Revija Reporter
Slovenija

Sodišče bo odločilo, ali lahko v Peruju obsojen Slovenec kazen prestaja doma

STA

29. avg. 2014 11:44 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ljubljansko okrožno sodišče mora odločiti, ali lahko slovenski državljan Aleš Trunkelj preostanek kazni, na katero je bil zaradi tihotapljenja kokaina obsojen v Peruju, odsluži v Sloveniji. Senat se je s tem seznanil danes na javni seji, pisni odpravek sodbe pa naj bi sledil kmalu.

Trunklja so še z dvema slovenskima državljanoma aretirali jeseni 2009 na letališču v perujskem Cuzcu, po poročanju medijev so v njihovi prtljagi našli osem kilogramov kokaina. Na sodišču so danes pojasnili, da je bil Trunkelj obsojen na enajst let in osem mesecev zapora ter na denarno kazen 5583 solov, kar znaša slabih 1500 evrov.

Slovensko pravosodno ministrstvo je zaprosilo perujskih organov za prenos izvršitve kazni v tem primeru prejelo 14. maja letos, že dan kasneje so jo posredovali ljubljanskem okrožnemu sodišču.

Po besedah Trunkljevega pravnega zastopnika Boruta Černigoja so izpolnjene vse formalne predpostavke, da se ugodi zaprosilu perujskih organov in kazen do konca izvrši v Sloveniji. Ali se s tem strinja tudi sodišče, bo verjetno znano v manj kot mesecu dni.

Slovensko sodišče mora namreč izreči sankcijo po slovenski kazenski zakonodaji, saj izvršitev tuje sodbe zahteva njeno nadomestitev z domačo sodbo, so pojasnili na ministrstvu za pravosodje. Slovensko sodišče je v celoti vezano na sodbo tujega sodišča, kazen tako ne sme biti strožja in praviloma tudi ne milejša od tiste, izrečene v tujini. Izjema so primeri, ko tuje kazni presegajo najvišje zagrožene kazni, predpisane v slovenski zakonodaji za istovrstna kazniva dejanja.

Prenos izvršitve kazni je postopek, ki se izvaja na podlagi mednarodnih konvencij, bilateralnih pogodb oziroma na podlagi vzajemnosti, kakor je v tem primeru.

Za prenos izvršitve kazni je treba pridobiti soglasje države, kjer je bila kazen izrečena. Zakon o kazenskem postopku med pogoje za prenos med drugim šteje to, da mora obsojenec izraziti željo za premestitev oziroma privoliti v prenos, mora biti slovenski državljan, sodba mora biti pravnomočna in ne sme biti izdana zaradi vojaškega ali političnega dejanja. Državi sicer nista zavezani izvesti prenosa izvršitve kazni.

V praksi gre postopek tako, da slovensko pravosodno ministrstvo po prejemu prošnje za prenos zaprosi za potrdilo o državljanstvu ministrstvo za notranje zadeve oziroma upravno enoto. Po prejemu potrdila ministrstvo prošnjo za prenos z vso potrebno dokumentacijo posreduje pristojnemu organu države izreka kazni. V kolikor se pristojni organi države izreka kazni strinjajo s transferjem obsojenca, posredujejo vso svojo potrebno dokumentacijo.

Sodbo slovenskega sodišča je treba nato vročiti obsojencu, možna je tudi pritožba. Kot pojasnjujejo na pravosodnem ministrstvu, postopki prenosa v praksi trajajo od treh mesecev do dveh let. Za dejansko izvedbo predaje obsojenca je pristojno notranje ministrstvo.