Revija Reporter
Slovenija

Slovenija v pričakovanju rešitve: Zakaj se toliko Slovencev panično boji cepiva

Biserka Karneža

13. dec. 2020 20:00

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Kdaj bo dan D, ko bo cepivo proti covid 19 prišlo v Slovenijo, kakšne bodo količine prvega nabavljenega cepiva in s kakšnim transportom bo cepivo dostavljeno?

Na ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, da za zdaj ne razpolagajo z natančno informacijo o dnevu prejema, bo pa kot v vseh ostalih evropskih državah cepivo dostavil proizvajalec cepiva. Centralno skladišče za shranjevanje cepiv bo vzpostavil Nacionalni inštitut za javno zdravje. Poleg centralnega skladišča, v katerem bo ustrezna zamrzovalna omara za shranjevanje cepiva na minus 80 stopinj- ena takšnih naj bi bila v eni od bolnišnic- bo cepivo dostopno na dvajsetih lokacijah po Sloveniji.

Na ministrstvu za zdravje so za Reporter pojasnili, da bodo lokacije, kamor bo dostavljeno cepivo po vseh slovenskih regijah, najprej v bolnišnicah in zdravstvenih domovih, saj te ustanove lahko zagotovijo pravilen način hrambe cepiva v manjših hladilnih zamrzovalnih napravah. Da bo cepivo do mesta cepljenja ohranilo kakovost, učinkovitost in varnost, bo potrebno zagotoviti še transportne kartone s suhim ledom, ki bo ohranjalo in vzdrževalo zahtevano temperaturo.

Kje se je že začelo cepljenje, s kom pri nabavi cepiva sodeluje Slovenija, katero cepivo in v kakšnih količinah se nam obeta ob prvi pošiljki? Kakšne so razlike med cepivi in s katerimi ponudniki so bile podpisane pogodbe in s kom so potekali preddogovori?

Kaj od Evropske agencije za zdravila (EMA) pričakuje mikrobiolog dr. Alojz Ihan in kaj minister za zdravje Tomaž Gantar?

Zakaj je potrebna precepljenost prebivalstva in kako jo doseči? Kaj je pokazala raziskava o odnosu do cepljenja, opravljena za svetovni gospodarski forum, in domača raziskava družbe Valicon?

Infektolog dr. Andrej Trampuž, vodja infekcijskega oddelka v največji nemški bolnišnici Charite v Berlinu, je že med prvim valom epidemije povedal, da je dokončna rešitev v cepivu, s katerim bomo precepili velik del prebivalstva. Zakaj nemški profesor in mikrobiolog dr. Stefan Hockertz nasprotuje cepivu podjetij BioNTech/Pfizer? Kaj so povedali znanstveniki obeh podjetij glede tega, zakaj bi morali zaupati cepivom, četudi so bila narejena izjemno hitro?

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24