Revija Reporter
Slovenija

Sindikata: Za kaos na ljubljanski urgenci kriv neučinkovit zdravstveni menedžment

STA

24. mar. 2014 10:10 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Kadrovska stiska in dolge čakalne dobe na ljubljanski kirurški urgenci so posledica neučinkovitosti zdravstvenih menedžerjev in slabe organizacije dela, so danes v ločenih odzivih napisali v sindikatu Fides in v Slovenskem zdravniškem društvu (SZD). Edino rešitev vidijo v izvedbi nujnih zdravstvenih reform in v reorganizaciji javnih zavodov.

V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so zaskrbljeni v zvezi s stanjem na kirurški urgenci Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana. Čakalni časi, katerim so izpostavljeni pacienti, so po njihovem mnenju nesprejemljivi. Istočasno pa je nesprejemljivo tudi kadrovsko stanje, kjer so zdravniki in njihovi sodelavci izpostavljeni nehumanim delovnim pogojem, stanje pa se rešuje le z improviziranimi delovnopravnimi rešitvami.

Krivdo za takšno katastrofalno stanje v Fidesu vidijo v kronični neučinkovitosti zdravstvenih menedžerjev ter v seriji povsem zgrešenih političnih odločitev v krčeviti želji po ohranitvi zastarelega zdravstvenega modela in togega delovnopravnega sistema v javnem sektorju.

Zdravniške organizacije v svojem predlogu reforme ves čas poudarjajo, da je treba z oblikovanjem košaric javna sredstva najprej usmeriti v obravnavo najtežjih in najnujnejših primerov, kar bo omogočilo tudi kadrovsko okrepitev oddelkov, kjer za te bolnike skrbijo, opozarjajo v sindikatu.

V Fidesu še poudarjajo, da administrativno urejanje plač in kadrovskih zadev po zapletenih postopkih, v katerih mora praktično vsako kadrovsko odločitev presojati minister, ne vodi nikamor.

V SZD pa ocenjujejo, da je problem tudi v pomanjkanju kompetentnih zdravnikov, za kar nosi odgovornost menedžment javnih zavodov, ki mu plačniki javnega zdravstva z zakonom o uravnoteženju javnih financ in pravilniki dodatno vežejo roke pri samostojnem in odgovornem načrtovanju dela in vodenju bolnišnic.

SZD vidi rešitev problematike v reorganizaciji in v boljšem upravljanju javnih zavodov, v reformi financiranja javnega zdravstva, da bo enako dostopno in solidarno za vse, v spoštovanju standardov in normativov, ki so jih zdravniške organizacije sprejele, politika pa jih ne pripusti v rabo.

Na ljubljanski kirurški urgenci so se v hudi kadrovski stiski znašli potem, ko je šestih od devetih zdravnikov, ki tam delajo, ne morejo zaposliti, čeprav so že dobili soglasje ministrstva za zdravje. Upoštevati morajo namreč zakon o izvrševanju proračunov za leti 2014 in 2015, ki prepoveduje zaposlitev zdravnikov kljub prejetem soglasju ministrstva, dokler ni sprejet program dela in finančni načrt, vključno s kadrovskim načrtom.

Strokovne službe UKC Ljubljana bodo predlog finančnega načrta posredovale svetu zavoda predvidoma v začetku aprila.

Na ljubljanski kirurški urgenci sta sicer danes začela delati dva zdravnika po podjemni pogodbi. Kmalu se jim bosta pridružila še dva, ki sta že upokojena.