Sporni direktor ljubljanske opere na čelu državnega sveta
12. dec. 2012 9:38 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Za predsednika državnega sveta je bil danes izvoljen Mitja Bervar, mož v. d. predsednice LDS in sporni direktor ljubljanske opere in baleta, katerega razrešitev je lani zahteval svet zavoda.
Mitja Bervar je mož v. d. predsednice LDS Sonje Bervar Kralj, ki je aktualne proteste označila za rožnato vstajo. Bervar je bil tudi eden od podpornikov vnovične predsedniške kandidature Danila Türka. Skratka, gre za človeka z jasno levo politično usmeritvijo. V državni svet je bil izvoljen kot predstavnik interesov za področje kulture in športa.
To, da je bil Mitja Bervar izvoljen za predsednika državnega sveta, je vsaj toliko sporno, kot če bi bil izvoljen zadnje čase nepriljubljeni Franc Kangler, ki mimogrede ne kandidira za ta položaj. Bervar je od leta 2010 namreč ravnatelj SNG Opera in balet Ljubljana. Na ta položaj ga je imenovala takratna ministrica za kulturo Majda Širca (Zares).
Že kmalu za tem se je izkazalo, da je zelo slab ravnatelj ljubljanske opere in baleta. Vodstvo javnega zavoda naj bi prirejalo bilance in namesto izgube prikazalo dobiček, prav tako pa naj bi – kljub omejitvam zaposlovanja v javnem sektorju – v letu 2010 zaposlovalo nove ljudi. Po drugi strani pa delavci, ki so zaposleni prek avtorskih pogodb, tudi več mesecev po poteku pogodbenega roka ne dobijo izplačil, SNG Opera Ljubljana in balet je na črni listi delodajalcev, ki ne plačujejo študentom, delajočim v operi prek študentskega servisa (objavljeni so na spletni strani www.neplacniki.info).
Zaradi tega je dobil negativno mnenje revizijske hiše KPMG, ki je med drugim ugotovila, da računovodski izkazi javnega zavoda SNG Opera in balet Ljubljana za leto 2010 niso bili izdelani v skladu s predpisi in da je zato nezakonito ravnanje podana odgovornost ravnatelja javnega zavoda. Na podlagi tega mnenja je oktobra 2011 svet zavoda SNG Opera in balet, ki ga vodi Janez Lotrič (nekdanji šef Petrola), sprejel sklep o predčasni razrešitvi Mitje Bervarja s položaja ravnatelja, vendar predloga minister Boštjan Žekš, ki je bil takrat pristojen za kulturo, ni sprejel.
Slednji je o tem odločal 25. novembra 2011, torej tik pred predčasnimi volitvami v državni zbor, da ministrstvo v ključnem trenutku ne more sprejeti tega predloga in »podpira ravnatelja pri njegovih prizadevanjih za urejanje delovnih in finančnih razmerah v SNG Opera in balet Ljubljana. Menim, da bi mu morali pri tem vsi pomagati.«
Lotrič je nato v odgovoru ministru očital, da onemogoča delovanje javnega zavoda in da implicitno podpira nezakonite odločitve ravnatelja, o katerih bi moral minister obvestiti organe pregona in protikorupcijsko komisijo. Od tega dopisovanja je minilo že leto dni, zato je povsem na mestu vprašanje, zakaj Bervarja v vsem tem času ni razrešil sedanji minister za izobraževanje, znanost in kulturo Žiga Turk.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke