markacije, lažne-oznake Svet24.si

Zaradi lažnih markacij v smrt zgrmela mlada ...

Nicole, Liam Svet24.si

Rod Stewart bo zopet dedek!

termoelektrarna šoštanj Necenzurirano

Buldožer iz Šoštanja, ki je povozil Slovenijo

natasa pirc musar ales musar m24 ss Reporter.si

Kaprice predsednice Nataše in prvega gospoda ...

66-2-4-erjavec4 mm Ekipa24.si

Predsednik KZS Matej Erjavec: Razlogi za ...

Foto 3 Revija Stop

Erika Pečnik Ladika: Šolski sistem je tako na ...

ales kranjc andreja 24 mm Ekipa24.si

Aleš Kranjc in boj s kruto boleznijo: Zdravniki ...

Slovenija

Slovenski utrip: Živimo slabše kot pred štirimi leti

Deli na:

Rezultati aprilske raziskave novogoriške fakultete za uporabne družbene študije Slovenski utrip kažejo, da stopnja zadovoljstva z materialnim standardom med državljani ni visoka. Večina vprašanih, 39,5 odstotka, meni, da živijo slabše kot pred štirimi leti. 39 odstotkov pa meni, da se bo v Sloveniji čez štiri leta živelo slabše kot sedaj.

Kot je pokazala aprilska raziskava, povprečna ocena zadovoljstva državljanov z materialnim standardom znaša komaj 2,82 (najvišja možna ocena je pet), ta pa je na približno isti ravni kot v preteklih letih. S svojim materialnim standardom so bolj zadovoljni moški, vaščani, študenti, zaposleni v zasebnem sektorju in podporniki sedanje vlade. S starostjo se ocena zadovoljstva močno znižuje, zvišuje pa se z izobrazbo in dohodkom.

Večina vprašanih (59 odstotkov) meni, da živijo slabše kot pred štirimi leti, v primerjavi s preteklimi leti pa se je povečal zlasti delež tistih, ki menijo, da živijo veliko slabše. Da živijo veliko slabše ali slabše menijo predvsem ženske. Delež tistih, ki živijo slabše, pa se s starostjo zvišuje.

Večina sodelujočih v anketi tudi meni, da se bo v Sloveniji čez štiri leta živelo slabše kot sedaj. V primerjavi s preteklimi leti se je izrazito povečal delež tistih, ki menijo, da se bo živelo veliko slabše.

Med tistimi, ki menijo, da se bo živelo veliko slabše ali slabše prednjačijo ženske in nasprotniki sedanje vlade. Da se bo živelo veliko slabše, menijo predvsem tisti v srednjih letih in poklicno izobraženi, da se bo živelo slabše pa najnižje izobraženi.

Sicer sedanji vladi nasprotujeta dve tretjini vprašanih. Najbolj ji nasprotujejo mladi, študenti, brezposelni in zaposleni v javnem sektorju. Nasprotovanje se povečuje z velikostjo naselja.



Na vprašanje, katero stranko bi volili, če bi bile to nedeljo parlamentarne volitve, je največ vprašanih, 13 odstotkov, odgovorilo, da bi volilo SDS. Sledi ji SD z 11 odstotki.

Na vprašanje, ali je v Sloveniji potrebno temeljito zmanjšati javno porabo, je 83 odstotkov sodelujočih v anketi odgovorilo pritrdilno. Zmanjševanje javne porabe podpirajo predvsem tisti v srednjih letih, poklicno izobraženi in zaposleni v zasebnem sektorju, nasprotujejo pa mu predvsem mladi, študenti in višje izobraženi.

Glede na dohodke zmanjševanje javne porabe podpirajo predvsem tisti z nižjimi dohodki, glede na velikost naselja pa prebivalci malih vasi. Manjšo porabo v večji meri podpirajo podporniki sedanje vlade.

Relativna večina vprašanih delno podpira vladne ukrepe za zmanjšanje primanjkljaja. Večina vprašanih, 61 odstotkov, meni, da bi bilo javnim uslužbencem potrebno znižati plače, vendar enim za večji odstotek kot drugim. Sicer je na vprašanje, ali podpirate stavko, ki jo v primeru sprejetja vladnih varčevalnih ukrepov napovedujejo nekateri sindikati, pritrdilno odgovorila dobra polovica vprašanih.

Telefonsko anketo so izvedli na Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici od 2. do 6. aprila, v raziskavi pa je sodelovalo 1007 polnoletnih prebivalcev Slovenije.