Revija Reporter
Slovenija

Slaba referenca za Škrabčev Riko ni ovira

Jože Biščak

28. maj. 2015 5:11 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Infra je kot Rikovo referenco upoštevala slabo izveden posel Janeza Škrabca (na sliki) v Makedoniji. Na to opozarjajo tudi v BiH, kjer se je Riko skupaj z Euroasfaltom prijavil na razpis za gradnjo HE Vranduk.

Zgodilo se je tisto, kar so naši viri napovedali. Na razpisu za gradnjo akumulacijskega jezera za Hidroelektrarno (HE) Brežice je po neuradnih informacijah zmagalo podjetje Riko Janeza Škrabca. V krškem javnem podjetju Infra so nam dejali, »da glede na to, da postopek javnega naročila za akumulacijski bazen HE Brežice še ni zaključen in je še v teku, ne bi podajali naših stališč v zvezi s tem naročilom«. Da je zmagal Riko, je poročal tudi časnik Finance.

Brežiški projekt (skupna vrednost je ocenjena na 314 milijonov evrov brez DDV) je že od začetka buril duhove, največji favorit pa je bil ves čas Janez Škrabec. Razpis so sicer enkrat podaljšali, saj so državni revizorji prisluhnili pritožbama Strabaga in Dabte. Takrat je konzorcij CGP Novo mesto, za katerim stoji Darij Južna, skupaj z RGP in Kostakom oddal ponudbo za nekaj manj kot 80 milijonov evrov, Riko pa še 10 milijonov evrov manj. Na ponovljenem razpisu sta oba še znižala ceno: CGP bi gradil za 66,69 milijona evrov, Riko pa za 65,71 milijona evrov. Naši viri opozarjajo, da je cena obeh še vedno previsoka, kako gradi in posluje družba Janeza Škrabca, pa so občutili tudi Makedonci.

Riko je pred leti gradil HE Sv. Petka na Treski v Makedoniji. Po poročanju lokalnih medijev je bil posel sklenjen za 43 milijonov evrov, potem se je skoraj podvojil. Zapletalo se je tudi pri gradnji, ki bi se morala začeti maja 2006, končana bi morala biti v treh letih. Riko je januarja 2009 projekt podražil za 20 milijonov evrov, hkrati pa zahteval podaljšanje roka za dve leti. Makedonci so zaradi prekoračitve rokov zahtevali odškodnino, nato pa je bilo dogovorjeno, da bo HE začela obratovati konec leta 2011. Rok je bil spet prekoračen, objekt so odprli šele 1. avgusta 2012. Zadeva je šla tako daleč, da je investitor, makedonska družba Elem, letos unovčila za 5,6 milijona evrov garancije zaradi zamude in napak v opremi. Zanimivo pa je, da je Elem še pred unovčitvijo potrdil referenco za Sv. Petka, ki jo je Riko potreboval za razpis HE Brežice. Tudi na vprašanje, ali niso bili unovčitev garancije in makedonski očitki dovolj velik razlog, da se Riko izloči iz razpisa za HE Brežice, iz Infre niso odgovorili.

S podobnim podmiznim dogovarjanjem za posel so se srečali tudi v BiH, in sicer pri javnem razpisu za gradnjo HE Vranduk na reki Bosni. Kot je poročal Večernji list, je konzorcij Strabaga in Končarja ponudil najnižjo ceno (57,4 milijona evrov), drugi je bil konzorcij Rika in Euroasfalta (59,98 milijona evrov). Ko bi moral biti posel sklenjen z avstrijsko-hrvaškim konzorcijem, se je vmešala politika, iz javnega podjetja Elektroprivreda BiH pa so ponudnikom poslali dodatne pogoje, vendar je odločitev komisije ostala enaka. Zanimivo je, da je Škrabec izrazil prepričanje, da bosta projekt Vranduk dobila Riko in Energoinvest. »Zanimivo je, da direktor slovenskega podjetja ne ve, s katero družbo je v konzorciju za pridobitev posla. To je Euroasfalt in ne Energoinvest,« so zapisali novinarji in poudarili, da je Riko pri makedonskem poslu z aneksi višal ceno, da koncu pa so Makedonci zaradi zamud in slabe izvedbe unovčili garancijo.