Italijanski osnovnošolci so od septembra dalje po večini brez večjih prekinitev obiskovali pouk v šolah, srednješolci pa so se od začetka novembra do začetka januarja (v nekaterih deželah, kot je Furlanija Julijska krajina, pa do začetka februarja) šolali samo na daljavo.
Tako nam je povedal dopisnik RTV Slovenija iz Italije Janko Petrovec, podobno je stanje v Italiji na novinarski konferenci vlade v petek opisal tudi zamejski odvetnik Damijan Terpin.
Janko Petrovec nam je pojasnil, da imajo v Italiji imajo naslednji sistem: osnovna šola (elementare) ima 5 razredov; nižja srednja šola (pogovorno: media) ima tri razrede; višja srednja šola (pogovorno: liceo, če gre za gimnazijo, recimo, ali Istituto tecnico, ali Istituto artistico itd.) ima pet razredov. Prvo in drugo so to, kar so pri nas osnovne šole, tretje pa so pri nas srednje šole.
Skupno število pozitivnih hitrih in PCR-testov po dolgem času na delovnik pod 1.000 | GOV.SI
»Italija je v začetku marca lani zaprla vse šole brez izjeme, ki so ostale zaprte do konca šolskega leta. To se praviloma konča sredi junija. Vsi učenci in dijaki so se ves ta čas šolali na daljavo,« pravi Petrovec.
»Novo šolsko leto se v Italiji začne septembra, v različnih deželah na različne ponedeljke. Tako je bilo tudi letos. V šolo so šli vsi, vendar pa z določenimi pridržki. Država je nakupila za okoli 2,5 mio novih enojnih klopi in jih dostavila šolam, da bi tako zagotovile ustrezne razdalje. Navodila lokalnim upravam (občinam) so bila, naj – v kolikor je mogoče – zagotovijo lokalnim šolam večje prostore, da bi tako zagotovili enometrske razdalje. V šolah, kjer razdalj niti tako niti drugače ni bilo mogoče zagotoviti, je vlada izdala splošno navodilo, naj v tem primeru razrede razdelijo na pol in poučujejo pol razreda v klopeh, ostalo polovico pa na daljavo, izmenjaje. V primeru izbruha okužb se ves razred da v karanteno, oziroma po potrebi večji del določene šole. S temi splošnimi navodili se je začelo šolsko leto.«
Petrovec nadaljuje: »V začetku novembra je stopil v veljavo mehanizem rumenih, oranžnih in rdečih dežel. S tem dekretom so 6. novembra ostali doma vsi srednješolci in se odtlej šolali na daljavo, vsi. Osnovnošolci so ostali v šolah povsod – izjemi sta dve. Prvič: v nekaterih deželah (recimo v Kampaniji) so v tednih najhujših izbruhov zaprli tudi osnovne šole za par tednov. Drugič: ko se je kakšna dežela znašla v rdečem območju, so v šolo hodili samo še osnovnošolci do 6. razreda (oziroma učenci v »elementare« in učenci v prvem razredu »media), medtem ko so sedmošolci in osmošolci (2. in 3. razred »media«) šolali na daljavo.«
»Od 7. januarja naprej je vlada naložila deželam, naj znova spravijo dijake v šole, in sicer po formuli 50% v šolah in 50% na daljavo. Med zadnjimi deželami, ki so pouk v srednjih šolah znova v tem smislu zagnale, je bila prejšnji ponedeljek tudi Furlanija – Julijska krajina,« sklene Petrovec.
Terpin predstavil, kako je šola potekala v Italiji #video - siol.net
Podobno je razmere v sosednji Italiji na vladni novinarski konferenci v petek opisal tudi zamejski odvetnik Damijan Terpin, ki so ga očitno mnogi razumeli napačno. Terpin je namreč povedal, da bi se učenci in dijaki v Italiji lani po počitnicah morali vrniti v šole 27. februarja, a so šole zaradi prvega vala epidemije ostale zaprte do 12. junija. Jeseni so se spet vrnili v šole 14. septembra, saj je bila epidemiološka slika še kar dobra.
»Konec oktobra 2020 so bile ponovno zaprte vse srednje šole, v Italiji so poimenovane kot višje srednje šole, medtem ko se je pouk nadaljeval le v vrtcih in osnovnih šolah, te so v Italiji poimenovane osnovne oziroma nižje srednje šole. Že pred tem pa so nekatere dežele zaradi hujše epidemiološke situacije na svojem območju zaprle šole,« je dejal Terpin.
»Šole so tako ostale zaprte do 1. februarja 2021, ko so tudi srednješolci ponovno vstopili v učilnice, a le do 50 odstotkov, kar pomeni le na ponedeljek-sredo-petek, medtem ko je na dneve torek-četrtek-soboto šola organizirana na daljavo.«
Več o tem, kako so (bile) odprte šole drugod v EU, v tiskani izdaji revije Reporter.