Revija Reporter
Slovenija

Škandalozno: Janševa svetnica iz Grosuplja vohljala po bančnem računu škofa Sajeta

M. M.
2 2.172

29. jul. 2023 10:02 Osveženo: 10:14 / 29. 7. 2023

Deli na:

Na predvolilnem soočenju so Petro Zakrajšek posedli na vidno mesto poleg Janeza Janše - na fotografiji levo od šefa.

Facebook/SDM

Dolgoletna in aktivna članica SDS je kot uslužbenka Urada za preprečevanje pranja denarja lani tik pred prihodom nove vlade preiskovala bančni račun novomeškega škofa Andreja Sajeta, poroča portal N1.

Po razkritju, da je urad po tem, ko ga je pod Janševo vlado prevzel Damjan Žugelj, zgolj na podlagi dvomljivih anonimk brskal po računih več kot sto posameznikov, prihajajo na da imena preiskovanih posameznikov. Portal Necenzurirano je tako razkril, da se je Žugljev urad lotil tudi škofa Sajeta, ki ga je posmeha vredna anonimka obtoževala luksuza – dokaz za to naj bi bil med drugim njegov avto, nekaj let stara škoda Karoq, ter honorarji za maševanje v Avstriji, na podlagi katerih so mu hoteli celo naprtiti davčno utajo.

N1 zdaj poroča, da je nalogo za vpogled v bančni račun škofa Sajeta dobila Petra Zakrajšek, zvesta in ponosna članica SDS in tudi občinska svetnica v Grosupljem. Ta je službo na uradu za preprečevanje pranja denarja dobila oktobra 2021, na njem pa je ostala do oktobra 2022, ko je bila skupaj s še petimi člani odpuščena.

Zakrajškova je bila, opozarja N1, od leta 2010 na listi SDS trikrat izvoljena v občinski svet občine Grosuplje – na tem položaju je ostala tudi med službovanjem na Žugljevem uradu. Na predvolilnih soočenjih na televiziji je kot članica Slovenske demokratske mladine dobila častno mesto tik ob Janši. Leta 2019 je v grosupeljski občini, ki jo vodi župan iz stranke SDS, postala direktorica občinskega Zavoda za turizem.

Zajem zaslona facebook profila Slovenske demokratske mladine, ki je objavil fotografijo Zakrajškove ob Janši.

Facebook/SDM

Po poročanju N1 je sicer prvi uslužbenec urada za preprečevanje pranja denarja, ki je okoli 10. maja 2022 prejel anonimko, predlagal zaprtje primera in ni hotel brskati po Sajetovem bančnem računu, saj je to v domeni Fursa. A le nekaj dni po zavrnitvi preiskave, 18. maja je na urad znova prišla ista anonimka, nato pa še pismo Fursa z vprašanjem, ali se urad z anonimko ukvarja. Preiskava je bila 30. škofovega bančnega računa je bila 30. maja lani, le dva dni pred Žugljevo razrešitvijo, dodeljena Zakrajškovi, ki je na uradu delala v sektorju za sumljive transakcije

Urad je nato od banke, kjer ima Saje račun, zahteval ne le podatke z njegovega računa samo za obdobje, ki mu ga je očitala anonimka, pač pa vse transakcije od prvega dne njegovega odprtja bančnega računa. Ob tem pa se urad, čeprav je pod lupo vzel čas,m ko je Saje služboval v Avstriji, za sodelovanje ni obrnil na sorodne avstrijske organe – N1 sklepa, da je bil namen preiskave predvsem dobiti občutljive osebne podatke o Sajetu, ne pa preverjanje sumov morebitnih kaznivih dejanj, ki jih je škofu očitala anonimka.

Petra Zakrajšek na vprašanja N1 o primeru Saje ni odgovarjala, češ da je zavezana varovanju tajnih podatkov, dodala pa je še, da je tako posredovanje kot objavljanje tajnih podatkov kaznivo dejanje. Podobno svoje delovanje od izbruha afere brani Žugelj, ki trdi, da je urad po njim deloval avtonomno in zakonito.

Kriminalisti NPU mu ne verjamejo na besedo in preiskujejo, ali je morda zlorabil svoj položaj, ter ali so ogromne količine bančnih podatkov, ki jih urad pod njim zbral o številnih znanih Slovencih (medijski lastniki, novinarji, uredniki), z urada odtekale kam drugam. Urad je v času, ko ga je vodil Žugelj, namreč pregledoval bančne račune tudi za 15, 20 ali več let nazaj, piše N1.