Slovencem je deset evrov za Tita preveč: slabo obiskana razstava o Josipu Brozu
22. jan. 2014 6:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Razstavo Tito – obraz Jugoslavije si je v desetih tednih ogledalo okoli 5000 obiskovalcev, to je v povprečju petkrat manj kot lansko razstavo o Leonardu da Vinciju.
Razstava Tito – obraz Jugoslavije kaže, da titoistov oziroma ljubiteljev nekdanjega jugoslovanskega diktatorja v Sloveniji, ko gre za denar, vendarle ni tako veliko. V desetih tednih jo je obiskalo 5000 ljudi, kar je po mnenju organizatorja, podjetja Ti & To iz Maribora srednje dobra obiskanost. V povprečju naj bi razstavo obiskalo okoli 70 obiskovalcev na dan, vendar zatrjujejo, da se obisk razstave povečuje. Če jo primerjamo z obiskanostjo razstave Genij da Vinci, ki je na Gospodarskem razstavišču bila od 15. februarja do 29. septembra lani, je obiskanost porazna. Da Vincija si je v sedmih mesecih ogledalo več kot 75.000 ljudi, kar je pomenilo povprečno več kot 330 na dan. Tudi cena vstopnice je bila veliko višja, 15 evrov, Tito »stane« deset evrov, kar tudi ni tako zelo malo. Res pa imajo otroci, skupine in borci NOB popust.
V zadnjem času smo na razstavo videli prihajati tudi nekaj skupin osnovnošolskih otrok, ki jim učitelji svobodne in neodvisne Slovenije v glavo vcepljajo, kako lepo so ljudje živeli v Titovi Jugoslaviji. Seveda to ne velja za tiste, ki so si jugoslovanskega samodržca ali njegovo partijsko kliko upali kritizirati. Zanje je poskrbela tajna politična policija, jih preganjala, mučila, nekatere celo likvidirala. Tako na razstavi ni fotografij zaporov, v katerih so bili zaprti oporečniki, prav tako tudi ne koncentracijskih taborišč, kot je Goli otok, kjer so jetnike mučili, več kot 400 jih je tam umrlo, da množičnih povojnih grobiščih in likvidacij političnih nasprotnikov niti ne omenjamo. Ali pa trenutno aktualnih žrtev udbovskih umorov v tujini, kamor so zbežali nasprotniki Titovega režima. Na vprašanje, ali so prejeli kakršnekoli pripombe glede razstave, so nam organizatorji odgovorili, da posebnih pripomb k razstavi ni bilo: »Odzivi obiskovalcev so večinoma pozitivni, kar je razvidno tudi iz knjige vtisov, ki si jo lahko ogledate na koncu razstave.« Predvidevajo, da žrtve Titovega režima razstave za zdaj niso obiskale.
Na vprašanje, koliko stane najem prostorov za razstavo na Gospodarskem razstavišču in kolikšna je najemnina za razstavo Tito – obraz Jugoslavije, nam nista odgovorila ne najemnik ne Gospodarsko razstavišče, ker naj bi bila to poslovna skrivnost. Kot pravi Marjana Lavrič, ki skrbi za stike z javnostjo pri Gospodarskem razstavišču, se cena za razstavo oblikuje glede na vsebino povpraševanja uporabnika prostorov in storitev oziroma tega, kaj vse pogodba vključuje (trajanje uporabe prostora, osvetlitev, ogrevanje, uporaba sanitarij, čiščenje, najem razstavnih panojev itd.) Gospodarsko razstavišče je pogodbo o uporabi prostorov sklenilo s podjetjem Ti & To, ki pa ni tudi avtor razstave. Ta želi ostati anonimen. Očitno ga je zelo sram.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke