pokol-v-šoli-vladislava-ribnikarja, obletnica-pokola Svet24.si

Srbija pred obletnico krvavega poboja v beograjski...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar pred Girom izpostavil ...

Tudi Brad Pitt je obupal .. Odkrito.si

Koga briga Barbariga?!

sekulic slovenija af Ekipa24.si

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

SSK o obsodbi Boštjana M. Turka: Katera resnica je prava?

Deli na:
SSK o obsodbi Boštjana M. Turka: Katera resnica je prava?

Pred dnevi je bil publicist Boštjan M. Turk obsojen, ker je v kolumni v Reporterju zapisal, da je Giuseppe Pierazzi šele leta 2002 zopet poslovenil svoje ime v Jože Pirjevec. Na še ne pravnomočno obsodbo se je v imenu Svetovnega slovenskega kongresa odzval predsednik Franci Feltrin.

Pismo objavljamo v celoti:

»V soboto trinajstega septembra smo se Slovenci  s proslavo spomnili  priključitve Primorske k matični domovini. S priključitvijo so bili Primorci rešeni izpod nasilja, ki so mu bili izpostavljeni v času med obema svetovnima vojnama. Tudi ta del našega naroda je zadihal svobodno. Vsak je lahko s ponosom nosil svoje slovensko ime. Ena od oblik raznarodovanja je bilo namreč tudi nasilno spreminjanje slovenskih imen in priimkov v italijansko obliko. Ko se spominjamo priključitve, slavimo  tudi zmago nad tem nasiljem, ki je bilo orodje boja proti slovenskemu narodu,  hkrati pa je pohabljalo vsakega posameznika, ki mu je bil izpostavljen, jemalo mu je bistveni del njega samega, njegovo narodnostno identiteto. 

Toda ali se tega res spominjamo s ponosom in veseljem?  Ali res čutimo tako?

Pri Slovenski konferenci Svetovnega slovenskega kongresa imamo ob tem  pomisleke. Dober teden  pred omenjenim slavjem je bila namreč v Ljubljani v imenu slovenskega ljudstva  izrečena sodba, ki zgoraj omenjeno občutje  postavlja pod dvom.

Gre za epilog sodnega procesa, ki ga je proti publicistu dr. Boštjanu M. Turku iz Ljubljane sprožil Tržačan slovenskega rodu z nekdanjim imenom Giuseppe Pierazzi. Publicist Boštjan Turk  je pri svojem pisanju omenil dejstvo, da je Giuseppe Pierazzi šele leta 2002 zopet poslovenil svoje ime, čeprav bi mu italijanski zakon to omogočal  že veliko prej. Ker je na to opozoril, je bil Boštjan Turk na sodnem procesu obsojen na dva meseca zapora  pogojno s  preizkusno dobo dveh let.

To je seveda precedenčna odločitev za  Slovence, ki so živeli in še živijo v Italiji in ki so imeli, kar se tiče svojih imen, podobne usode. Reševali so jih seveda vsak po svoje. Večina seveda v skladu s svojim  prepričanjem, zato so svoja imena poslovenili, čim je bilo to mogoče, za nekatere pa je bila  demonstracija svoje slovenskosti manj pomembna.

Sporočilo, ki ga vsebuje odločitev sodišča, ne pušča nobenega dvoma: prav so imeli mlačneži. Prav je imel Pierazzi, ki je šele nekaj desetletij po tem, ko bi bilo to možno, spremenil svoje ime nazaj v slovensko obliko.

Je to sporočilo našim zamejcem v Italiji? Je to spodbuda za vztrajanje v okolju, ki tudi danes ni posebno prijazno do Slovencev? 

Pri Slovenski konferenci Svetovnega kongresa se zato sprašujemo, katero sporočilo je resnično: tisto s slavja, ki naj bi med nas poslalo opomin, da se je s priključitvijo zgodilo za nas nekaj velikega, pomembnega, da je bilo na tak način uresničeno prizadevanje tistih zavednih Slovencev, ki so  se tako ali drugače borili za ohranitev slovenstva ali pa je resnično sporočilo s sodišča, ki nagrajuje narodno mlačnost, pišmeuhovstvo ali celo pripravljenost na asimilacijo?«