Slovenci sedmo leto z manj ekonomske svobode, letos še osem mest slabše!
7. okt. 2014 5:22 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Na lestvici, ki jo danes objavlja nevladna organizacija Svetilnik, si Slovenija med 152 državami s Sierra Leone deli 105. mesto. Letošnja uvrstitev je kar za 8 mest slabša od lanskoletne, ko je Slovenija zasedla 97. mesto. Razlog za padec Slovenije na lestvici ekonomske svobode je predvsem povečanje ekonomske svobode v drugih državah, medtem ko so v Sloveniji v letu 2012 (letu, na katerem temelji 2014 poročilo) stvari ostale bolj ali manj nespremenjene. Največje omejitve ekonomske svobode v Sloveniji ostajajo preobsežen državni aparat, krčevit davčni primež, nefleksibilen trga dela, preveč regulative, negativni odnos do tujih investicij in šibka pravna država.
Večja svetovna gospodarstva so na lestvici zasedla naslednja mesta: Kanada (7. mesto), Avstralija (8. mesto), Velika Britanija in Združene države Amerike (12. mesto), Japonska (23. mesto), Nemčija (28. mesto), Južna Koreja (33. mesto), Francija (59. mesto), Turčija (72. mesto), Italija (79. mesto), Rusija (98. mesto), Brazilija (104. mesto), Indija (110. mesto) in Kitajska (115. mesto).
Na repu svetovne lestvice se nahajajo Venezuela (z oceno 3.89), Republika Kongo (z oceno 4.58), Zimbabve (z oceno 4.92) in Argentina (z oceno 4.92). Pomemben je podatek, da represivnih držav, kot so Belorusija, Kuba in Severna Koreja, ni na lestvici zaradi pomanjkanja razpoložljivih podatkov.
Združene države Amerike, ki so včasih veljale za zibelko ekonomske svobode, so zaradi vedno šibkejše pravne države, povečanega obsega regulative in vojne proti terorizmu, v letošnjem poročilu pristale na 12. mestu, ki si ga delijo z Veliko Britanijo.
Povprečna ocena ekonomske svobode za vseh 152 držav vključenih v poročilo, se je v letu dni zmanjšala iz 6.87 na 6.84.
Med državami z območja nekdanje Jugoslavije je Slovenija uvrščena na predzadnje mesto, kjer je za minimalno razliko prehitela Srbijo (117. mesto z oceno 6.37). V tej skupini so na prvih treh mestih Črna gora (na 38. mestu z oceno 7.41), Hrvaška (70. mesto z oceno 7.04) in Makedonija (72. mesto z oceno 7.02).
Dekompozicija indeksa ekonomske svobode za Slovenijo (ocene od 1 do 10, kjer višja vrednost pomeni višjo stopnjo ekonomske svobode) prikaže, kako se je Slovenija odrezala primerjalno po posameznih kategorijah:
- Obseg (para)državnega aparata in z njim povezani davki: 4.6 (141. mesto)
- Pravni sistem in lastninske pravice: 6.1 (51. mesto)
- Trdnost valute: 8.2 (79. mesto)
- Mednarodna trgovina: 7.4 (58. mesto)
- Predpisi (regulativa): 6.5 (118. mesto)
“Obenem je nujno poudariti, da brez več ekonomske svobode ni mogoče doseči večje blaginje in kakovosti življenja. Povečanje ekonomske svobode bi Slovencem nemudoma prineslo višji neto dohodek ob nespremenjenem bruto dohodku, hitrejša in nepristranska sodišča, manj reguliranih poklicev, fleksibilnejše zaposlovanje in odpuščanje, manj preprek za mednarodno menjavo ter zmanjšanje birokracije v kateri se utapljajo podjetja in državljani. Dolgoročno pa bi povečanje ekonomske svobode Slovencem prineslo gospodarsko rast in blaginjo, politično in civilno svobodo ter višjo kakovost življenja,« meni mag. Tanja Porčnik, predsednica Svetilnika.
Lestvica in poročilo na povezavi: http://www.svetilnik-slovenija.org/publikacije/2014/ekonomska-svoboda-sv...
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke