Revija Reporter
Slovenija

Slovenski gejzirji

7. maj. 2011 7:22 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Slovenija je v krizi, in če doma ni pravih idej, kako se iz nje izviti, se ozrimo drugam. Predsednik države Danilo Türk je prejšnji teden obiskal Islandijo, prvo državo, ki je bankrotirala zaradi krize.

Slovenija je v krizi, in če doma ni pravih idej, kako se iz nje izviti, se ozrimo drugam. Predsednik države Danilo Türk je prejšnji teden obiskal Islandijo, prvo državo, ki je bankrotirala zaradi krize.

Domov se je vrnil z idejo, da po islandskem zgledu začnemo izkoriščati geotermalno energijo. Islandci nam lahko pri tem izdatno pomagajo, le še kak ognjenik in nekaj sto gezirjev potrebujemo, pa smo tam kot severnjaki.

Še vse raznežene od kraljeve poroke v Londonu bosta Slovence obiskala norveški kralj Harald in kraljica Sonja. Ne ravno Kate in Will, a tudi Norvežana nista od muh. In nihče se obiska kronanih glav ne veseli tako kot predsednik Türk, ki ima nepozabne spomine na gostovanje britanske kraljice Elizabete pred dvema letoma in pol.

Haralda v Sloveniji čaka natlačen urnik. Za začetek bo odlikoval Türka in soprogo Barbaro, naš predsednika pa bo norveškima gostoma podelil red za zasluge, nato pa si bodo kot po tekočem traku sledili pogovori z vsemi, ki imajo v tej državi tak ali drugačen  uradni naziv: od predsednika države do župana Radovljice.

Ko smo že pri predsedniku – morda smo našli bodočega novega očeta naroda. Bodoči direktor Študentske organizacije Ljubljana, Rok Sotlar, si je namreč izgovoril plačo 5800 evrov bruto, kar je skoraj toliko, kot na mesec prejme predsednik Türk. Vsoto morajo potrditi še študentski poslanci, ki pa so že tako vajeni operirati z visokimi številkami, ko gre za honorarje, zato ob 5800 evrih mesečno verjetno ne bodo niti trznili. Če bi norveška monarha na obisk prispela kak teden kasneje, bi se najbrž morala srečati še s Sotlarjem.

Nekateri začenjajo službovati, drugi vztrajajo na stolčkih. Predsednici uprave Darsa Mateji Duhovnik nadzorniki družbe kljub pozivu računskega sodišča, naj Duhovnikovo razreši, niso pokazali vrat. Sodišče je šefinji avtocestne družbe očitalo, da je po nepotrebnem izplačala 1,5 milijona evrov odškodnine in naročila drage nove cenitve, a Darsovi nadzorniki so mnenja, da računsko sodišče ne ve, o čem govori, poziv k razrešitvi pa je po njihovem mnenju sploh nedopusten.

Da Duhovnikova le ni vselej tako razsipna, je nedavno dokazala z odnosom do podizvajalcev SCT, ki niso dobili plačila za opravljeno delo. Za Darsovo predsednico uprave so se obveznosti do podizvajalcev končale, ko je Dars nakazal denar SCT. Če ga od Zidarja niso dobili, to menda ni njena skrb.

Računsko sodišče je zaradi nepravilnosti pri izplačevanju odškodnin Darsa ovadilo prometnega ministra Patricka Vlačiča. Sodeč po zgledu nekdanjega okoljskega ministra Karla Erjavca, bi morali biti  Vlačiču dnevi šteti – ko je računsko sodišče pred časom zahtevalo Erjavčevo razrešitev, je moral minister oditi.

Verjetnejši je vseeno razplet kot v primeru finančnega ministra Franca Križaniča. Ko ga je na piko vzel predsednik računskega sodišča Šoltes in od Pahorja zahteval, da Križaniča odslovi, se je premier zavzel zanj. Križanič in Vlačič sta navsezadnje njegova strankarska kolega, za povrh pa si v času, ko ga ministri že tako sami zapuščajo, ne more privoščiti, da jih še on odslavlja.