Na sestanku minulo sredo naj bi bile vodje parlamentarnih strank blizu dogovora o dopolnilih Rehnovega predloga, ki naj bi omogočil tudi nadaljevanje pristopnih pogajanj Hrvaške z EU, teden dni časa za premislek pa naj bi si vzele zaradi obsega dopolnil. Vodja največje opozicijske stranke SDS Janez Janša je sicer povedal, da bi lahko odgovor že oblikovali, da pa se s tem ni strinjal predsednik Zaresa Gregor Golobič.
Premier Pahor je v ponedeljek po pogovorih s francoskim premierom Francoisom Fillonom napovedal, da na današnjem srečanju pričakuje večinsko podporo "paketu dopolnil" Rehnovega predloga in da bo predlagal odpravo dilem, do katerih je prišlo minuli teden glede obsega dopolnil.
Predlagal bo, da Slovenija konec tedna v Bruselj pošlje tista dopolnila, ki so bistvena za dosego kompromisa. "Če želimo imeti sporazum o arbitraži, mora biti uravnotežen" in enako sprejemljiv za obe strani, je dodal ter izrazil pričakovanje, da bo predlog v četrtek nato obravnavala vlada, v petek pa OZP. Za katera dopolnila gre, ni povedal.
Kompromisni predlog, ki ga je Rehn predstavil 22. aprila, predvideva, da bi o meji odločalo mednarodno arbitražno sodišče. Ločeno, na podlagi mednarodnega prava, naj bi odločalo o poteku meje, o koriščenju pomorskih območij in stiku Slovenije z odprtim morjem pa naj bi se odločalo na podlagi mednarodnega prava, dobrososedskih odnosov in pravičnosti. To za Slovenijo naj ne bi bilo sprejemljivo in naj bi zahtevala obravnavo obeh vprašanj na podlagi istih načel, med katerimi je ključno načelo pravičnosti, ki ga sedanji predlog ne vsebuje.
Hrvaška je svoj pozitiven odgovor že poslala v Bruselj in enako pričakuje od Slovenije. Uradna Ljubljana pa vztraja, da je treba doseči za obe strani sprejemljivo rešitev in da bo v primeru "padca" zadnjega Rehnovega predloga potrebno poiskati novo rešitev.