Sindikat je uporabo vseh pravnih sredstev napovedal že v času podpisovanja dogovora o znižanju plač, ki ga je 21 od 33 reprezentativnih sindikatov podpisalo 10. maja. Sindikata ministrstva za obrambo ni bilo med njimi, ker v pogajanjih ni bil upoštevan njihov predlog glede t. i. varovanih plač.
V pogajanjih ni bil upoštevan predlog, da se iz ukrepov črta prenehanje upoštevanja t. i. varovanih plač. "Varovane plače v obrambnem resorju so nastale zaradi neupravičene ukinitve specialističnih poklicev, ki jih poznamo le v našem resorju," so takrat pojasnili v sindikatu. Z uveljavitvijo zakona pa se bo "zaposlenim na varovanih plačah, osnovna plača zmanjšala dvojno in ne kot vsem ostalim v javnem sektorju, enojno," so opozorili v današnjem sporočilu za javnost.
Glede vprašanja regresa za leto 2012 pa so v sindikatu že pred časom opozorili, da je regres že izplačan v mnogih zavodih, podjetjih v državni lasti, občinah. Glede na to menijo, da posega v regres za leto 2012 ne sme biti.
Minister za delo, družin socialne zadeve Andrej Vizjak je v zvezi z napovedjo ustavne presoje povedal, da ta nima povezave z uveljavitvijo tega zakona. O tem, ali bo pobudo sprejelo, bo presodilo ustavno sodišče. Tudi če bi zaradi t. i. varovanih plač in regresa za letni dopust prišlo do zadržanja, pa je velika večina zakona za uravnoteženje javnih financ "pod streho, kar je ključno", je pojasnil minister.
Predsednik sindikata ministrstva za obrambo Darko Milenkovič pa je včeraj zvečer na TV Slovenija povedal, da če z ustavno presojo zakona ne bodo uspeli, da bodo uporabili druga pravna sredstva, kot so individualne tožbe in sodišča.
"Če z ustavno presojo uspemo, varovane plače ne bodo ukinjene in bodo plače varovancev padle namesto za 18, za osem odstotkov," je pojasnil. Dodal je, da bo vlada morala tudi "poklekniti" in preostalim javnim uslužbencem izplačati regres v višini 692 evrov bruto.