Slovenija je v skupini držav, katerih gospodarstva so v nevarnosti, da postanejo "nevzdržna", ocenjuje neodvisni bruseljski institut European Policy Centre (EPC). Že nevzdržen je po mnenju instituta gospodarski razvoj Grčije, Italije in Portugalske in ga bodo lahko izboljšale le radikalne reforme. Španija je v največji nevarnosti, da se pridruži prej omenjenim državam, v isto skupino s Španijo pa se uvršča tudi Slovenija.
Dolžniška kriza Grčije je to pomlad sprožila val zaskrbljenosti po vsem svetu ter podžgala ugibanja, da ji bodo sledile Španija, Portugalska, Italija ali Irska. "Strukturne reforme so nujne v številnih državah, če se v bodoče želimo izogniti krizam. Še posebej Grčija in Italija, pa tudi Španija in Portugalska morajo izvesti reforme," ugotavljajo v bruseljskem think-tanku.
Madžarska, Latvija in Romunija, ki so vse morale koristiti pomoč EU in Mednarodnega denarnega sklada (IMF), prav tako morajo uvesti reforme v svojih gospodarstvih, da bi izboljšale vladanje, konkurenčnost in produktivnost ter se učinkovito spopadle z dolgoročnimi izzivi, v poročilu navaja institut.
Kazalec EPC evropske gospodarske vzdržnosti je 27 članic EU razvrstil glede na gospodarsko rast, uravnoteženost proračuna ter javni dolg, glede na konkurenčnost, korupcijo in pričakovano breme pokojnin v prihodnosti.
Grčija, ki je skoraj v vseh kategorijah povsem pri dnu razvrstitve, ter Italija in Portugalska so označene kot "nevzdržne", saj jih teži dolg, nizka pričakovana rast, stroški pokojnin in korupcija. "Grčija je poseben primer, saj je v daleč najslabšem položaju, tako pri kratkoročnih kot dolgoročnih kazalnikih," navaja poročilo. Z ozirom na dolgoročne kazalnike se med težavne uvršča tudi Italija, dolgoročne strukturne težave pa izkazuje tudi Portugalska.
Španija, Latvija, Romunija, Madžarska, Malta, Litva, Ciper, Slovenija in Irska so označene kot "v nevarnosti", da njihova gospodarstva postanejo nevzdržna, pri čemer je v najslabšem položaju Španija. Slovenija je sicer v primerjavi z razvrstitvijo iz leta 2007 napredovala za dve mesti, z 19. na 17. mesto. Med najslabše države pa se je uvrstila pri stroških staranja prebivalstva.
Na drugi strani razvrstitve se najboljša prihodnost v EU obeta gospodarstvu Švedske, sledijo pa ji Danska, Estonija in Finska.
{jomcomment_lock}