Revija Reporter
Slovenija

Siol.net: Sova pred volitvami 2011 zbirala podatke o osebah iz političnega življenja

Reporter

18. jan. 2013 12:57 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Sodelavci Sove na področju Kopra so pred volitvami 2011 zbirali podatke o osebah iz političnega življenja, policije in vojske, poroča siol.net.

Portal se sklicuje na korespondenco med direktorjem Sove Sebastjanom Selanom (na fotografiji) in vodjo koprske izpostave Sove iz časa pred volitvami, v katero je bil vključen tudi sodelavec Sove Sandi Bonaca, sedaj podpredsednik koprskega odbora PS.

V Sovi so sami odločali, katere podatke beležiti in katere ne.

"Kaj pravzaprav so morali beležiti, pa je razvidno iz zapisa sodelavca Sove, ko pravi, da "po tehtnem premisleku jaz ne nameravam iskati 15 dokumentov zato, da bi se primerjalo s preostalimi. /…/ da se za določene pogovore, ki se nanašajo na posamezna kazniva dejanja (izsiljevanje, pretepi, grožnje) ali ki nam povedo več o zasebnem življenju posameznega objekta (žena, ljubice, finančne težave, potovanja, aktivnosti, posel)," podrobneje opiše," navaja Siol.net

Sebastjan Selan naj bi v dopisu vodji izpostave Koper in Sandiju Bonaci napisal: "Ne obremenjuj se zaradi eksploatacije, zadevo morajo opraviti 100-odstotno. Pri KTT-ju pa sploh ni vprašanje. Zapisati morajo popolnoma vse! Če to niso, zadeva ni opravljena dobro. Navodila so imeli popolnoma jasna."

Siol.net opozarja, da je novembra lani po obisku komisije DZ-ja za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Sova odredila notranji nadzor zaradi suma odtekanja in posredovanja tajnih podatkov nepooblaščenim osebam. Članica komisije Maja Dimitrovski naj bi namreč po pojasnilih agencije javno razpolagala z nekaterimi podatki agencije, ki so označeni s stopnjo tajnosti in so znani zgolj agenciji.

Po poročanju spletnega portala naj bi v Sloveniji delovala tudi Parasova. Siol.net navaja vir:

"Najnovejša razkritja kažejo na to, da je v Sloveniji še v letu 2012 poleg Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (SOVA), ki je primerljiva s sorodnimi tujimi službami, delovala posebna skupina, ki jo upravičeno lahko poimenujemo Parasova, z vsemi značilnostmi klasične tajne politične policije, znane iz trdega komunizma. Članek, ki je bil objavljen v Mladini na podlagi anonimke, je logična posledica prevetritve Sove in razbitja Parasove. Upokojevanje starih okuženih kadrov in hkratno pomlajevanje je povzročilo razburjenje in paniko v krogih, ki so se nelegalno napajali z uslugami vladne agencije. Gre za osebna okoriščanja, nadzor političnih nasprotnikov in zaposlovanje po zvezah in moralno-politični primernosti. V vsej zgodovini agencije so imeli prednost posamezniki s sorodstvenimi povezavami z zaposlenimi ali nekdanjimi zaposlenimi člani LDS in pred tem ZSMS in ZK. Prirejeni podatki iz anonimke z bombastičnim naslovom so poskus odvračanja pozornosti od bistva, da je delovala Parasova."