Revija Reporter
Slovenija

Slovenski non-paper vendarle obstaja, a je prenevaren za javnost? To so Avstrijcem povedali v Bruslju

STA
1.891

4. jun. 2021 16:48 Osveženo: 16:52 / 04. 6. 2021

Deli na:

Bruselj predlaga sklad za okrevanje po pandemiji v vrednosti 750 milijard evrov.

Profimedia

V Svetu EU so za avstrijsko tiskovno agencijo APA potrdili, da obstaja dokument, ki je povezan z domnevno slovenskim non-paperjem o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu. A vendar ga niso razkrili, ker bi lahko ogrozil mednarodne odnose.

APA je Svet EU z zahtevo po razkritju informacij javnega značaja zaprosila za posredovanje "dokumentov vseh vrst in v katerem koli jeziku, ki bi se nanašali na domnevno slovenski non-paper ali slovenske pobude glede spreminjanja meja na Zahodnem Balkanu in povezane razprave".

V tiskovni službi Sveta EU so novinarju agencije APA odgovorili, da je generalni sekretariat Sveta "identificiral samo en dokument", ki ustreza omenjenim kriterijem. To sporočilo je Svet EU v četrtek zvečer objavil tudi na svojih spletnih straneh.

Vendar pa so se po preučitvi zadeve odločili, da dostopa do dokumenta ne bodo odobrili, ker da zadeva jasno spada med izjeme direktive, po katerih institucije lahko zavrnejo dostop do dokumentov, katerih razkritje bi "ogrozilo javni interes (...) še posebej mednarodne odnose".

Domnevno slovenski non-paper je sredi aprila dvignil veliko prahu tako na Zahodnem Balkanu kot tudi v Sloveniji.

Ta neuradni dokument, ki ga je objavil portal Necenzurirano, je predlagal spreminjanje meja na Zahodnem Balkanu oz. "dokončanje razpada Jugoslavije". Med drugim vključuje ideje o razdružitvi BiH ter združitev Kosova in Albanije.

V regiji so takšne ideje zavrnili kot nevarne, saj da bi lahko vodile v nove vojne.

Po poročanju medijev naj bi ga v pripravah na slovensko predsedovanje Svetu EU pomagal širiti tudi slovenski premier Janez Janša, kar je ta zanikal. Da je tak dokument videl in se o njem pogovarjal tudi z Janšo, pa je potrdil albanski premier Edi Rama.

Po poročanju medijev v BiH naj bi ta dokument Janša predstavil tudi predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu. V tiskovni službi slednjega so sicer potem na vprašanja glede tega dokumenta odgovorili le, da prejetja dokumenta ne morejo potrditi. Tudi zdaj vztrajajo, da zadeve ne komentirajo.