Šircelj: Slovenija je dobila še zadnjo možnost za popravni izpit
9. jul. 2013 12:31 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Opozorila iz Bruslja, da mora Slovenija storiti več za odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja, pomenijo, da bo treba znova spremeniti proračun, predvsem pa veliko več storiti na odhodkovni strani, je ocenil poslanec SDS Andrej Šircelj. Prepričan je, da se ne bo moč izogniti še enemu rebalansu letošnjega proračuna.
Šircelj, sicer tudi predsednik upravnega odbora Družbe za upravljanje terjatev bank, je pred začetkom današnje seje DZ poudaril, da bo treba pospešiti tudi sanacijo bančnega sistema. Kasneje je na novinarski konferenci dejal, da vladni ukrepi na področju konsolidacije javnih financ niso zadostni. "Slovenija ne gre v smer, ki je začrtana s strani Evropske komisije," je poudaril.
Po eni strani je konsolidacija javnih financ po njegovih ocenah nezadostna, kar povečuje javnofinančni primanjkljaj in slabša možnosti slovenskega zadolževanja po ugodnih obrestnih merah, po drugi strani pa se sprejemajo ukrepi v smeri vse večje obdavčitve. "Neizpolnjevanje zavez pomeni, da je Slovenija dobila še eno možnost popravnega izpita, bojim pa se, da je to zadnja možnost, saj bodo ukrepi še veliko hujši, če do oktobra ne bomo konsolidirali javnih financ," je poudaril.
Po njegovem mnenju je Evropska komisija Sloveniji verjela, da od nje prejema pravilne in verodostojne podatke, vendar pa naj bi bilo sedaj iz nekaterih izjav razvidno, da dvomi o verodostojnosti teh podatkov. "Kar seveda pomeni, da je Slovenija v veliko slabšem stanju, kot nam danes prikazuje vlada," je poudaril.
Za mednarodno javnost ni pomembno izgovarjanje na prejšnjo vlado, je dejal Šircelj, ki je prepričan, da je bila ekonomska politika prejšnje vlade tudi potrjena s strani Evropske komisije.
Možnosti za dodatne reze v proračunu sicer Šircelj vidi v že pridobljenih pravicah, ki izhajajo iz socialne politike, in jih je treba po njegovem zmanjšati, bolj konkreten pa ni želel biti. "Nenazadnje ne bo šlo samo za eno nadomestilo ali samo za en odhodek, ampak za splet več odhodkov," je dejal.
Izpostavil je še eno prioritetno nalogo Slovenije, povezano s prenosom slabih terjatev na t.i. slabo banko, to je ugotavljanje dejanske vrednosti terjatev. To bo po njegovih besedah treba storiti čez poletje. "Mislim, da bo Evropska komisija v septembru ali oktobru dala končno poročilo o Sloveniji, ko bodo tudi znani njeni nadaljnji ukrepi in priporočila," je še dodal.
Slovenija je namreč v ponedeljek na zasedanju evroskupine v Bruslju dobila dva opomina - da mora do oktobra učinkovito ukrepati za odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja in da je pri sanaciji bančnega sektorja kakovost pomembnejša od hitrosti. Evropska komisija meni, da bodo potrebni dodatni ukrepi za zmanjšanje primanjkljaja.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke