Revija Reporter
Slovenija

Slovenija odločena sama imenovati arbitra, Hrvaška bi kar razpustila arbitražno sodišče

STA

25. jul. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Parlamentarne stranke se strinjajo, da mora Slovenija v roku sama imenovati novega člana arbitražnega sodišča. O postopku izbire bodo govorili v soboto, skupno ime pa bodo iskale v začetku prihodnjega tedna. Hrvaški sabor bo medtem prihodnji teden na izredni seji razpravljal o arbitraži, Zagreb pa je o aferi včeraj uradno pisal arbitražnemu sodišču.

Slovenski politični vrh se je po četrtkovem odstopu slovenskega člana arbitražnega sodišča Jerneja Sekolca in slovenske agentke na tem sodišču Simone Drenik včeraj že s polno paro lotil iskanja zamenjav.

Dvojica je odstopila dan po objavi posnetkov v hrvaškem tisku, na katerih Sekolec Drenikovi razkriva zaupne informacije o delu sodišča, med drugim da naj bi Slovenija glede meje na morju že "dobila vse, kar je želela", razpravljata pa tudi o tem, kako vplivati na ostale arbitre.

Arbitražni sporazum daje Sloveniji 15 dni, da najde novega arbitra, sicer bo to namesto nje storil predsednik arbitražnega sodišča. Glede na obstoječe zakonske postopke v Sloveniji, ki zadevajo imenovanje sodnikov mednarodnih sodišč, je ta rok nemogoče izpolniti, zato se sedaj išče druga pot.

Med njimi sta sprememba zakonodaje po nujnem postopku, s katero bi skrajšali postopke imenovanja kandidata za arbitra, ali pa imenovanje arbitra s strani vlade. Slednja možnost naj bi izhajala iz samega arbitražnega sporazuma, ki je kot mednarodni akt nad nacionalnim zakonom.

V iskanju odgovora so se včeraj pri premierju Miru Cerarju sestali predstavniki parlamentarnih strank. Prišla sta tudi predsednik DZ Milan Brglez in pravosodni minister Zoran Klemenčič, medtem ko zunanjega ministra Karla Erjavca ni bilo. Ta naj bi se menda še vedno mudil v tujini, njegova odsotnost pa vse bolj bode v oči, saj nekateri ocenjujejo, da bi moral tudi on prevzeti odgovornost za afero.

Kot je po srečanju povedal Cerar, so soglasno sklenili, da bo Slovenija v roku imenovala novega člana arbitražnega sodišča, ki odloča o meji s Hrvaško.

Vlada bo pripravila predlog postopka, po katerem bo potekala izbira, in ga poslala v odbor DZ za zunanjo politiko. Ta bo o njem za zaprtimi vrati razpravljal že v soboto dopoldne.

Prihodnji teden, še pred zaključenim postopkom formalne izbire, se bodo nato predstavniki parlamentarnih strank znova sestali in skušali na podlagi imen, ki jih bodo pred tem predlagale posamezne stranke, doseči dogovor o skupnem kandidatu. "Tako da bomo tudi v tem pogledu iskali kar najvišji možni konsenz," je pojasnil premier.

Predstavniki strank so ob odhodu s seje podobno kot premier izpostavili enotnost slovenske politike, da Slovenija predlaga svojega arbitra, medtem ko kaj več o tem, kako naj bi potekala izbira arbitra, niso povedali.

Prav tako zaenkrat ne želijo ugibati o imenih. Kot možna kandidata sta se sicer v medijih zaenkrat omenjala ustavni sodnik in strokovnjak za mednarodno pravo Ernest Petrič, katerega ime je bilo v igri že tudi ob prvem iskanju arbitra, ter pravnik in diplomat Borut Bohte.

Omenjalo se je tudi bivšega predsednika republike Danila Türka, a je ta to možnost v četrtek zvečer zavrnil, saj da je bil angažiran v postopkih priprave arbitražnega sporazuma in oblikovanja arbitraže, zato ne more biti imenovan za arbitra.

Še najbolj zgovoren je bil po sestanku predsednik DZ Brglez. Kot je povedal v izjavi za medije, so dosegli konsenz, da pri imenovanju slovenskega arbitra izkoristijo obstoječe pravne možnosti. Te sicer napotujejo na daljši postopek, ki bi zahteval spremembo zakona, druga možnost pa je neposredna uporaba arbitražnega sporazuma. Slednja bi po Brglezovih besedah pomenila še dodatno krepitev mesta tega sporazuma tako v slovenskem pravnem redu kot mednarodnopravno.

Stvari se medtem hitro odvijajo tudi na hrvaški strani.

Sabor bo tako na izredni seji v sredo in četrtek razpravljal o novih okoliščinah pri izvajanju arbitražnega sporazuma. Seja, na kateri bodo razpravljali o trajnosti in prihodnosti arbitražnega sporazuma, je bila sklicana le nekaj ur po tem, ko so iz vlade predsedniku sabora Josipu Leku poslali zahtevo za njen sklic. Pred tem je za ponedeljek sklican sestanek predsednikov parlamentarnih strank pri premierju.

V Zagrebu ne izključujejo možnosti, da bi Hrvaška razveljavila arbitražni sporazum oziroma od njega odstopila, ker da je arbitražni postopek zaradi ravnanja Sekolca in Drenikove kompromitiran.

Neimenovani vir iz hrvaške vlade je včeraj ocenil, da bi bilo najboljše, če bi se arbitražno sodišče kar samo razpustilo, saj odločitev, ki je napovedana za december, ne bo v skladu z arbitražnim postopkom.

Zagreb je arbitražno sodišče včeraj tudi pisno obvestil o svojem videnju afere. Obenem naj bi v Haag poslali spletne povezave na posnetke spornih telefonskih pogovorov in prevode transkriptov.

Pomočnica hrvaške zunanje ministrice Andreja Metelko Zgombić je ob tem izjavila, da želijo storiti pravi korak na pravi način, ker so pri preučevanju obsežnih materialov o škandalu prišli do neverjetnih ugotovitev.