Revija Reporter
Slovenija

Sodna dvorana premajhna za vse zainteresirane za sojenje stečajniku Goršetu

STA

11. mar. 2013 10:21 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V nadaljevanju sojenja suspendiranemu stečajnemu upravitelju Branetu Goršetu je na ljubljanskem okrožnem sodišču danes ponovno pričala finančna izvedenka Mateja Gubanec. Po mnenju obrambe njeno pričanje odpira nove nejasnosti glede poplačila terjatev v stečajnem postopku HKS Sicure, saj ni jasno, koliko terjatev je bilo pravzaprav poplačanih.

Tožilstvo in upniki HKS Sicure so prepričani, da je Gorše, ki je vodil stečajni postopek HKS Sicure, terjatve "pod ceno" prodal Jožetu Šušteršiču, ki je potem zanje iztržil precej več, kot je bilo ocenjeno ob njihovi prodaji. Po mnenju tožilstva je šlo pri tem za zlorabo položaja in napeljevanje k temu kaznivemu dejanju, medtem ko obramba poudarja, da je z omenjeno prodajo terjatev soglašal tudi upniški odbor, prodaja pa je bila izvedena skladno z zakonom.

Finančna izvedenka je zato danes že drugič predstavila izvedensko mnenje, vendar ni mogla zatrditi, koliko terjatev je Šušteršič dejansko dobil poplačanih, saj so bila nekatera sredstva nakazana na račun HKS Sicure in nato prenesena na Šušteršičev tekoči račun, medtem ko so bila nekatera nakazana neposredno na njegov račun.

Poudarila je, da je bilo nedvomno poplačanih za vsaj 58 milijonov tolarjev terjatev, vendar pa je nepojasnjenih več kot 20 milijonov tolarjev, ki so bili nakazani na Šušteršičev račun in bi prav tako lahko predstavljali poplačane terjatve.

Izvedenka je pojasnila, da so bile terjatve in njihova verjetnost poplačil v stečajnem postopku napačno ocenjene. Pri tem so bili predpostavljeni previsoki stroški izterjave in odvetnika, poplačila terjatev pa so bila statistično gledano "precej boljša", kot je bilo predvideno ob prodaji.

Obramba pa je ponovila, da so bile terjatve prodane z javnim razpisom, na katerega je prispela samo Šušteršičeva ponudba, upniški odbor pa je s prodajo soglašal.

Upniki v občinstvu

Na ljubljanskem okrožnem sodišču se danes nadaljuje sojenje suspendiranemu stečajnemu upravitelju Branetu Goršetu. Sojenja se je udeležilo tudi več upnikov HKS Sicure, vendar pa je bila sodna dvorana premajhna za vse zainteresirane, zato jo je moralo nekaj upnikov zapustiti, kar pa je med njimi sprožilo precej burne odzive.

Današnje obravnave se je namreč udeležilo tudi približno 20 upnikov, ki trdijo, da so bili oškodovani v stečajnem postopku HKS Sicure, ki ga je vodil Gorše. Ker v sodni dvorani ni bilo prostora za vse, je sodnica Dejana Fekonja odredila, da dvorano zapustijo vsi, ki nimajo prostora v klopeh. To pa je razburilo upnike, ki so se spraševali, kdo jih bo zastopal na sojenju.

Sodnica je ob tem pojasnila, da je poskušala zagotoviti večjo dvorano, vendar pa nobena ni bila prosta. Na današnji obravnavi bo sicer potekalo zaslišanje finančne izvedenke Mateje Gubanec.

Obtožnica Goršeta bremeni zlorabe položaja upravitelja pri prodaji premoženja v stečajnem postopku nad HKS Sicuro, Jože Šušteršič, ki je kupil terjatve HKS Sicure, pa je obtožen napeljevanja k zlorabi položaja.

Podjetje HKS Sicura je šlo v stečaj leta 2002, upniki pa so že leto zatem Banko Slovenije pozvali, naj sodišču predlaga zamenjavo Goršeta, česar pa v centralni banki niso storili. V začetku leta 2004 pa je Gorše po poročanju medijev terjatve, ki so bile skupaj nominalno vredne skoraj 200.000 evrov, za 34.400 evrov prodal Šušteršiču, ki je nato leto kasneje z njihovo prodajo iztržil 228.000 evrov.

Gorše je sicer že tri tedne v koprskem priporu, saj je osumljen tudi goljufije, zlorabe položaja in pranja denarja v stečajnem postopku koprskega podjetja Hidro.