Revija Reporter
Slovenija

Sodišče Kanglerju vrača ptičjo hišico, ki so jo zasegli kriminalisti

STA

20. jun. 2017 9:42 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Višje sodišče v Mariboru je zaustavilo postopek v zadevi "ptičja hišica, pravoslavna cerkev in drugi", je sporočil nekdanji mariborski župan Franc Kangler.

Takšen sklep je pričakoval, saj je prepričan, da kot mariborski župan ni storil niti enega kaznivega dejanja, je danes dejal na novinarski konferenci.

Sodišče je po Kanglerjevih besedah ugotovilo, da v zadevah pravoslavna cerkev, ptičja hišica, brezžični internet, nabava računalniške opreme za mestne redarje in tudi v zadevi podjetja MC Line Ivana Hajnška, ki so glede na obtožnico bremenile tudi nekdanjo direktorico mariborske občinske uprave Milice Simonič Steiner, direktorja Javnega podjetja za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči Mojmirja Grmka in tamkajšnjo vodjo pravne službe Ireno Železnik ter tutorja Srbske pravoslavne cerkve Radivoja Vasića, ne gre za kaznivo dejanje in da ni podlage za pregon, je povedal na današnji novinarski konferenci, ki jo je pripravil pred stavbo mariborskega sodišča.

Ob tem se Kangler sprašuje, kaj je bila podlaga za to, da je mariborsko območje 4. maja 2011 nizko preletaval helikopter in da so potekale hišne preiskave. "Iz dneva v dan sem bolj prepričan, da gre za politični pregon, za zrežirano akcijo. Očitno sem bil za nekoga v Ljubljani, pa tudi v Mariboru moteč," je danes glede postopkov, ki tečejo ali so tekli proti njemu dejal Kangler, ki je kritičen do dela mariborskega sodišča, tožilstva in policije.

"Vsepovsod lahko ugotovimo, da gre za zrežiran proces. Ker če bi pravo veljalo, bi verjetno že kdo, tako na policiji kot tudi na tožilstvu, za to odgovarjal. Do danes, do tega trenutka nihče ni odgovarjal, čeprav smo dokazali vrsto nepravilnosti," je dejal Kangler.

Glede domnevnih kršitev, ki naj bi se dogajale v postopkih zoper Kanglerja, je predsednik Odbora 2015 Željko Vogrin danes izpostavil, kot je dejal, 19. kršitev, pri kateri "so ugotovili, da so bile določene listine dvakrat uničene". Ob tem se sprašuje, kaj se dogaja na mariborskem tožilstvu, hkrati pa je ob navedbi še nekaterih drugih primerov podvomil tudi o strokovnosti mariborske policije. Ob tem Vogrin ocenjuje, da se pritiski zoper Kanglerja stopnjujejo, saj je za julij in avgust razpisanih več obravnav na mariborskem okrajnem sodišču, kljub temu da so takrat sodne počitnice.

Odbor 2015 bo po napovedih Vogrina še naprej spremljal vse postopke v zvezi s Kanglerjem, ki mu je sicer na današnji novinarski konferenci pred mariborskim sodiščem podporo izrekel tudi njegov nekdanji podžupan in zdajšnji opozicijski svetnik v mariborskem mestnem svetu Milan Mikl, ki je prinesel tudi ptičjo hišico.

Gre za ptičjo hišico, v kateri je bila skrita varnostna kamera, ki so jo kriminalisti Kanglerju zasegli 4. maja 2011 v odmevnih hišnih preiskavah, ki so jih na mariborskem območju opravljali zaradi sumov gospodarskega kriminala.

Kot danes navaja časnik Večer, je omenjena ptičja hišica za kriminaliste predstavljala dokaz v povezavi s sumi storitve kaznivih dejanj v postopku oddaje občinskega naročila za vzpostavitev brezplačnega brezžičnega medmrežja v mestu. Kanglerju so očitali, da naj bi naročil, da se ta posel v skupni vrednosti dobrih 60.000 evrov razdrobi na zneske pod 10.000 evrov, da za oddajo poslov ni bilo treba opraviti javnega razpisa.

Udejanjilo jih je podjetje MC Line Ivana Hajnška, ki naj bi bil po prepričanju policije Kanglerju v zameno podaril varnostno kamero, ki jo je imel Kangler skrito v ptičji hišici na ranču v Zimici pri Dupleku.

Kazensko ovadbo v zadevi MC Line je tožilstvo združilo s primerom pravoslavna cerkev. V tej zadevi so kriminalistično-tožilski očitki Kanglerja bremenili, da je na škodo občine posredoval pri prodaji zemljišča "pod ceno" srbski pravoslavni skupnosti v zameno za podporo na županskih volitvah.

Tožilstvo je zoper Kanglerja, Hajnška, Simonič Steinerjevo, Vasića, Grmka in Železnikovo vložilo obtožnico. Njihovi zagovorniki so zoper njo ugovarjali in 21. novembra lani je zunajobravnavni senat okrožnega sodišča presodil, da so ugovori obrambe utemeljeni, ker v opisanih očitkih ni zaznati elementov kaznivega dejanja, niti ni dokazov, da so obdolženi očitano storili. Tožilstvo se je zoper odločitev mariborskega okrožnega sodišča pritožilo, a neuspešno.

Višji sodniki so 7. junija letos pritožbo tožilstva zavrnili kot neutemeljeno in potrdili prvostopenjsko odločitev, kar pomeni, da je kazenski postopek v zadevi MC Line in pravoslavna cerkev pravnomočno ustavljen, navaja Večer.

Kangler je bil sicer doslej že soočen z več kazenskimi postopki. Zaradi posredovanja pri zaposlitvi podžupanje Astrid Bah je bil tudi pravnomočno obsojen na sedem mesecev zapora pogojno, medtem ko je obsodba na sedem mesecev zapora zaradi domnevne vpletenosti v sporno dodelitev občinskega stanovanja vedeževalki Karin Ježovita padla na vrhovnem sodišču, v ponovljenem sojenju pa je tožilstvo umaknilo obtožnico zoper njega. Trenutno se mora na ljubljanskem sodišču zagovarjati zaradi premoženja domnevno nezakonitega izvora.