Revija Reporter
Slovenija

Slovenski utrip: Za Pahorja kar 75 odstotkov volivcev

STA

30. nov. 2012 13:54 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Po anketi Slovenski utrip, ki jo je izvedla Fakulteta za uporabne družbene študije (FUDŠ) v Novi Gorici, bi v drugem krogu predsedniških volitev Boruta Pahorja volilo 75 odstotkov, Türka pa 25 odstotkov anketiranih. Med strankami vodi SD, pred SDS in PS.

Pahor bi po trenutnih napovedih ohranil skoraj vse (95,5 odstotkov) svoje volivce iz prvega kroga. Türk bi ohranil tri četrtine svojih volivcev iz prvega kroga, medtem ko bi jih 14,5 odstotka v drugem krogu volilo Pahorja. 78 odstotkov volivcev, ki so v prvem krogu podprli Milana Zvera, se zdaj nagiba k podpori Pahorja.

Med vsemi vprašanimi bi Pahorja v drugem krogu predsedniških volitev podprlo 53,6 odstotka vprašanih, Danila Türka pa 17,2 odstotka. Neodločenih glede podpore kandidatom je 11,5 odstotka anketiranih, za odgovor "drugo" pa se je odločilo 17,6 odstotka vprašanih.

Volitev se bo po rezultatih ankete zelo verjetno udeležilo 66,7 odstotka vprašanih. Drugega kroga predsedniških volitev se bodo v nadpovprečni meri udeležili tisti, ki so se udeležili že prvega kroga, tisti, ki so v prvem krogu volili Boruta Pahorja, podporniki sedanje vlade, podporniki SD in SDS, ženske ter najvišje in najnižje izobraženi. Verjetnost udeležbe s starostjo narašča. Sicer pa v FUDŠ navajajo, da anketiranci glede na dosedanje izkušnje precenjujejo verjetnost udeležbe, zato na fakulteti ocenjujejo, da bo udeležba nekoliko manjša od napovedi.

FUDŠ je anketirane tudi povprašal po podpori vladi in strankam. Rezultati ankete kažejo, da sedanji vladi nasprotuje skoraj 71,7 odstotka anketirancev, podpira jo 22,5 odstotka, neodločenih je 5,8 odstotka.

Najbolj ji nasprotujejo tisti v srednjih letih, tisti s srednjimi dohodki ter tisti, ki so volili Danila Türka v prvem krogu in ki ga nameravajo voliti tudi v drugem krogu. Nasprotovanje vladi narašča s stopnjo izobrazbe.

Med strankami pa volivci še najbolj podpirajo stranki SD (14,8 odstotka) in SDS (13,9 odstotka), sledi jima PS (7,6 odstotka). SLS bi volili štirje odstotki vprašanih, DL 2,5 odstotka, NSi 1,5 odstotka in DeSUS en odstotek vprašanih.

SD bi volili predvsem tisti v srednjih letih, najvišje in najnižje izobraženi, prebivalci manjših krajev, nasprotniki sedanje vlade ter tisti, ki bi v drugem krogu predsedniških volitev volili Pahorja. SDS bi volili predvsem starejši, podporniki sedanje vlade ter tisti, ki bi v drugem krogu predsedniških volitev volili Pahorja. Podpora SDS pada z višanjem stopnje izobrazbe ter z velikostjo naselja.

Telefonsko anketo je izvedla FUDŠ v Novi Gorici med 26. in 28. novembrom na vzorcu 903 polnoletnih državljanov.