Revija Reporter
Slovenija

Šoltes noče biti minister: Nekateri niso sposobni preseči ozkih strankarskih interesov

STA

20. jan. 2014 10:14 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Igor Šoltes je danes sporočil, da ne more sprejeti kandidature za ministra za zdravje, saj bi bila zdravstvena reforma, kot daleč najpomembnejši projekt ministrstva, že vnaprej obsojena na neuspeh. Kot je pojasnil, se je zelo jasno pokazalo, da v nekaterih strankah še vedno niso sposobni ali pripravljeni presegati ozkih strankarskih interesov.

Položaj ministra za zdravje je po njegovih besedah v sedanjem času izjemno velik izziv za vsakogar. Država nima strategije razvoja sistema zdravstvenega varstva in ne uradno določene mreže javne zdravstvene dejavnosti, ki je trenutno ostanek zmogljivosti, ustanovljenih pred več desetletji, razširjene s koncesionarji, je pojasnil Šoltes.

Zdravstveni sistem je zato po njegovem mnenju potreben korenite reforme, če želimo vzpostaviti učinkovit ter finančno dolgoročno vzdržen sistem, vendar ne na podlagi zmanjševanja pravic uporabnikov. Velik poudarek v zdravstveni reformi je treba dati tudi upravljanju javnih sredstev, namenjenih za zdravje, dobremu gospodarjenju v zdravstvenih zavodih ter sprejeti zakonodajo in druge ukrepe ukrepe, ki bodo učinkovito zmanjševali možnosti koruptivnih dejanj ter najbolj racionalno uredili sistem javnega naročanja, je dodal.

Za reformo je treba po njegovem mnenju poiskati najširše družbeno soglasje, tako v stroki, kot med državljankami in državljani, uporabniki zdravstvenih storitev, najprej pa seveda v politiki, kjer mora to soglasje bistveno presegati ozke strankarske okvirje. Tako koalicijskih kot opozicijskih strank, je prepričan Šoltes.

Nekdanji predsednik računskega sodišča in ustanovitelj društva Verjamem Šoltes je v današnji izjavi za javnost zapisal, da je že s samim povabilom na razgovor predsednica vlade Alenka Bratušek sicer pokazala, da želi preseči ozke strankarske okvirje ter iskati kandidata za ministra tudi zunaj ozkih strankarskih okvirjev in interesov.

Vsebina posameznih "dokaj žaljivih" izjav po objavi informacije o njegovi morebitni kandidaturi sredi preteklega tedna po sestanku s premierko pa ga je prepričala, da bi podobno reakcijo politike lahko pričakoval vsak kandidat, ki bi prihajal izven okvirjev trenutno vladajoče partitokracije. "Tak odnos tudi jasno kaže, da enotnosti glede možnega sodelovanja v vladi, izven kvotnega sistema, v koaliciji ni, kar pa je nujen pogoj za izvedbo učinkovite reforme in za učinkovit obračun zoper korupcijo v zdravstvu," je poudaril.

Medtem ko sta prvak DL Gregor Virant in predsednik DeSUS Karl Erjavec Šoltesa ocenila kot primernega in dobrega kandidata, je prvak SD Igor Lukšič to možnost zaradi Šoltesove namere ustanovitve stranke označil za neokusno. Še pred današnjim kolegijem pri predsednici vlade je opozoril, da je Šoltes z napovedjo ustanovitve stranke jasno povedal, da ga ta vlada ne zanima. Šoltes se po Lukšičevem mnenju ne identificira s programom te vlade, ne s programi obstoječih strank.

Obenem Lukšič zanika, da se je SD s tem, ko se je kritično odzvala na možno kandidaturo Šoltesa, zbala za svoje glasove volivcev. "Če bi ljudje ugotovili, da obstaja velika razlika med tistimi, ki se ukvarjajo z dnevno všečnostjo, in med tistimi, ki delamo za državo, bi verjetno državi šlo veliko boljše," je dejal Lukšič.

Še vedno vztraja, da je prvi na vrsti za iskanje zdravstvenega ministra DeSUS, naslednja pa premierka. Lukšič opozarja, da od "tu naprej sploh še niso prišli" oz. se sploh še niso začeli pogovarjati o kandidatu za ministra in njegovi primernosti. O Šoltesu kot možnem kandidatu pa ga je premierka obvestila le po telefonu, je povedal Lukšič, ki pričakuje, da se bo izkazalo, ali je Šoltesu zgolj za promocijo svoje bodoče stranke.

Da je šlo tudi za to, osebno meni tudi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša, ki se je današnjega kolegija udeležil namesto Erjavca. "On še ni bil na volitvah in ni najbolj higienično, da bi na tak način prišel v vlado in si delal promocijo," je dejal Jurša. Tudi Erjavec naj bi sicer pričakoval, da Šoltes, v primeru da bi postal minister, ne bi ustanavljal svoje stranke, a je Šoltes ostal odločen, da se temu ne bo odpovedal.

DeSUS sicer še vedno vztraja, da stranka obdrži dva resorja v vladi. Po nekaterih informacijah naj bi si želeli prevzeti vodenje urada za Slovence po svetu in zamejce. "Nekoč sem že izjavil, da je v teh težkih časih verjetno boljše imeti ta resor, kot pa se ukvarjati z resorji, v katerih ni volje, da se zadeve uredijo. Takšen resor je tudi zdravstveni," je dejal Jurša.

Neuradno naj bi DeSUS za mesto ministra brez listnice imel v mislih nekdanjega poslanca Vasjo Klavoro. A Jurša pravi le, da je Klavora verjetno eden od tistih, ki bi lahko prevzeli ta resor. Ocenjuje še, da potekajo tudi pogovori glede kandidata za gospodarskega ministra, a "zadeve niso še tako zrele, da bi z njimi lahko šli v javnost".