Revija Reporter
Slovenija

Šef Ultre Urbanija poslancem: Preganjate nas, da bomo umrli!

8. jun. 2011 14:46 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

"Preganjate zaposlene v Instalu S, da bodo umrli. Pa mene, kje avto servisiram," je šef Ultre Miloš Urbanija izbruhnil pred komisijo DZ, ki preiskuje ravnanja ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča. Komisija je danes v povezavi z javnim razpisom za centralno nadzorni sistem (CNS) v Mobitelovih baznih postajah zaslišala Urbanijo, nato pa je predsednik komisije Rudolf Petan (SDS) sejo zaradi nesklepčnosti prekinil.

"Preganjate zaposlene v Instalu S, da bodo umrli. Pa mene, kje avto servisiram," je šef Ultre Miloš Urbanija izbruhnil pred komisijo DZ, ki preiskuje ravnanja ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča. Komisija je danes v povezavi z javnim razpisom za centralno nadzorni sistem (CNS) v Mobitelovih baznih postajah zaslišala Urbanijo, nato pa je predsednik komisije Rudolf Petan (SDS) sejo zaradi nesklepčnosti prekinil.

Petan je na začetku spomnil, da je Golobič večkrat zatrdil, da Ultra, katere solastnik je prek podjetja Ultra Sum s sedežem na Nizozemskem, ne bo izvajala poslov za podjetja v večinski državni lasti. Zadnja takšna posla sta bila elektronizacija študentske prehrane in mestna kartica Urbana, zato želi komisija preveriti, ali se posli Ultre s podjetji v državni lasti nadaljujejo na posrednejši način, je pojasnil Petan.

Komisija želi zato preveriti tudi, ali je bil javni razpis za sistem CNS v Mobitelovih baznih postajah izveden korektno ali je bil prirejen tako, da bi imela od njega korist podjetja, kot je Ultra. Ta je družbi Iskra Sistemi, ki je pri Mobitelu dobila posel za sistem CNS, prodala tehnologijo. Petanu se zdi sporno tudi, da Iskra Sistemi v razpisni dokumentaciji za projekt niso navedli podizvajalca Instal S, ki večinoma združuje nekdanje zaposlene v Ultri.

Golobičev odvetnik Miha Kozinc je ocenil, da gre za nedopustno širitev predmeta preiskave, zato je želel, da o tem glasuje tudi preiskovalna komisija, vendar je Petan njegov predlog zavrnil. Kot je dejal, je naloga komisije, da sume potrdi ali ovrže, medtem ko je Kozinc želel izvedeti, kaj se Golobiču v tem primeru sploh očita. Zanimalo ga je tudi, kdaj se bo Golobič do tega lahko opredelil, Petan pa mu je odvrnil, da je minister vabljen na vsako sejo.

Komisija je zaslišala Urbanijo, soustanovitelja Ultre in do 31. decembra 2004 tudi direktorja podjetja, ki je pred preiskovalno komisijo pričal že septembra lani. "Sprašujete me za avto, ki sem ga prodal, kaj z njim dela lastnik, kam ga servisira, kje ga montira," je bil ogorčen Urbanija. Povedal je, da je cena za celovit prenos Ultrine tehnologije družbi Iskra Sistemi znašala 112.000 evrov, da je bila pogodba sklenjena 23. junija 2009 in da je Ultra kupnino že dobila.

Petana je zanimalo, ali je Urbanija nekdanjim zaposlenim v Ultri svetoval za posel pri CNS. "Poklical sem jih, jim povedal, da jim zaradi tega, kar se nam dogaja v Sloveniji, ne morem več zagotavljati službe, preživetja družine. Povedal sem jim, da jim svetujem, da ustanovijo svoje podjetje, da bodo samostojno delali, da jih ne bodo šikanirali na trgu, kadar koli se bodo pojavili. To sem jim svetoval," je povedal Urbanija, ki meni, da Instal S samo zaradi tega posla ne bi mogel preživeti.

Povedal je tudi, da od leta 2007 pa do danes ni imel nobenega sestanka na Mobitelu, prav tako ni razpravljal o CNS ali kakšni drugi povezavi. Kozinca je ob tem zanimalo, kakšna je bila vloga Golobiča pri sklepanju pogodb. "Nikoli ni bilo nikakršne diskusije in nikakršne debate na to temo. Nič," je povedal Urbanija.

Petana je zanimalo tudi, ali je Urbanija v kakšnem razmerju s Karmen Urbanija, ki ima poslovni delež v Instal S. Urbanija je potrdil, da gre za njegovo sestro, ki je v Instal S tajnica. "Ker ji brat ni mogel več zagotavljati službe, si je našla službo tam. Ampak ne morete na ta način pozicionirati zadev, ker je to pod nivojem slovenske države in DZ," je dejal Urbanija.

Franci Kek (Zares) pa je želel od Urbanije izvedeti, kako so bili Ultri odobreni krediti, kako so bili zavarovani in ali se je zaradi tega v Sloveniji stresel bančni sistem. Urbanija je pojasnil, da je Ultra Novi Ljubljanski banki do danes vrnila štiri petine vseh kreditov (glavnice in obresti), ostalo pa je še 1,25 milijona evrov kreditov, ki še niso zapadli. Podjetju je to uspelo zgolj na podlagi realiziranih projektov v tujini, je povedal Urbanija.

Preiskovalna komisija bi morala danes zaslišati tudi člana uprave Iskre Sistemov Petra Goltnika, direktorja družbe Instal S iz Zagorja Marjana Kolenca ter Klavdija Godniča, Zorana Vehovarja in Primoža Jantoleka iz Mobitela. Šesterica bi morala biti zaslišana že 12. maja, ko komisija zaradi nesklepčnosti zaslišanj ni opravila. Zaradi nesklepčnosti je po zaslišanju Urbanije prekinila tudi današnjo sejo, ki jo bo nadaljevala, ko bo za to uskladila datum. Marjan Kolenc se je za danes sicer opravičil.