Šef Vala 202 Mirko Štular in njegova »demokracija«
19. jun. 2012 10:41 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Je Val 202 postal zasebna javna radijska postaja odgovornega urednika Mirka Štularja in njegovega najožjega uredniškega kroga? Sodeč po informacijah, ki jih imamo, to še kako drži! K tej »privatizaciji« prispeva tudi sedanji direktor radia Slovenija Miha Lampreht, ki ima za to bolj zasebne romantične valovske razloge.
Uredniška demokracija se pri Štularju, ki se navzven prikazuje kot dobrosrčni levičar, vedno zaustavi! Ko je pred leti z mesta urednice nič kaj prijazno metal dolgoletno sodelavko in eno od ustanoviteljic Vala 202 Darjo Groznik in celo zahteval, da se iz tega programa umakne, je to storil ne glede na to, da v skladu z zakonom in statutom ni dobil pozitivnega mnenja takratnega direktorja radia. Kljub temu je trmoglavo in z grožnjami o odstopu to izpeljal. Takrat so nekateri na radiu govorili, da preveč ambiciozni »pritepenci« menjujejo uveljavljene uredniške kadre, ki so k razvoju radia in tudi Vala 202 največ prispevali.
Potem se je Štular odločil, da bo na mesto Groznikove imenoval novinarko Natašo Zanuttini, ki pa pred imenovanjem ni dobila pozitivnega mnenja uredništva, a jo je Štular kljub temu ustoličil. Ko je Zanuttinijevi potekel mandat, jo je Štular spet imenoval za urednico, tokrat za vedejevstvo za obdobje enega leta, uredništvo pa spet z večino glasov njenega imenovanja niti za vršilko dolžnosti ni podprlo.
Po preteku enega leta je Štular Zanuttinijevo ponovno predlagal za urednico, pa je na tajnem glasovanju praktično ostala brez glasov podpore. Mirko Štular je zdaj ob podpori direktorja radia Lamprehta Zanuttinijevo kljub protestom novinarjev spet imenoval za urednico. Zanuttinijeva že od vsega začetka ni priljubljena med kolegi, saj pravijo, da zna biti odrezava in nesramna in da ima vedno prav in da rada nagrajuje vdane in pokorne.
Da bi bila sramota še večja, je treba dodati, da na Valu 202 honorarno dela Jernej Verbič, ki je celo član upravnega odbora DNS, tistega društva, ki prisega na avtonomijo novinarskega dela in na to, da morajo imeti novinarji najpomembnejši vpliv na imenovanje urednikov. Ne on in ne društvo nista reagirala iz preprostega razloga: Zanuttinijeva je Verbiča na radio pripeljala in je nekaj časa delal celo brez pogodbe, saj prejšnji direktor Vinko Vasle z njim pogodbe ni želel skleniti, a jo je Štular izsilil pri generalnem direktorju mimo direktorja radia.
Za to, da ni sprožil kakšnih postopkov pri DNS je Verbič dobil honorarno pogodbo, ki je ena najboljših na radiu.
Verbič je sicer ustanovni član tako imenovane meter in dvajset novinarske avtonomije, ki se je šla v času vladavine KGB klanjati najprej k Majdi Širci, potem pa še na fotografiranje s predsednikom vlade Borutom Pahorjem. Znan pa je tudi po svojem sprehajanju po medijih – najprej je honorarno že delal na nacionalnem radiu, po izsiljevanju z denarjem je odšel na POP TV, kjer so se od njega kmalu poslovili (tam pravijo, da so mu dali nogo!), potem se je moral posloviti še od Info TV. Verbič je član najožjega vodstva Stepišnikovega društva novinarjev, ki je nastalo po nekakšnem komplotu in notranjem državnem udaru.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke