Revija Reporter
Slovenija

Slovenija še vedno pod vodo

19. sep. 2010 6:49 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Jugozahodni del Ljubljane je še vedno pod vodo. V Laškem, ki je že od sobote poplavljeno, je reka Savinja znova narasla in njen trenutni vodostaj je 552 centimetrov, pretok pa 1002 kubična metra na sekundo. Na Goriškem so poleg naraslih voda nove težave povzročali zemeljski plazovi.

Jugozahodni del Ljubljane je še vedno pod vodo. V Laškem, ki je že od sobote poplavljeno, je reka Savinja znova narasla in njen trenutni vodostaj je 552 centimetrov, pretok pa 1002 kubična metra na sekundo. Na Goriškem so poleg naraslih voda nove težave povzročali zemeljski plazovi.

LJUBLJANA

Kot je za STA povedal namestnik načelnika ljubljanske civilne zaščite Robert Kus, bo Gradaščica naraščala še približno eno uro, potem pa pričakujejo, da bo začela upadati. Kus ocenjuje, da se bo voda s poplavljenih območij umikala bistveno počasneje, danes popoldne pa bi že lahko začela upadati.

Največje deževje je bilo na območju Ljubljane med 2. in 3. uro ponoči. Glavni naval vode je bil na Gradaščici pri Dvoru ob 4.30. Zdaj bo Gradaščica še približno eno uro naraščala, potem pa pričakujejo, da bo pri Malem grabnu počasi začela upadati.

V Ljubljani so pod vodo Vrhovci, Cesta Dolomitskega odreda, območje Viške in Tbilisijske ceste, Malči Beličeve, Kozarje, Dolgi most in proti Sibiriji. Zalilo je okoli 1200 objektov. Voda se umika počasneje, kot so pričakovali, saj ne odteka nazaj v vodotoke, ampak preko kanalizacijskega omrežja.

Ljubljanica narašča in v spodnjem toku poplavlja, in sicer na območju Zavoglja, Zadvora, Zgornjega in Spodnjega Kašlja. Dviguje se tudi voda na Barju, gasilci pomagajo v Črni vasi. Poplavila je tudi Gameljščica, kjer so posredovali tamkajšnji gasilci. V ljubljanski civilni zaščiti upajo, da bo deževje v nekaj urah ponehalo. To po Kusovih pomeni besedah najprej stabilizacijo razmer, nato pa upadanje vode.

Gasilci bodo s črpanje vode iz objektov počakali, da se bo voda umaknila s cest. Pričakujejo pomoč gasilcev izven Ljubljane, da bodo črpanja hitra in učinkovita. Črpanje bo trajalo, dokler ne bodo z delom končali in izčrpali vode iz vseh objektov, je zagotovil Kus.

Čez noč je bila na terenu celotna izmena Gasilske brigade Ljubljana, sedem gasilskih društev, delavci Javnega podjetja Vodovod-kanalizacija ter podjetje KPL. Vso noč so polnili vreče. V soboto in danes so razdelili že več kot 16.000 vreč, polnjenje še traja in protipoplavne vreče je še mogoče dobiti na Litijski cesti 261, v podjetju KPL.

LAŠKO

Poveljnik štaba Civilne zaščite Laško Jože Senica je danes za STA povedal, da se je na območju Laškega sprožilo tudi več plazov, ceste proti Laškem pa so še naprej neprevozne.

Senica je tudi dejal, da je vodostaj Savinje v soboto popoldne upadel na 393 centimetrov, vendar je močno deževje, ki je Laško zajelo ponoči, znova povzročilo višji vodostaj Savinje. V Zidanem mostu je tako njen vodostaj porasel za kar pol metra.

V Laškem so še vedno poplavljeni zdraviliški park, stari del Thermane Laško, policijska postaja, kulturni dom, Trubarjevo nabrežje, območje proti občini in Pivovarni Laško ter naselje na Rimski cesti. Zemeljski plaz pa ogroža 30 stanovanjskih hiš.

CELJE

V Celju so se razmere že stabilizirale in večjih težav za zdaj ni. V občini Štore pa se je znova razlila reka Voglajna, ki je zalila obrat jeklarne podjetja Štore Steel.

Na območju občine Šmarje pri Jelšah sta se v Spodnjem Tinskem sprožila dva plazova. Gasilci iz Loke pri Žusmu pa so na plaz, ki ogroža stanovanjsko hišo, namestili zaščitno folijo. V Lesničnem so gasilci zaključili s sanacijo hudourniškega potoka, izčrpali so vodo iz dveh stanovanjskih hiš ter postavili pregrado pri tamkajšnji trgovini.

V Dobju se je sprožil zemeljski plaz dolžine 20 metrov in širine 25 metrov, ki ogroža stanovanjsko hišo. Gasilci Dobja so plaz pokrili in uredili odvodnjavanje. Plaz v naselju Suho, ki je širok okoli 80 metrov in dolžine 10 metrov, pa ogroža hišo in gospodarsko poslopje.

GORENJSKA 

Ponoči je na Gorenjskem še deževalo, vendar reke s pritoki večjih težav niso povzročale. So pa dolgotrajne padavine privedle do zamašenih jaškov in razlivanja podtalnice, zato so gasilci črpali vodo iz kleti več objektov po celem Gorenjskem. Tako je bilo tudi v Žireh, kjer so se noči najbolj bali, in kjer se zadeve umirjajo, saj je dež ponehal.

Na Regijskem centru za obveščanje v Kranju so za STA povedali, da so gasilci imeli kar nekaj intervencij po celem Gorenjskem, vendar nikjer ni bilo večjih težav. Reke namreč niso poplavljale, je pa prihajalo do dviga podtalnice, saj razmočena tla ob velikih količinah padavin niso več požirale vode. Vendar so bili to manjši vdori vode, ki so kleti poplavili v višini od 10 do 15 centimetrov, medtem ko je bilo prejšnjo noč običajni vdor vode kar preko 40 centimetrov.

Tudi v Žireh, kjer so se po prejšnji noči najbolj bali nove noči, je bilo relativno mirno. Načelnik tamkajšnjega štaba civilne zaščite Damjan Govekar je za STA pojasnil, da čeprav je bila napoved slaba, noč ni bila tako kritična kot prejšnja. Tudi zato, ker so gasilci že prejšnjo noč in v soboto čez dan zaščitili najbolj kritične objekte, tako da s poplavami vodotokov ni bilo težav. So pa tako kot drugod po Gorenjskem zaradi dviga podtalnice prečrpavali vodo iz približno desetih kleti.

Gasilci so še vedno na terenu in preverjajo razmere, vendar kaže, da se zadeve umirjajo in stanje ni več kritično. Dež je ponehal in vodotoki na čelu s Soro so v upadanju. Še vedno so sicer zaprte nekatere ceste, vendar razlogi za neprevoznost niso na žirovski strani. Tako je zaprta cesta proti Logatcu, a je do Rovt prevozna, čeprav je na več koncih poškodovana. Do nadaljnjega je zaradi zemeljskih usadov zaprta tudi cesta proti Vrhniki, je še povedal Govekar.

DOLENJSKA 

Sava in Krka ter njuni pritoki na območju jugovzhodne Slovenije še vedno naraščajo, plazovi trenutno ne povzročajo posebnih težav, nekaj krajev pa je odrezanih. Gasilci so se preko noči ukvarjali predvsem s črpanjem vode in postavljanjem vreč ter ostalo tovrstno pomočjo, višek vodnega vala pa v Posavju in porečju Krke pričakujejo sredi dopoldneva.

Kot so povedali v posavskem štabu Civilne zaščite, so v Krškem, kjer je Sava na Valvasorjevem nabrežju začela prestopati breg in se razlivati po cesti Brestanica-Krško, s črpanjem, ki ni več smiselno, prenehali, višek vodnega vala pa pričakujejo sredi dopoldneva.

Voda je odrezala vas Loče, v Sevnici je talna voda zalila obrtno cono v Boštanju, najbolj kritično pa je v sotočju Save in Krke, kjer je voda zalila cesto in odrezala ter poplavila Malence in Krško vas. Stanje se iz minuto v minuto slabša tudi v Kostanjevici na Krki, kjer narasla Krka zaliva otok z mestom.

Nuklearna elektrarna v Krškem stabilno in varno obratuje na polni moči, po podatkih njene tiskovne službe, pa so zaradi visokega pretoka Save ter napovedi o njenem nadaljnjem naraščanju povečali pripravljenost osebja. V načrtu zaščite in elektrarne je takšno stanje opredeljeno kot nenormalni dogodek in ne predstavlja nevarnosti za prebivalstvo in okolje, so še sporočili iz Krškega.

Po podatkih novomeške civilne zaščite, se tudi na njihovem območju stanje poslabšuje, reševalci pa so dejavni v vseh dolenjskih občinah. Trenutno je najbolj kritično na območju občine Straža in nižje od Otočca, glede na napovedi pa pričakuje nadaljnje naraščanje Krke in njenih pritokov, so še povedali.

MARIBOR 

Na širšem mariborskem območju deževje pojenjuje. Kljub temu je zadnja noč vendarle prinesla še nekaj težav. V občini Slovenska Bistrica se je tako sprožil zemeljski plaz na lokalno cesto Slovenska Bistrica-Šmartno na Pohorju. Po podatkih regijskega centra za obveščanje je cesta do nadaljnjega zaprta.

Plaz se je sprožil tudi na krajevno cesto v naselju Ritoznoj. V Zgornjem Boču v občini Selnica ob Dravi so gasilci prekopavali in čistili potok zaradi nevarnosti zalitja stanovanjskih objektov ob potoku. Gasilci so tudi izčrpali vodo iz kleti večstanovanjskega objekta v Pragerskem in iz kleti stanovanjske hiše v Spodnji Polskavi.

V Hotinji vasi v občini Hoče-Slivnica so gasilci izčrpali vodo iz kleti stanovanjske hiše. V občini Oplotnica se je zaradi razmočene zemlje podrlo drevo na lokalno cesti Oplotnica-Zreče. Gasilci so drevo že odstranili.

GORIŠKA 

Proti jutru so padavine ponehale in razmere na večini poplavljenih območij so se začele postopoma umirjati. Vendar so vodostaji rek še vedno zelo visoki, predvsem reka Vipava, ki povzroča še precejšnje težave, največ v občini Miren-Kostanjevica. Visoke vode so v regiji poplavile preko 200 objektov, poplavljenih je še vedno večina lokalnih cest.

Na Goriškem so poleg naraslih voda nove težave povzročali zemeljski plazovi. Dva sta se sprožila v okolici Dornberka - z ene strani pri Dragi, z druge pri Taboru oziroma Zelenem gaju. Zato je za ves promet zaprta cesta med Dornberkom in Branikom. Zemeljski plaz se je sprožil tudi v Gradišču nad Prvačino ter na uvozu na hitro cesto pri Vogrskem; uvoz je še vedno zaprt.

Zaradi zemeljskega plazu so morali v Šmihelu pri Novi Gorici evakuirati štiri stanovalce iz hiše, ki ji je grozil zemeljski plaz. Novogoriški gasilci so pripravljeni, da bodo evakuirali še eno tričlansko družino, če bo to potrebno.

Visoke vode so to noč najhuje prizadele Miren, kjer je še vedno poplavljenih preko 50 objektov. Kot so za STA povedali v občinskem štabu civilne zaščite (CZ), so bili zaradi popolnoma poplavljenega centra kraja močno oteženi dostopi do tistih občanov, ki so klicali na pomoč. Večkrat so morali posredovati tudi v Biljah, do katerega so lahko prišli le preko Italije ali Krasa. Domačim gasilcem in pripadnikom CZ so na pomoč prišli tudi gasilci iz Brd, Komna in poklicne gasilske enote iz Nove Gorice.

Tudi na Ajdovskem to noč niso spali, saj so morali gasilci in pripadniki CZ večkrat posredovati. Ponovno je namreč začel poplavljati potok Lokavšček. Poplavljene so tudi ceste iz Ajdovščine proti Dolenjam in Velikih Žabelj proti Dobravljam.

V občini Vipava so narasle vode poplavile okrog 50 hiš in stanovanjski blok v centru Vipave ter zaselkih Tabor in ob potoku Bela. V Podnanosu je poplavljal tudi potok Močilnik.

Na Severnoprimorskem so trenutno še vedno zaprti odseki cest: Podnanos-Vipava, Vipava-Manče, Vipava-Podraga, Ajdovščina-Predmeja, Dornberk-Zalošče, Dornberk-Zeleni Gaj-Branik, Dornberk-Štanjel, Dornberk-Prvačina-Volčja Draga in Bilje-Vrtojba. Ponovno je odprta cesta Slap ob Idrijca-Dolenja Trebuša.

OBALA 

Zaradi obilnega deževja, ki je Obalo prizadelo v soboto po 21. uri, sta prestopili bregove reki Rižana in Dragonja. Narasla Rižana je poplavila območje od gostišča pri Bobrih v bližini Hrastovelj do Smrina. Zaradi narasle reke Dragonje, ki je zalila povezovalno cesto, pa sta še vedno zaprta mejna prehoda s Hrvaško Dragonja in Sečovlje.

Današnja noč je bila izjemna, so za STA pojasnili na OKC Koper. Najhuje je bilo ob strugi Rižane in Dragonje. Ponoči so bili na nogah gasilci Gasilske brigade Koper in vsa prostovoljna gasilska društva. Po besedah Zvezdana Božiča s koprske izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje so skupno evakuirali približno 50 oseb. Kritično poškodovanih v poplavah na Obali za zdaj ni bilo, nekaj poškodovanih so prepeljali v bolnišnico.

Narasla Rižana je zalila več hiš v vasi Rižana, v Cepkih in na Mostičju. Iz zgornjih nadstropij stanovanjskih hiš so evakuirali več ljudi, po Rižani so plavali avtomobili. Za točno število poplavljenih stanovanjskih objektov za zdaj ne vedo, s črpanjem vode še nadaljujejo.

Hudo je bilo tudi ob Dragonji, ki je poplavila mejni prehod, cesto, vodne razbremenilnike in hiše v bližini. Mejni prehod Dragonja so ob 23.30 zaradi narasle Dragonje zaprli. Na mejni prehod je iz hrvaške strani pripeljal italijanski avtomobil znamke Mercedes, ki je obtičal v vodi. Ker je deroča Dragonja hitro naraščala, se moški in ženska, ki sta bila v avtu, nista uspela rešiti in ju je voda skupaj z avtomobilom odnesla. Posredovali so gasilci, ki so potnika po dobri uri uspeli rešiti z drevesa.

Ponoči se je na ceste usulo več zemeljskih plazov, več cest je bilo poplavljenih. Na koprskem je zemeljski plaz na več mestih zasul cesto med Mostičjem in Kubedom, poplavilo je cesto med Dekani in Mostičjem. Obvoz do mejnega prehoda je urejen preko vasi Sv. Anton.