Revija Reporter
Slovenija

Skoraj petina motoristov v zadnjih dveh letih že udeležena v nesreči

STA

10. apr. 2018 6:00

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Policisti so v prvem delu nacionalne akcije za večjo varnost motoristov zasegli 21 enoslednih motornih vozil. Med 888 vozniki, ki so jih preizkusili z alkotestom, so pri 15 ugotovili kršitev. Agencija za varnost prometa je v raziskavi ugotovila, da je bil skoraj vsak peti motorist v zadnjih dveh letih udeležen v prometni nesreči z motorjem.

Nacionalno preventivno akcijo, katere prvi del je trajal dva tedna in se končal v nedeljo, za motoriste vodi in koordinira Agencija za varnost prometa. V okviru akcije je agencija med motoristi izvedla tudi raziskavo o vedenju in navadah motoristov, v okviru katere so anketirali več kot 5300 motoristov iz vse Slovenije.

Prve ugotovitve iz raziskave kažejo, da je bil skoraj vsak peti motorist v zadnjih dveh letih že udeležen v prometni nesreči z motorjem, nekateri celo večkrat. Pri teh nesrečah je vsak tretji motorist utrpel hude poškodbe. Velika večina motoristov, kar 86 odstotkov, pa se je v zadnjih dveh letih že znašla v kritični situaciji na cesti, a so se izognili trku.

Pomemben je tudi podatek, da še vedno tretjina motoristov servisira motorno kolo izven registriranih servisnih delavnic. Več kot polovica motoristov meni, da bi na boljšo prometno varnost vplivala izgradnja dirkališča, več ozaveščanja vseh voznikov motornih vozil, več preventivnih delavnic in treningov, so navedli na agenciji.

Ob tem so spomnili, da smo bili že na začetku sezone priča tragičnim dogodkom na naših cestah z dvema smrtnima žrtvama med motoristi. Poleg tega se je v prvih treh mesecih letošnjega leta šest voznikov motornih koles hudo telesno poškodovalo in še 10 lažje.

Najpogostejši vzroki nesreč so bili neprilagojena hitrost, neupoštevanje pravil o prednosti in nepravilno prehitevanje. Ponovno se potrjuje dejstvo, da so motoristi ena izmed najbolj ogroženih skupin udeležencev v cestnem prometu, so zapisali na agenciji.

V teh dneh se na poligonih po vsej Sloveniji odvijajo brezplačne preventivne aktivnosti, na katerih lahko motoristi praktično preizkusijo svoje vozniške veščine in sposobnosti ter ogrejejo jeklene konjičke ob začetku sezone. Kot svetujejo na agenciji, pa naj bodo motoristi posebej v tem obdobju, ko ceste še niso očiščene, pozorni na pesek in udarne jame na vozišču. Na sebi naj imajo svetla in odsevna oblačila oz. zaščitno opremo, vedno naj imajo tudi prižgane luči.

Kljub temu, da se prvi del akcije zaključuje, to ne pomeni, da se zaključujejo tudi prizadevanja in aktivnosti za izboljšanje varnosti motoristov v prihodnjih tednih in mesecih na naših cestah, saj se motoristična sezona zaradi dolge zime šele zares začenja, so še zapisali na agenciji.