Revija Reporter
Slovenija

Simona Dimic tone vse globje, preiskuje jo tudi policija

20. okt. 2010 19:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vegrad je s podjetjem Krovstvo Vrtačnik iz Kamnika sklenilo pogodbo za krovsko kleparska dela na Celovških dvorih, a vir iz Vegrada trdi, da je bila pogodba dejansko sklenjena za dela na hiši Simone Dimic, je poročala TVS, ki je tudi ugotovila, da je dela na Celovških dvorih v celoti opravil drug izvajalec. Primera se je danes lotila tudi policija.

Vegrad je s podjetjem Krovstvo Vrtačnik iz Kamnika sklenilo pogodbo za krovsko kleparska dela na Celovških dvorih, a vir iz Vegrada trdi, da je bila pogodba dejansko sklenjena za dela na hiši Simone Dimic, je poročala TVS, ki je tudi ugotovila, da je dela na Celovških dvorih v celoti opravil drug izvajalec. Primera se je danes lotila tudi policija.

V Krovstvu Vrtačnik so za nacionalno televizijo potrdili, da so sklenili pogodbo z Vegradom, a so jo nato razveljavili. Podrobnosti niso želeli pojasnjevati, so pa potrdili, da so z Romanom Horvatom, partnerjem vodje premierovega kabineta Simone Dimic, po pogodbi opravljali dela na hiši v Murglah.

Ob tem sta zneska v obeh pogodbah - tisti razveljavljeni z Vegradom in tisti s Horvatom - skoraj enaka, saj znašata 26.000 oz. 28.000 evrov.

TVS je poleg tega pridobila poimenski seznam več kot 30 delavcev Vegrada, ki so opravljali obnovitvena dela v Murglah. Med njimi je tudi vodja gradbišča Brane Poberžnik, ki je bil do začetka oktobra tudi vodja gradbišča Celovški dvori. Kot so še navedli na TVS, se je po protikorupcijski komisiji primera danes lotila tudi policija.

Novinarji TVS so si danes v vladni pisarni sicer lahko ogledali več računov, povezanih z obnovo hiše Dimičeve. Novinarjem so prepovedali snemanje in zapisovanje, v TV Slovenija pa so čez palec izračunali, da gre za skupno vrednost okoli 150.000 evrov. Med papirji izstopa na roko napisano potrdilo o prejemu 26.000 evrov gotovine, ki ga je podpisal prav vodja Krovstva Vrtačnik.

Po pregledu računov so v nacionalni televiziji ocenili, da je bilo podjetju Keras plačanih le okoli 10.500 evrov, čeprav imata Dimičeva in Horvat za obnovo najeto posojilo v vrednosti 350.000 evrov pri Novi Ljubljanski banki. Zanjo imata obrestno mero 1,6 odstotka, kar je po informacijah TVS izjemno nizka obrestna mera.

Pravnik Rajko Pirnat je ob tem za TV Slovenija ugotovil, da pogodba med Kerasom in Horvatom sploh ni gradbena pogodba, saj ne vključuje predmeta pogodbe kot njene bistvene sestavine, zato ocenjuje, da to "ni pogodba, na podlagi katere bi nekdo delal, drugi pa mu plačeval".

Iz Komisije za preprečevanje korupcije so v torek sporočili, da so začeli več postopkov preučitve domnevnih nepravilnosti v povezavi z Dimičevo. Sporna naj bi bila obnova hiše Dimičeve v Murglah, za kar je Nova Ljubljanska banka vodji Pahorjevega kabineta odobrila posojilo v vrednosti 350.000 evrov. Ker gradbišče ni bilo označeno, so se že pred časom v medijih pojavila vprašanja, zakaj je gradbeno podjetje, ki vodi obnovo, skrivnost.

Dimičeva je v pisni izjavi poudarila, da nobeno njeno ravnanje ni bilo nezakonito, zaradi objektivne informiranosti javnosti pa meni, da je prav, da to preverijo pristojni organi. Protikorupcijski komisiji in morebitnim drugim organom bo po napovedih predložila vso dokumentacijo in podala vse potrebne informacije, do odločitve komisije pa izjav za javnost ne bo več dajala.

TV Slovenija je v ponedeljek sicer poročala, da naj bi hišo Dimičeve obnavljali Vegradovi delavci z materialom, ki naj bi bil namenjen za gradnjo Celovških dvorov. Dimičeva je sicer že večkrat zavrnila, da bi obnovo opravil Vegrad. V torek je medijem poslala faksimile pogodbe o izvedbi obnovitvenih del, ki jo je s podjetjem Keras sklenil njen partner Roman Horvat.

Simono Dimic so kot tesno sodelavko Boruta Pahorja še iz časov, ko je bil ta predsednik DZ, povezovali z več domnevnimi aferami. Dimičeva naj bi zaradi bližine premieru Pahorju imela velik neformalni vpliv v vladnih krogih. Tovrstno vlogo pri kadrovanju so ji že v začetku leta 2009 pripisali v SDS, kjer so Dimičevi očitali posredovanje pri vodstvu Soda glede prestavitve seje nadzornikov pozavarovalnice Sava.

Mediji so špekulirali tudi o njeni vlogi pri poslovnih odločitvah, zlasti pa povezave z agencijo Escape, ki jo vodi njen partner Roman Horvat. Agencija Escape je bila na razpisu izbrana za dobavitelja letalskih kart za potovanja članov premierovega kabineta. Prav po tej zaslugi naj bi se prihodki agencije v nekaj letih strmo povečali, od 75.000 evrov leta 2006 na 2,2 milijona evrov leta 2009.

Nazadnje je protikorupcijska komisija junija letos ugotovila korupcijo pri oddaji javnega naročila, ko je Dars na razpisu za izvedbo sistema nadzora in vodenja prometa na avtocestnem odseku Pesnica - Slivnica izbral ponudbo podjetja Tomaža Kastelica, strica Simone Dimic, čeprav ponudba ni izpolnjevala vseh razpisnih zahtev.