Šircelj: Nacionalni reformni program je fantazijski prosti spis brez dejanskih ukrepov
9. apr. 2014 13:20 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Strokovna skupina, ki so jo formirali predsedniki parlamentarnih strank, je besedah poslanca SDS Andreja Širclja pripravila predlog zakona o izvedbi fiskalnega pravila. Šircelj je na današnji novinarski konferenci dejal, da bo predlog še enkrat redakcijsko pregledan, kljub temu da ostaja še nekaj odprtih vprašanj, pa pričakuje, da bo v torek poslan predsednikom strank.
Šircelj je danes pojasnil, da je bila v torek končana zadnja seja skupine, ki so jo oblikovali predsedniki parlamentarnih strank, na kateri so pripravili predlog zakona o izvedbi fiskalnega pravila. Ta bi sicer moral biti, kot je danes spomnil Šircelj, sprejet že pred pol leta.
"Predlog zakona bo sedaj še enkrat redakcijsko pregledan, nato pa po pričakovanjih v torek poslan predsednikom vseh parlamentarnih strank," je dejal Šircelj.
Za SDS sicer še vedno ostaja odprto vprašanje fiskalnega sveta in njegove vloge, glede česar predsedniki parlamentarnih strank in vodje poslanskih skupin še niso našli dogovora. "Vlada ne more prenesti odgovornosti za neizvajanje tega pravila na fiskalni svet," je poudaril Šircelj. Med koalicijskimi strankami pa, kot je dejal, naj ne bi bilo soglasja predvsem glede primerov neuravnoteženosti javnih financ v izjemnih okoliščinah.
Šircelj je poudaril, da je treba v omenjeni zakon vpisati tudi leto, do katerega bo Slovenija javne finance strukturno izravnala, da se zagotovi čim manj možnosti, da se katerakoli vlada odloči, da fiskalnega pravila ne bo upoštevala.
Izvedbeni zakon o fiskalnem pravilu, ki ga mora DZ sprejeti z dvotretjinsko večino, bo sicer opredelil podrobnosti glede izvajanja fiskalnega pravila in načina uravnoteženja javnih financ. Fiskalno pravilo, v ustavo vneseno maja lani, predvideva, da morajo biti prihodki in izdatki proračunov države srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja ali pa v presežku. Od pravila se lahko odstopi le v izjemnih okoliščinah.
V SDS so sicer 18. februarja napovedali vložitev predloga ustavne obtožbe vlade, če ta izvedbenega zakona v DZ ne bo poslala v roku enega tedna. A so se v SDS s predlogom ustavne obtožbe takrat odločili počakati. Šircelj je danes dejal, da upa, da bo zakon kar najhitreje sprejet, dokler pa do tega ne pride, vlada še vedno krši ustavo, zato je tudi možnost ustavne obtožbe "vedno aktualna".
Poleg tega je Šircelj danes spregovoril tudi o osnutku nacionalnega reformnega programa 2014-2015, ki ga mora vlada do konca meseca poslati v Bruselj, in ga označil za "fantazijski prosti spis brez dejanskih ukrepov". Program, kot je dejal, ni operativen, saj v njem niso navedeni ukrepi, s katerimi se bodo dosegli cilji. "Masa plač se bo v javnem sektorju znižala za pet odstotkov, je zapisano v programu, ni pa navedeno, kako bo do tega prišlo," je poudaril.
V osnutku programa je med drugim navedeno sistemsko razdolževanje, za katero pa po mnenju poslancev SDS ni podlage, saj so zakoni, ne glede na spremembe, še vedno prezapleteni. Šircelj je izpostavil tudi neenotnosti koalicije glede privatizacije podjetij, ki se po njegovem mnenju kaže tudi v osnutku nacionalnega reformnega programa.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke