Po napovedih bo leta 2025 več kot 20 % evropskih prebivalcev starih 65 let ali več, še posebej se bo povečalo število starejših od 80 let. Do leta 2060 bo starejšega od 65 let že skoraj 30 % prebivalstva Evropske unije. Taka rast starejše populacije bo še posebej obremenila proračune evropskih držav, zaskrbljujoče pa je tudi zmanjševanje števila zdravstvenih delavcev, katerih skrb bo starajoče prebivalstvo še kako potrebovalo.
Slovenski poslanci poudarjajo, da mora aktivno staranje postati temelj evropskega načina življenja, zato se zavezujejo, da bodo delovali za povečanje splošne ozaveščenosti o pomenu aktivnega staranja.
Leto 2012 je tudi evropsko leto aktivnega staranja in solidarnosti med generacijami. Upokojencem je treba omogočiti, da sodelujejo v družbi brez diskriminacije in uživajo neodvisno in kakovostno življenje, izpostavljajo poslanci. Stopnja zaposlenosti v Evropi bi se morala po njihovem povečati tudi z večjo udeležbo delavcev, starejših od 64 let, poudarjajo pa še potrebo po spodbujanju socialne vključenosti starejših.