedno pluralna, omogočala je argumente tako ene kot druge politične smeri. Kot kvalitetno so jo prepoznali tudi najvišji slovenski politiki, ki so se je udeleževali - od aktualnega premierja Janeza Janše do nekdanjega premierja (zdaj predsedniškega kandidata) Boruta Pahorja in ljubljanskega župana oz. vodje opozicije Zorana Jankovića. Tudi sam sem v njej večkrat nastopal.
V tem smislu sem bil zelo šokiran, ko sem izvedel za njegovo aretacijo, in bom zelo razočaran, če se bodo očitani sumi kaznivega dejanja izsiljevanja izkazali za resnične. Takega početja ne morem odobravati in ga obsojam, v novinarstvu izsiljevanje nima česa početi, pa četudi gre za izhod v stiski oziroma iz tragedije, povezane s poslovanjem medijske hiše.
Presenečen pa sem tudi zaradi odločitve preiskovalnega sodnika, ki je Vodušku pripor podaljšal za cel mesec. Takega ukrepa ni bil deležen nihče od največjih tajkunov, ki so zagrešili mnogo hujša kazniva dejanja gospodarskega kriminala. Hilda Tovšak, Ivan Zidar, Bine Kordež, Boško Šrot in še mnogi drugi tajkuni se še danes sprehajajo na prostosti, novinarja Voduška pa obravnavajo kot najhujšega kriminalca.
Zaradi tega sem tudi resno zaskrbljen in rahlo skeptičen, ali bo pravna država kazensko preganjala tudi vodstvo Uniorja Zreč, ki naj bi ga po trditvah policije Vodušek izsiljeval zaradi spornih poslov. Če pravna država velja za vse enako, tako za navadne smrtnike in novinarje kot za gospodarstvenike, morajo vsi kazensko odgovarjati za svoje početje.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke